Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 5. 2019 08:08

Celkem hezká ukázka jak to ženou dál a dál bez návratu.
https://www.dpreview.com/news/774413711 ... rd-parties
Ne že by tedy u standalone licence byl rozdíl, jen vás nikdo nepřinutí ji nepoužívat. :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 5. 2019 08:55

Ak to budu takymto sposobom mrvit este viac, tak sa vratim k LR6 a casom sa zacnem po troche trapit s C1 - netusim ako sa tam spracovava napr. 5000 fotiek po svadbe - vytriedenie (oznacovanie), hromadne upravy podla metadat (korekcie skiel, redukcia sumu a pod.), hromadne aplikovanie filtrov, automaticke vyrovnavanie expozicie na podobnych fotkach a pod. - vsetko to je v LR velmi rychle a jednoduche. Youtube tutorialy to istia :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 5. 2019 09:14

A to zmiňuješ jen ten začátek. To hlavní publikování výsledků, taky neznám kdo by to mohl mít tak kompletní a přitom prakticky automatické.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 09:21

Já teď, částečně kvůli novému foťáku, právě s Capture One začínám.

Tvoje požadavky jsou určitě vyšší, ale všechny zmíněné věci tam jsou a vypadají velmi podobně.

Navíc tam je speciální workspace nazvaný Transition - určený pro Lightroomáky.

Plus ty Youtube videa, to je fakt poklad.

Už jsem prakticky rozhodnut do C1 jít, i za tu plnou cenu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 5. 2019 09:51

Davidof: A DxO nezkoušels/neporovnával?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 10:07

No, nainstaloval jsem si ho, ale ten prvotní šok mě úplně oddělal.

U toho Capture One se přiznám, že jsem ovlivněn Petrem Bambouskem, jednak mu prý C1 lépe funguje s M43 a za druhé mi ukázal cestu, jak rozhraní maximálně přiblížit k LR.

Můj pocit je, že Lightroom je strašně promakanej, je tam obrovský množství zkratek a možností kopírovat úpravy z fotky na fotku ... je to i docela intuitivní, nebo se mi to teď tak zdá.

C1 se snaží, ale třeba kopírovat úpravy jde, ale nekopíruje to crop :-((( . Ten se musí kopírovat zvlášť.

A věci, co tu zmiňovali lidi, co užívají Lightroom profesionálně, ty mohou v C1 být trochu slabší, aspoň to je můj dojem.

Ale na druhou stranu, celkem cítím, že to jádro programu - zpracování obrazu - tak to je fakt zmáknuté. Názor amatéra, to je jasné.

Ale třeba zrovna ten Bambousek vidí na fotce věci, co já prostě nevidím, a myslím, že je s C1 po této stránce spokojený.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 5. 2019 10:24

No, nainstaloval jsem si ho, ale ten prvotní šok mě úplně oddělal.

Tím myslíš co?

Jinak LR je fajn, že je to "vše v jednom" (i když ne každej dává tu katalogizaci), ale není žádnej problém organizační část nahradit jiným prográmkem a vlastní úpravu jet na ("lepší") konkurenci.
LR poněkud ujel vlak v odšumu a doostřování (jakkoliv to je relativní). Na druhé straně má ale šikovný věcičky, který jinde nejsou.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 10:27

No já jsem v tom DXO prostě nebyl schopen vůbec nic najít, a po chvíli jsem to vzdal.

Ten C1 má aspoň ten přechodovej vzhled a při startu na tebe bafne - přecházíš z Lightroomu ? - tak se koukni na tyhle videa ...

Jinak kdybych neměl EM1x, tak bych zůstal u Lightroomu, už tam mám své cestičky a přijde mi hrozně do ruky.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 5. 2019 10:40

DxO teď zkouším a naopak mi přinde dost intuitivní. Daleko víc než C1, kterej jsem blahé paměti používal před nějakou dobou.
Jinak jsem doteď používal ACR (necloud), ale člověk míní a E-M1 II mění. Možná jsem ale mohl dát šanci tomu mezikroku přes DNG...
Asi jsem se nechal strhnout tou hromadnou bezdůvodnou averzí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 15. 5. 2019 15:23

Myslim si, ze LR ako cely komplex ponukanych moznosti v jednom programe nema adekvatnu alternativu, coho si je Adobe asi dobre vedome.
Na druhej strane sa stale viac priklanam k navratu na LR6.14 a vyuzitie cesty cez DNG converter.
BTW, otvorenie katalogu LR Classic CC v LR6 sa asi nijakou cestou nebude dat , ci je nejaka cesticka ? :hm
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 15:51

Mě bohužel taky Lightroom velmi vyhovuje, ale naštěstí ho nevyužívám úplně naplno.

Ty události posledních měsíců ve mě zesilují pocit, že jednou se budu muset rozhodnout, zda naskočit na předplatné, nebo najít si něco jiného.

Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčen, že žádná firma nedokáže smysluplně naplnit slib, že bude software pravidelně vylepšovat a aktualizovat, protože při předplatném ji k tomu nic nenutí, a protože ten vztah není vyrovnaný - především proto, že si nemohu vybrat jen to, co chci, ale musím to vzít v balíčku, který nechci a protože kdykoli může dojít k nějaké změně ceny nahoru, tak do předplatného nepůjdu.

Dá se fungovat s 6.14 a ty RAWY si nějak předžvýkat jinde, a ani to není tak hrozné. Pokud se to pojme jako výběr a do katalogu se pak importuje třeba jen desetina fotek, tak se i to workflow v Lightroomu dost urychlí :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 5. 2019 16:28

Proto taky musí mít předplatné, takový korporát jako Adobe by na aktuální nemožnosti svoje produkty výrazně/aby stálo za upgrade inovovat pošel.

Teď přidali texturu, blbost kterých mají jistě připravených už na pět let dopředu. Taky co jinak přidávat když už je to vymazlené a zákazníkovi by znělo blbě zlepšili jsme odšum nebo podobně individuální věci bez jakéhokoli zásahu do UI.
Do LR vidím jako smysluplné ještě nahodit skládání ostrosti, to bude slávy.

landov: S Adobe dng je to na velikou pováženou, respektive testuj, málo co s nima dobře pracuje. Takže jeho použitím bez ponechání originálu se člověk upíše Adobe úplně stejně jako předplatným, spíš víc.

Cestičku myslím Adobe nenechalo, úpravy - export do xmp co bude umět by měl načíst a zbytek nakonfigurovat komplet znovu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 16:45

Při téhle příležitosti bych se chtěl zeptat odborníků - dochází při zpracování obrazu z 16 bitového tiff v Lightroomu ke nějaké ztrátě kvality oproti editaci toho RAWu ?

Dejme tomu, že je white balance vyřešená už před převodem na tiff a to zpracování je už jen klasická sekvence světla dolů, stíny nahoru apod.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod drive18 15. 5. 2019 19:35

@Landov: A nemas zalohu povodneho catatogu LR6? Z noveho katalogu LR Classic CC by sa mali dat vyexportovat cez isty plugin vsetky metadata. V exportu premenovat "RAW" priponu na "DGN" a potom ich spat importovat do LR6 katalogu, po tom co vsetky nove RAWy naloadujes do LR6 ako DGN.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 5. 2019 19:41

Odborník nejsem, ale za mě nějaké ano.
Úpravy nad demozaikováním se nemůžou postavit úpravám nad jednou z konfigurací demozaikovaného souboru i když má relativně spoustu informací. Jakmile se do toho víc šáhne kvalita se rozjede. A třeba udržet barvy při extrémních úpravách světlo stíny dá práci. Rozhodně to není ale tak, že by se tif měl hned smazat, pořád je pružnější než jpeg. A bez problémů bych přežil kdybych měl vše jen v tifu.
Na druhou stranu jako archivační formát je naprosto nevhodný. nejen že to nejsou data ze kterých dostanu maximum, zabírá násobně víc místa, ale hlavně až za deset let přijdou se zázračným Ai vyvoláváním RAWu už se nevyužije.
Mám stále pár záběru z dřevních dob digitální fotografie v jpg a tedy z RAWu bych dostal mnohem uspokojivější výsledek. Vždycky když je vidím řeknu si sakra, opravdu jsme musel ukládat jen 2 sekundy nemohl jsem prostě tu půlminutu počkat. :-)
Allydamm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků