Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sesty 27. 3. 2018 07:54

Měl bych jeden zajímavý poznatek, jakož to člověk s osobní zkušeností odchodu od předplatného CC k jinýmu softu.

Je to paradox, ale zrovna amatér by si ten odchod měl rozmyslet víc, než profík. Vycházím z toho, že Lightroom je zatím pořád to nejlepší a i ze "zmršené" fotky vytáhne maximum s minimální ztrátou kvality. U ostatního softu to nejde tak dobře a jednoduše a pokud ano, tak se znatelně vyšší ztrátou kvality. Profík, kterej stáhne z karty dobře exponované fotky a stačí mu pár jemných úprav k doladění si vystačí i s alternativou, ale patlal kterej zápasí se špatně exponovanou fotkou a zběsile honí všechny možné táhla do krajních poloh nejlíp využije Lightroom :)
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 27. 3. 2018 12:23

To spíš že profík má projekt a když ho dokončí, už se nevrací a stačí mu reference. Tedy teoreticky je mu jedno v čem dělá ten který projekt. A hobík prostě dělá takový ten svůj životní projekt nonstop několik desetiletí a nechce něco měnit nebo předělávat a už vůbec ztratit pohodlný přístup ke svým prvotinám.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 3. 2018 17:38

sesty: to nemusí být ani zmršené fotky, stačí odšum na fotce s vyšším ISO, či tahat kresbu ze stínů a tam už se kvalita zpracování dost projeví.

Testoval jsem Photoshop/Lightroom vs. Zoner a rozdíl v kvalitě při prosvětlení stínů a odšumu je dost zásadní:

Obrázek

Použil jsem jen základní posuvníky. Zoner moc nezvládá ze stínů vytáhnout detaily. Kontrastní hrany jsou obtaženy černou linkou, takže vlnky na vodě vypadají jak oranice. Při odšumu dělá Zoner "žmolky".
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sesty 28. 3. 2018 09:04

Flor.cz: ano to je přesně ono. Tady může každý krásně vidět, za co se platí :)
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 28. 3. 2018 10:23

Zoner měl tragické vyvolávání RAWu a trošku se zlepšil, možná je to stále jeden z nejhorších, takže dávat ho jako příklad... Zvlášť když je jen za předplatné takže stejná past jako s LR.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomkuklik 28. 3. 2018 15:12

Musím souhlasit, že za LR jsem zatím taky náhradu nenašel.
Tady jsem si porovnával výstup LR s ON1PhotoRaw2018.
LR 5.7, ON1 poslední verze.
ISO: 20000, +0,5EV
Výřez 1:1
Přílohy
LR_ON1raw2.jpg
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 29. 3. 2018 12:03

Mohl bych poprosit o zdrojový RAW že bych to zkusil porovnat s Darktable a Gmic ?
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 29. 3. 2018 12:24

Srovnávání nemůže být děláno jako nastav všude odšum 50 a ostření 64 a bum to je výsledek. Fotka se ladí do stejného výsledku. Pak jde srovnat výkon záchrany dat ze stínů, světel a i toho odšumu nebo ostření. A pak se do toho ještě zahrne že to v darktable uděláš sice stejně ale za minutu, zatímco v LR to máš do 5 sekund.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 29. 3. 2018 12:48

Chtěl bych právě srovnat kvalitu výsledku když si s tím pohraji (nemyslím že nastavím poloměr 50 síla 100). Právěže ten časový rozdíl bych chtěl zkusit :)

-- 29. 3. 2018 13:49 --

případně i s jinou fotkou jestli někdo nabídne (sám nemůži nemám win ani licenci)
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomkuklik 29. 3. 2018 13:34

Zvuk11: raw tady: https://www.dropbox.com/s/3rd8tironaywm ... 4.CR2?dl=0
ISO:20000, 1/80s, f/1,4.

Allydamm: V LR jsem nastavil odšum na "až se mi to líbilo". Při vysokém ISO to takhle prostě dělám. Pak jsem totéž zkoušel v ON1, ale bezúspěšně. Proto jsem si vygeneroval výsledek se stejným nastavením jako v LR.
Spíš mě překvapilo, jak v ON1 mizí detaily a je to takové "flekaté". Zatím LR měnit nepotřebuji, ale protože na mě furt někde vykukuje reklama na různý soft, chtěl jsem si to vyzkoušet.
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 3. 2018 13:40

Skus napr. na stranke dpreview pozriet nejaku galeriu k fotoaparatu co ta zaujima (alebo testovaciu scenku) - fotky maju v jpeg aj RAW. Lahsie to uz nejde.

Ked chces skusit vytahovanie fotiek, tak napr. aj nieco taketo: https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 3451168363
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomkuklik 29. 3. 2018 13:55

Myslel jsem, že se tady bavíme o SW a ne o fotoaparátech.
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 29. 3. 2018 14:15

Jde o bezproblémově přístupný zdroj RAWů pro takové hraní, když nechceš použít svůj. To že se dá vybrat i fotoaparát to je jen bonus navíc.

tomkuklik: Potom OK, ale vidíš že máš bílou v LR moc do šeda z obnovy jasů, že jo. :-) Jinak pokud by to byl v ON1 nejlepší možný výsledek tak nic moc.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomkuklik 29. 3. 2018 14:27

Allydamm: Já ty stránky samozřejmě znám, ale většinou ty zdroje končí na ISO 6400. Já občas fotím fakt po tmě. I proto jsem to zkoušel na fotce s ISO 20000. Uznávám, že je to extrém.
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 3. 2018 15:19

Je to najlepsi sposob ako najst/vyskusat RAW konvertor k fotoaparatu aky pouziva alebo chce, takze si myslim, ze nejde o debatu o fotakoch - len fotky z nich treba na vyskusanie. Nie je lepsi zdroj, nez podobne internetove galerie. Ja som skusal len Irfan, ZPS, DPP (soft k fotakom Canon) a potom prisiel prvy Lightroom, ktory je zrejme konecna na dlhu dobu u mna (aj napriek tomu upisu "na dozivotie").
Ako amater by som si pravdepodobne aj tak vybral DNG convertor + posledny LR ktory by som mal zakupeny.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků