Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radomir 12. 5. 2018 15:38

Samozřejmě je mi jasné, že stejně kvalitní náhrada LR neexistuje. Diskutovat chci o tom, s kterým z ostatních programů na zpracování RAW souborů, má kdo dobré/špatné zkušenosti ev. který byste doporučili/nedoporučili. Začít se shánět po náhradě až mi odejde foťák a zjistím, že LR bez předplatného již RAW z nového foťáku neumí, je již poněkud pozdě.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 12. 5. 2018 18:01

ja vazne nevim, proc se tady resi cena predplatneho a zvlaste jako by to byla nejaka silena cena, ktera zrujnuje rodinny rozpocet...
A predplatne je cesta do pekel? Ty si ani neuvedomujes kolik veci si jiz nyni "predplacis" a jeste se pritom tetelis blahem...

To ze ti RAWy z noveho nahrazeneho fotaku nebude LR zpracovavat nezjistis az v budoucnosti, vis to jiz ted a snad kazdy z tech jiz zminenych programu ma trial verzi.
Tak nemusis diskutovat o cizich zkusenostech dopredu (treba se ti fotak podela za 5 let), ale prvne si muzes ziskat sve a ty pak pozdeji doupresnit.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 12. 5. 2018 18:49

No tak to som nozaj zvedavy na tie veci ktore si "predplacis" a jeste se pritom tetelis blahem... No daj.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2018 19:03

Jsou i takoví :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Radomir 13. 5. 2018 03:58

m3pi opravdu nepi. V žádném mém příspěvku nebylo gró řešení ceny předplatného. Jediné řešení bylo, že nejsem ochoten platit předplatné přes 10€ za SPOLEČNÉ PŘEDPLATNÉ lr + PS. Řeším to zde proto, že jsem jako člověk živící se 25 hlavou, řešit problémy pokud možno včas. Vzhledem k tomu, že mám foťák zrcadlovku (Canon 400D) už 11 let a nafoceno již cca 30.000 snímků je jen otázka času, ksy dojde k poruše, kterou nebude mít smysl opravovat. Varianta, že mi odejde během několika měsíců, je v tomto případě podle mě svým způsobem lepší. Jelikož budu schopen zakoupit kombinaci nová zrcadlovka (bezzrcadlovka) + LR ve standalone verzi a mám svým způsobem klid na x dalších let.
Ale bude Adobe standalone verzi nabízet i třeba za rok? Víte to? Nevíte! proto to řeším již teď. Neříkám, že cesta předplatného je cesta do pekel. Ale proč si mám k LR předplácet i klasický PS. Za 11 let používání zrcadlovky jsem pocítil potřebu použití jiného sw než LR méně než 10x (a to jsem použil jiný, byť méně kvalitní sw).
To že chci zjistit zkušenosti od ostatních lidí, na tom snad není nic divného. Prostě nechci jít pověstnou cestou slepých uliček, tudy vážení přátelé ne. Nechci si předplácet, pro mě jako ryzího amatéra (byť trochu náročnějšího) kombinaci LR+PS protože Photoshop opravdu nepotřebuji (nedělám náročnější retuše ani fotomontáže). Vzhledem k ceně toho předplatného budu tyto peníze házet do prasátka a časem přikoupím kvalitnější objektiv, či jinou techniku. Nevím kolik vyděláváte vy, ale já ačkoliv ajťák žiji blízko ranice se Slovenskem a tady není mnoho nadprůměrně placených míst ani pro lidi naší profese. A musím platit nájem, stravu energie, oblečení, boty, občas nějaký spotřebič do domácnosti a jako zodpovědný člověk mít nějaké finance "do foroty". Kromě úvěru na byt jsem si v životě (je mi 46) nevzal jinou půjčku ani komerční ani do rodiny. Za koníčky (mezi něž počítám i fotografii) investuji až když si na to našetřím. 12€ za měsíc je pro mě příliš mnoho peněz, než abych byl ochoten to platit. OK je to obchodní strategie firmy Adobe a má na to plné právo. Je to její produkt. Já tedy zavčasu hledám alternativu k jejímu produktu. Pokud budu s nějakým natolik spokojený, že mi bude vyhovovat již teď, tak možná dokonce LR opustím ještě se současným aparátem (byť je to málo pravděpodobné). Jisté je, že nebudu platit předplatné za Photoshop s novým aparátem, pokud se mi jeho použití hodí jednou do roka.
Jakmile koupím nový aparát a již nebudu moci koupit standalone aplikaci LR, která bude umět zpracovávat RAW soubory z mého nového aparátu (z 11 let co mám Canon 400D, fotím 10 let jen do RAW) tak si prostě předplatné nepořídím. Protože do roka a do dne se mi finančně nevyplatí.

P.S. POKUD NEJSTE SOUČÁSTÍ ŘEŠENÍ PROBLÉMU, JSTE JEHO SOUČÁST A PROSÍM, NEZDRŽUJTE DISKUZI PŘÍSPĚVKY, KTERÉ NEŘEŠÍ PROBLÉM, KVŮLI KTERÉMU BYLA ZALOŽENA. pROSTĚ PIŠTE ZDE PŘÍSPĚVKY JENOM UŽIVATELÉ, KTEŘÍ MÁTE ALESPOŇ NĚJAKOU ZKUŠENOST S ALTERNATIVNÍM SW PRO ZPRACOVÁNÍM RAW SOUBORŮ A MÁTE K TÉMATU CO ŘÍCI. vYKKŘIKY TIPU CO ZDE ŘEŠÍTE K NIČEMU NEPŘISPÍVAJÍ, JENOM OSTATNÍ ZDRŽUJÍ!

P.S2. Tato siskuze je pro uživatele, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti (jak pozitivní tak negativní) s alternativními produkty na zpracování RAW souborů a jsou ochotni seobjektivně a fundovaně o své zkušenosti podělit. Např. napsat s tím a s tím mám dobré zkušenosti a s tímhle jsem byl nespokojen. A ohodnotit to vzhledem k LR a jeho ceně dle svého subjektivního hodnocení.
P-S. 3: Pokud si toto náhodou přečte někdo z Adobe: pokud bude předplatné jenom pro LR za ceu dostupnou pro amatérské fotografy, tak si ho klidně předplatím. Ale za Photoshop, který nepotřebuji platit nebudu. Buď firmě Adobe stojí za to mít nějaké peníze od amatérských fotografů nebo ne. Je to čistě její obchodní strategie, na kterou má práco. Nechť posoudí, jestli se jí vyplatí. Když jí bud posílat dejme tomu 18€ za roční předplatné LR, proč ne. Více než 10€ za sw který ani nepotřebuji, prostě platit nebudu
Piště zde prosím jen uživatelé, kteří mají solidní zkušenost alespoň s jedním programem na zpracování RAW souborů.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 13. 5. 2018 03:58

m3pi opravdu nepi. V žádném mém příspěvku nebylo gró řešení ceny předplatného. Jediné řešení bylo, že nejsem ochoten platit předplatné přes 12€ měsíčně za SPOLEČNÉ PŘEDPLATNÉ LR + PS. Řeším to zde proto, že jsem jako člověk živící se 25 let hlavou, zvyklý řešit problémy pokud možno včas. Vzhledem k tomu, že mám foťák zrcadlovku (Canon 400D) už 11 let a nafoceno již cca 30.000 snímků je jen otázka času, kdy dojde k poruše, kterou nebude mít smysl opravovat. Varianta, že mi odejde během několika měsíců, je v tomto případě podle mě svým způsobem lepší. Jelikož budu schopen zakoupit kombinaci nová zrcadlovka (bezzrcadlovka) + LR ve standalone verzi a mám svým způsobem klid na x dalších let.
Ale bude Adobe standalone verzi nabízet i třeba za rok? Víte to? Nevíte! proto to řeším již teď. Neříkám, že cesta předplatného je cesta do pekel. Ale proč si mám k LR předplácet i klasický PS. Za 11 let používání zrcadlovky jsem pocítil potřebu použití jiného sw než LR méně než 10x (a to jsem použil jiný, byť méně kvalitní sw).
To že chci zjistit zkušenosti od ostatních lidí, na tom snad není nic divného. Prostě nechci jít pověstnou cestou slepých uliček, tudy vážení přátelé ne. Nechci si předplácet, pro mě jako ryzího amatéra (byť trochu náročnějšího) kombinaci LR+PS protože Photoshop opravdu nepotřebuji (nedělám náročnější retuše ani fotomontáže). Vzhledem k ceně toho předplatného budu tyto peníze házet do prasátka a časem přikoupím kvalitnější objektiv, či jinou technikua bude to pro výsledek mých fotografií větším přínosem a ještě méně práce. Nevím kolik vyděláváte vy, ale já ačkoliv ajťák žiji blízko hranice se Slovenskem a tady není mnoho nadprůměrně placených míst ani pro lidi naší profese. A musím platit nájem, stravu energie, oblečení, boty, občas nějaký spotřebič do domácnosti a jako zodpovědný člověk mít nějaké finance "do foroty". Kromě úvěru na byt jsem si v životě (je mi 46) nevzal jinou půjčku ani komerční ani do rodiny. Za koníčky (mezi něž počítám i fotografii) investuji až když si na to našetřím. 12€ za měsíc je pro mě příliš mnoho peněz, než abych byl ochoten to platit. OK je to obchodní strategie firmy Adobe a má na to plné právo. Je to její produkt. Já tedy zavčasu hledám alternativu k jejímu produktu. Pokud budu s nějakým natolik spokojený, že mi bude vyhovovat již teď, tak možná dokonce LR opustím ještě se současným aparátem (byť je to málo pravděpodobné). Jisté je, že nebudu platit předplatné za Photoshop s novým aparátem, pokud se mi jeho použití hodí jednou do roka.
Jakmile koupím nový aparát a již nebudu moci koupit standalone aplikaci LR, která bude umět zpracovávat RAW soubory z mého nového aparátu (z 11 let co mám Canon 400D, fotím 10 let jen do RAW) tak si prostě předplatné nepořídím. Protože do roka a do dne se mi finančně nevyplatí.

P.S. POKUD NEJSTE SOUČÁSTÍ ŘEŠENÍ PROBLÉMU, JSTE JEHO SOUČÁST A PROSÍM, NEZDRŽUJTE DISKUZI PŘÍSPĚVKY, KTERÉ NEŘEŠÍ PROBLÉM, KVŮLI KTERÉMU BYLA ZALOŽENA. PROSTĚ PIŠTE ZDE PŘÍSPĚVKY JENOM UŽIVATELÉ, KTEŘÍ MÁTE ALESPOŇ NĚJAKOU ZKUŠENOST S ALTERNATIVNÍM SW PRO ZPRACOVÁNÍM RAW SOUBORŮ A MÁTE K TÉMATU CO ŘÍCI. VÝKKŘIKY TIPU CO ZDE ŘEŠÍTE K NIČEMU NEPŘISPÍVAJÍ, JENOM OSTATNÍ ZDRŽUJÍ!

P.S2. Tato siskuze je pro uživatele, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti (jak pozitivní tak negativní) s alternativními produkty na zpracování RAW souborů a jsou ochotni seobjektivně a fundovaně o své zkušenosti podělit. Např. napsat s tím a s tím mám dobré zkušenosti a s tímhle jsem byl nespokojen. A ohodnotit to vzhledem k LR a jeho ceně dle svého subjektivního hodnocení.
P-S. 3: Pokud si toto náhodou přečte někdo z Adobe: pokud bude předplatné jenom pro LR za cenu dostupnou pro amatérské fotografy, tak si ho klidně předplatím. Ale za Photoshop, který nepotřebuji platit nebudu. Buď firmě Adobe stojí za to mít nějaké peníze od amatérských fotografů nebo ne. Je to čistě její obchodní strategie, na kterou má práco. Nechť posoudí, jestli se jí vyplatí. Když jí bud posílat dejme tomu 18€ za roční předplatné LR, proč ne. Více než 12,09€ i za sw který ani nepotřebuji, prostě platit nebudu.
Piště zde prosím jen uživatelé, kteří mají solidní zkušenost alespoň s jedním programem na zpracování RAW souborů.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smikoto 14. 5. 2018 11:00

Náhrada za LR samo existuje. Je to C1. :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 5. 2018 13:05

Mně vadí primárně obchodní model software jako služba, který Adobe přivedl do extrémní podoby. Kdyby například po roce předplatného přešel SW do módu, kdy je plně funkčí ale bez aktualizací a cloudových služeb, neřeknu ani slovo.

Capture one je podle mne víc než zdatný konkurent. Se složkami fotografií a s jejich výběrem pro úpravy se pracuje podobně pohodlně jako v LR s katalogem. Kvalita výstupu je podobná, ovládání trochu jiné, ale dá se zvyknout. Problém je cena - licence stojí jako 2 roky předplatného LR, upgrade je se slevou, ale i tak si člověk musí spočítat, zda a kdy bude chtít upgrade na novou verzi a co ho případně budou stát další programy nebo pluginy.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2018 13:50

Někde jsem četl, že pokud přestaneš platit, nefunguje jen Develop, ale funguje Library.

Pokud by šlo i exportovat (už upravené fotky), tak to je alespoň trochu kompromis - o už roztříděné a upravené fotky nepřijdeš, jen je nemůžeš dále upravovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 5. 2018 14:21

Čili je nefunkční. Přístup k minulým úpravám tam nechali jen proto, že by se lidé mohli chtít soudit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 14. 5. 2018 14:24

Davidof: To je jen aktuální stav a právě proto je předplatné cesta do pekla, ne že to stojí jako tři kafe nebo že to za rok o málo zdraží.

Kupodivu mnozí se shodnou že model OS Windows je nešťastný a to na něm prakticky spouští jen jiné programy. Ale když se jim pod rukama může libovolně změnit jejich "produkční" program jsou klidní a nadšení.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2018 15:21

Dolgor, Allydamm

Je řekněme částečně funkční ... z menší části.

S cestou do pekel souhlasím všemi deseti. Jakmile zmizí motivace, skončí inovace.


Tím, že Adobe změnilo situaci na trhu, došlo ke vzniku takové tak trochu nestabilní situace, kdy konkurenti jsou trochu nepripraveni. Racionální se mi zdá vydržet co nejdéle se stanalone 6.14 a vyčkat, dokud a) někdo neudělá plnohodnotný Lightroom, b) Adobe nezmění politiku, c) Adobe přidá do Lightroomu něco, o co budu hrozně moc stát.

Do té doby je účelnější věnovat se tomu, aby bylo co editovat a aby to stálo za to.

Jo a zvykat si na stav neustálé změny - možnost využívat program deset let starý bude čím dál tím vzácnější.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 14. 5. 2018 16:29

Mňa by zaujímalo s výhľadom na budúcnosť jak je na tom napríklad taký zoner s číslami po zavedení nájmu. Lebo adobe prdí na amatérov a profík to rozpustí v nákladoch. Ale zoner je amatérsky a platba ide z rodinných rozpočtov. Ak toto prejde a zarobí, tak sa to bude zhusta opakovať všade. Mám síce zoner rád, ale keby radšej nezarobil.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2018 16:37

No, už spustili měsíční předplatné. A dávaj v akci dva roky za 1000 Kč ...

Takže jim to asi moc nejde, doufám.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 5. 2018 16:44

Na https://digiarena.e15.cz/jarni-aktualiz ... i-i-funkce je pár čísel ohledně prodejů předplatného Zoneru.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků