Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2019 13:57

To je skoro škoda, tvoje a cportovo příspěvky by rozhodně spam nebyly :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 24. 5. 2019 13:58

Romane, v SZ mas na me mail.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 24. 5. 2019 14:15

No to možno nie, ale asi to do vlákna o LR nepatrí :-)
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2019 14:27

Je to o náhradě, takže bych řekl, že to je docela k věci - to je na Digiareně příjemné :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 24. 5. 2019 14:38

Okej :-)
V princípe riešim problém v ON1 s exportom fotiek, kde dvoma cestami pri exporte (Quick Export a normálny export) dostanem z jedného upraveného RAW dva rôzne výsledky. A to nie je dobré, respektíve je to chyba. Tak riešim, či je to moja vina a mám niečo zlé nastavené, alebo je to bug a budem to reportovať do ON1.

K ON1 určite ešte napíšem - je to zaujímavý kus softvéru.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2019 15:12

To by byla paráda.

Já teď experimentuju s ACDSee. Asi to není pro hodně náročné uživatele, ale své výhody to má.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 26. 5. 2019 08:01

No, tak se ukazalo, ze ON1 Photo RAW ma problem s exportem v jejich nove vydane 2019.5 verzi. Tohle neosefovat, to je proste faux pas ... Predchozi verze mi behaly v pohode.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 29. 5. 2019 07:58

Davidof píše:To by byla paráda.

Já teď experimentuju s ACDSee. Asi to není pro hodně náročné uživatele, ale své výhody to má.


Taky jsem koupil ultimátní 19. Nedestruktivní úprava surovych rawu pomocí vrstev je prostě TOP.

Ale když je ta obří sleva na capture one pro Sony, tak ještě vaham zda k tomu acdsee ult za 2000 nedokoupit ještě C1 za 3000. No zkusím ten trial aspoň.

Tak C1 se vůbec nechytám - jak jsem začal ACD používat úplně sám, tak tady v tom prostředí bych potřeboval videa nebo spíš osobní lekce, co se mi tam líbilo byly kolečka pro ladění barev, co se mi nelíbilo, že jsem za 3h nenašel ani mazací nástroj..

potom jsem koupil Affinity photo a zase jsem hned po rozkoukání sám pracoval - jinak mě překvapilo že pracuje s rawem - neříká se že raw se nejdřív musí vyvolat (lightroom, C1, DXO) a až potom upravovat (PS, Affinity) tak jaktože si tam otevřu raw a dělám..?? k čemu potom dva programy :hm
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 08:05

Já už v tom ACDSee jedu docela rutinně a zdá se mi to čím dál tím lepší.

Nevím ale, jak by ACDSee hodnotili náročnější uživatelé stran vytahování stínů, odšumu apod.

Pro mě teď je to optimální program - třídící, organizační a editační - pro ty dávky fotek, které vždycky přivezu z akce.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 5. 2019 09:52

Fuck8r píše:Nedestruktivní úprava surovych rawu pomocí vrstev je prostě TOP.


Podobný hlášky (napříč programama) čtu často, jakkoli je to nonsens. "Destruktivní" úpravy rawů prostě z podstaty věci nee :pozor . Ještě jsem na takovej program nenarazil a zřejmě ani nenarazím.

Fuck8r píše:jinak mě překvapilo že pracuje s rawem - neříká se že raw se nejdřív musí vyvolat (lightroom, C1, DXO) a až potom upravovat (PS, Affinity) tak jaktože si tam otevřu raw a dělám..?? k čemu potom dva programy :hm


A copak ty ostatní programy to říkají? Ze všech ti leze / může lézt hotová fotka. Ostatně, jsou to jen hrátky se slovíčky. Ta úprava je stále "vyvolávání".
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 29. 5. 2019 10:20

Říká se to od doby co existuje digitální fotka. Četl jsem stovky článků a diskuzí a všude bylo to samé: raw se musí vyvolat/ konvertovat/ exportovat (říkají tomu různě) ve speciálním SW do nějakého obrázkového formátu (TIFF, jpg..) a pak se může upravovat v grafických programech libovolných..

Tak proto mě to překvapilo (že jsem mohl obejít "vyvolávač" a hned udělat celý finální obrázek v grafickém programu).. A poté jsem se zamýšlel nad smyslem těch vyvolávačů..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 5. 2019 10:30

Tak ona ta hranice mezi konvertory a editory je už drahnout dobu do velké míry setřená. Zoner a PS obsahují integrovanej raw modul, DxO, LR, CO a další zase umožňují raw vyvolat v podstatě do finální podoby, že (až na drobný výjimky) v podstatě už editor není ani potřeba.

Jinak výš jsem psal o raw konvertorech, to rozlišování atp. je jasný.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 29. 5. 2019 11:01

Aha.

To já zůstanu u acdsee, pač je neuvěřitelně rychlej i na PC z 2008 a dokážu tam vyladit foto do finální podoby. A ten affinity jen na retuše (mastné xichty a beďary, vymazání objektů, klonování.. protože to je tam vymakanejsi)

Taky nejsem žádnej expert a teprv začínám, ale acdsee jsem si hned oblíbil a ovládá se mně jedna báseň (musím se přiznat že jsem klikař a zkratky moc nepoužívám) a v tom Capture1 jsem plaval brutálně.. Affinity prakticky zadarmo jsem hned koupil (nemohl jsem pořádně najít trial, nebo byl po expiraci) a naštěstí mi to prostředí taky rychle sedlo.

No a až budu pokročilý, už žádnej pokus omyl úpravy, tak zkusím zas konkurenci a už uvidím nějaké rozdíly v kvalitě a jestli mi bude u stávajících něco chybět..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 5. 2019 11:13

Ten CO jsem svýho času měl taky, moc intuitivní to není, ale dá se na to zvyknout a podle současných ohlasů je to absolutní špička (i když teda hodně drahá).
Já teď jedu na DxO, zatím spokojenost, díky němu jsem do velké míry odboural následnou editaci v PS.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 29. 5. 2019 12:29

No ja parametry tech softu moc nesledoval, ale v dnesni dobe bych cekal, ze vsechny ty hlavni programy (DxO, C1 ...) i ty mensi jako Zoner nebo to ON1 Photo RAW budou podporovat katalogizace, nedestruktivni upravy, RAWy, masky, retuse, hromadne upravy a exporty, vrstvy, export import do PSD, proste all-in-one reseni.
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků