Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 3. 2018 19:13

Petr Bambousek testuje Luminar a píše, že se mu výstup líbí víc než z LR a že má z vývoje SW pocit, že v něm jednou zvládne vše co v LR + PS s Nik pluginy. Luminar má sice ještě dost ergonomických a funkčních nedořešeností, ale ty nemusí být napořád. ...Jen je třeba vzít v potaz, že Bambousek momentálně fotí Olympusem wild-life. Pleťovky z C/N/S/P by mohly dopadnout jinak. Nevím, zatím jsem ho nezkoušel.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zvuk11 29. 3. 2018 20:37

Tak jsem to zkusil prohnat přes bilaterial filtr v darktable (v darktable máte několik možností jak odšumovat : S profily, raw odšum, ekvivalizér - ten se hodí když je šumu málo a potřebuji rychle dostřit) tenhle odšum je snad nejnáročnější filtr v darktable (vyrendrování chvilku trvá a plně vytížených 12 vláken mého cpu).
Přílohy
IMG_9564.jpg
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zvuk11 30. 3. 2018 19:05

Vypadá to že Darktable prohrává oproti LR ale jde vidět že Bdenoise působí na chroma i luma šum (ten odšum z LR vypadá že řeší pouze chromatický šum a ten z C1 se snaží řešit obojí ale moc mu to nejde). Luma odšum má na takovou fotku docela dost degradující účinek (jde o výřez s upravenou expozicí do plusu se spustou stínou), zdá se luma odšum vždy působí ztrátou detailů a roztřepenost.

Zkusil jsem to prohnat GMIC 1.6.8 jako plugin v Gimpu 2.8
Ians denoise plugin - Luma na 0 , Chroma na 20 (pak to má posuvníky na detaily,působení ve stínech,světlech .apod)
Přílohy
IMG_9564.JPG
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ogarzlin 30. 3. 2018 19:44

Jen pokus v DxO Photolab. Myslím, že to není špatné...

IMG_9564_DxO.jpg
ogarzlin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zvuk11 31. 3. 2018 08:52

Jde vidět že řeší hlavně chroma šum a to velice obstojně a trochu luma šum (řekl bych že tak s mírou). Prohlal jsem to ještě jednou GMIC 20 chroma , 2 luma a vypadá to dost podebně
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomkuklik 2. 4. 2018 14:04

DXo vypadá zajímavě. Budu muset vyzkoušet.
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 9. 5. 2018 07:48

Zdravím všechny a hlásím pokorný návrat k Adobe LR.

Na první straně tohoto vláka jsem psal o rozhodnutí zkusit opustit Lightroom. Bylo to začátkem roku. Vydržel jsem to přibližně čtvrt roku a nakonec jsem nevydržel a Lightroom zase předplatil.

Proč? Co z toho vyvodit?
Připadám si trochu jako vůl, když jsem nakoupil jiný software (DxO PhotoLab, DxO ViewPoint, Luminar 2018 a Affinity Photo) a teď se zase vracím k Adobe. Minimálně na rok. Ale nelituji toho a kdybych si to na vlastní kůži nezkusil, pěkně na ostro, neměl bych jasno. Třeba to někomu dalšímu pomůže.

DxO PhotoLab je dobrý raw konvertor a klidně ho můžu doporučit. Práce s ním je trochu jiná, než s LR a troufnu si říct že možná malinko kreativnější. Tam kde Lightroom na plné čáře vítězí je práce s detaily. Dokáže krásně zachovat a pracovat s jemnými detaily přechodů, má ostřejší výstup a lépe pracuje se šumem. DxO více odšumuje, ale ztrácí při tom detaily, když se odšumění stáhne je degradující, neexistuje ideální hodnota. Také více doostřuje, ale obraz je tím více poničený. Lightroom tohle zvládá bravurně a výstupem jeho detailů se dokážu kochat hodiny. Takový výstup jsem prostě po čtvrt roce z DxO dostat nedokázal. Fotím hlavně krajinky, přírodu mám 7R první generace a detail je pro mě důležitý. Takže ať si z toho každý vyvodí to své. DxO bude mít samozřejmě u mě dále své místo a budu ho využívat, pro funkce které zase LR nemá, ale ten hlavní raw konvertor bude nadále Lightroom, protože je stále pořád to nejlepší.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 5. 2018 13:20

K podobnemu zaveru som dosiel aj ja (nastastie vsak iba po skusani niekolkych trialov ako luminar atd.). Zatial idem na standalone LR 6.14 a vnutorne som zmiereny s tym, ze za rok-dva po kupe nejakeho noveho fotaku/skla prejdem na CC. Este je jedna cesta cez Adobe DNG converter, ale neviem, neviem...
Najviac ma stve, ze ako majitel PS CS6 budem platit aj CC PS ( a takych ludi je myslim viac). To nemozu urobit aj cisto LR CC bez PS ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod smikoto 9. 5. 2018 13:46

No taky jsem po zakoupení nové Sonky musel přesoftit. Zkoušel jsem teda jen trial C1 a dokázal bych s ním žít, jen ta úprava barev mi přišla v LR taková blbuvzdornější, ale to může být jen tím že jsem na LR zvyklej. Na ty moje cvaky mi taky bohatě stačil LR6 a PS6 no a přes DNG jsem to řešit moc nechtěl Nakonec jsem si musel předplatit LR CC (používám clasik) s PS CC2018 no a nejspíš mě nemine trošku poladit PC.
Pokud by se dal předplatit jen LR za rozumnou cenu tak ta PS6 by mi k tomu v poho stačila.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 9. 5. 2018 15:53

Sesty: Zajimavy, ze odsum a ostrost se u LR treba oproti Dxo kritizuje jako zastarale. Me ten vystup taky neurazi, u kdyz mezery tam asi jsou. Dejme tomu ten sharpening je na dnesni dobu uz asi slabsi.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 10. 5. 2018 06:51

Jde o to, že mám rád takový přirozený obraz. Klidně lehce zašuměný (odšumuju opravdu opatrně) a příjemně ostrý plný všech detailů. DxO tak jak je defaultně nastavený je pro mě už za hranou. Odšumuje moc a pak to zostřuje, takže vznikají hladké plochy bez textury a najednou bác, přeostřená hrana. Zkoušel jsem hodně nastavení, ale nevychytal jsem to tak jak bych chtěl. Lightroom tohle dokáže podat "aspoň pro mě" naprosto přirozeně.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 11. 5. 2018 17:28

Když by šel předplatit čistě Lightroom CC za cenu dostupnou pro amatérské fotografy, tak by mi to stačilo. Potřebu použít Photoshop jsem za 11 let digitálního fotografování prakticky neměl. Takto mi připadá, že mě nutí platit za produkt, který nepotřebuji a to ještě za hodně peněz.
Jak kdybych přišel do řeznictví pro dvacet deka kabanosu, ale musel si k tomu přikoupit půl kila pravé svíčkové.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 5. 2018 17:38

Přesně tak. Ten vnucenej Photoshop to zbytečně prodražuje.

I tak je ovšem systém předplatného cesta do pekla, z dlouhodobého hlediska. Jistota přísunu peněz nakonec způsobí útlum motivace jednak mít bezchybný produkt a za druhé snažit se ho opravdu vylepšovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Radomir 12. 5. 2018 12:47

Jestli je systém předplatného cesta do pekel si nejsem zdaleka jistý. Pokud se podaří Adobe udržet kvalitu svých produktů, tak profesionálům se předplatné pořád vyplatí a Adobe bude mít možná více peněz než ze starého systému.
Bohužel pro amatérské fotografy je cena za předplatné (obzvláště spojené LR + PS) příliš velká. Možná ne v zemích s vysokými příjmy jako USA, Japonskoa apod. V těchto zemích možná ani většině amatérů tato cena vadit nebude. Určitě i u nás se najde mnoho pokročilých amatérů s nadprůměrnými českými příjmy, kteří nemají hluboko do kapsy a budou si moci toto předplatné dovolit. Pro nás ostatní je taková výše předplatného předražená a nedostupná, obzvláště pokud nepotřebuji PS.
No v každém případě je to věc obchodní politiky Adobe a jejich věc. Já jsem toto vlákno založil, aby jsme podiskutovali, jaký sw na zpracování RAW souborů (klidně i placený, LR mám koupený také legálně za plnou cenu) by byl vhodnou náhradou za LR. Nejde mi o to řešit obchodní politiku Adobe, s kterou stejně nic nenadělám.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 5. 2018 13:06

No neviem o com tu chces velmi diskutovat. Adekvatna nahrada LR neexistuje.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků