Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jaroh 23. 3. 2018 12:57

Roman_Skamene píše:Keď si kúpiš foťák, tak výrobca foťáku Ti dá k dispozícii všetky potrebné nástroje k tomu, aby si vedel spracovať jak JPEG tak RAW z foťáku ktorý si si kúpil. Tak aký je problém?


Problém je napríklad pri Olympuse, že ten software čo k tomu dávajú (a vie aj vyvolávať RAW) je NESKUTOČNE pomalý... :-(
jaroh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 3. 2018 13:24

Ono faktom je, že olouš dáva dosť jednoduchý soft. Pôvodne mali aj verziu profi, ale tú tuším zarezali.
V každom prípade som to len odskúšal a nechal len na upgrade tela alebo skla.

Ale napríklad DPP od Canonu je celkom OK pre canonírov.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 3. 2018 13:35

Flor, přeci jde o nějaký vzájemný poměr výdajů. Nedávno jsi obhajoval Sony APS-C, že na ně je množství levných objektivů od Sigmy, Samyangu atd. Když jde o SW, najednou nejsou výdaje podstatné, nebo se dokonce vyplácí kupovat to nejdražší řešení? Mnoho lidí kupuje fototechniku na mnoho let, dokonce i PC dnes kdekdo používá 10 let. Nemalá útrata se rozloží na celé roky a ještě se může částečně vrátit prodejem staršího vybavení. Jak do takové ekonomické úvahy zapadá pronájem SW za 4000 Kč ročně? Za Samyang 12/2 zaplatím 7 tisíc a vydrží mi navěky nebo ho za 6 prodám. Podstatné ale je, že jsem ho jednou koupil a už mi ho nikdo nevezme. Když budu mít úraz a ztratím dobře placenou práci, když odejdu do důchodu, když budu potřebovat peníze soustředit jinam... mám svou výbavu jistou. Totéž už ovšem neplatí pro SW od Adobe. Lépe si tedy najít jiný, který mne nezbaví možnosti kontrolovat svoje výdaje - například mi umožní nezaplatit za novou verzi, protože stará mi stačí. ...Argument, že stálý příjem je dobrý pro perspektivu výrobce a jeho SW, neberu. Když se začnu flákat v práci já, jak dopadnu?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 3. 2018 14:22

Dolgor píše: Když jde o SW, najednou nejsou výdaje podstatné, nebo se dokonce vyplácí kupovat to nejdražší řešení?


A to píšu kde? To jsi si z těch mých příspěvků nějak kreativně domyslel. Nejsem žádný fanda předplatného.

Více lidí, hledající alternativu, se tu shodlo, že Lightroom zatím nic nepřekonalo. To si každý musí rozhodnout sám, jestli si chce připlatit za špičkové řešení.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-P 23. 3. 2018 15:01

Flor.cz píše:Stejně....
Pokud Více lidí, hledající alternativu, se tu shodlo že Adobe CC je pro ně drahé, tak ikdyž to nepíší. Jste si z těch příspěvků nějak kreativně mohl domyslel, že opakované vyzdvihování cloudového Lichhtroomu je zbytečné a přes to nejede vlak. To se týká i třeba dražšího Capture One.

Stejně není náhradou nějaké filtrové *****ítko , případně komerční fotokrám pro chudé jako Affinity či plikátor filtrů jako Pollar.

Nevím proč je taková ostuda, nebo strach z toho prohlásit, náhrada za starý Adobe Lighroom bez Adobe CC předplatného prostě aktuálně ne-existuje. A je potřeba čekat kdo jiný převezme vedení.
Martin-P
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radomir 23. 3. 2018 19:52

Stan35: řešit program na zpracování RAW až po nákupu nového foťáku, kdy zjistím, že není kompatibilní s posle dní standalone aplikací LR, je podle mého názoru již pozdě. Proto jsem založil tuhle diskuzi, abych si zavčasu třeba i vyzkoušel doporučované programy. Až koupím nový foťák, budu chtít začít fotit a ne shánět se po programu na zpracování fotek. Ano i výrobce dodává nějaký sw pro zpracování snímků ve formátu RAW, a i já jsem z počátku používal Canon DPP. Ale ve srovnání s LR je DPP o hodně nižší liga.

Martin-P: Za více než 10 let, co používám Canon 400D jsem s ním nafot il cca 24.000 snímků. Někdy na jedné akci nafotím několik set fotek, jindy celý měsíc ani jednu. I tak si myslím, že se mi investice do předplatného za Lightroom CC nevyplatí.

Mám t akovou hříšnou myšlenku, že by bylo nejlepší, aby se mi současný foťák pokazil dříve, než skončí prodej standalone aplikace.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 23. 3. 2018 21:46

Tak mu k tomu pomôž...

Inak súhlasím s Martin-P - rovnako kvalitná alterantíva k LR CC jednoducho nie je a bodka.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 23. 3. 2018 21:51

Roman_Skamene: Zatím asi není, ale snad se bude alespoň nějaká konkurence zlepšovat. Myslím, že Adobe tady trošku vyklidila trh a někdo by se toho mohl chytit a možná se nějaké firmě vyplatí do toho investovat.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 3. 2018 00:55

Radomir: stejně jako Stan35, moc nechápu, co tu řešíš. Jiný program na zpracování RAW fotek můžeš vybírat až se začneš rozhodovat o koupi nového foťáku. I tak to bude s dostatečným předstihem. To může být klidně za několik let, za tu dobu se nabídka RAW editorů nejspíš dost změní. Je zbytečný to řešit teď, když máš fungující foťák a fungující Lightroom.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 24. 3. 2018 08:36

Radomir píše:Roman_Skamene: Zatím asi není, ale snad se bude alespoň nějaká konkurence zlepšovat. Myslím, že Adobe tady trošku vyklidila trh a někdo by se toho mohl chytit a možná se nějaké firmě vyplatí do toho investovat.


Máš o tom, že Adobe stráca podiel na trhu nejaký odkaz? Rád by som si to prečítal.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 3. 2018 11:49

Ak nahodou nepatrne straca podiel, tak urcite nie zisky, tie su vskutku sialene a vytvaraju obrovsky nepomer na trhu: https://www.slrlounge.com/adobe-breaks- ... nue-going/
Este jeden obrazok za vsetky - cervenym som vyznacil priblizne spustenie programu Creative Cloud (ktory som si vcera nainstaloval, lebo pocitac mi uz s LR6 "nevladze" a chcem so sucasnym HW este rok potiahnut kym nevyjdu nove CPU)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 3. 2018 18:35

Flor.cz píše:
n3pi píše:Flor.cz:
Trochu jsem se v tom tvém popisu ztratil :-D
Jaksi mi pak uniká smysl, pro tebou popsaný workflow, mít LR.
Bridge umí filtrovat/tagovat/hvězdičkovat a pak fotku otevřeš do CR a jako inteligentní objekt do PS, kde si úpravy dokončíš do PSD souboru.


Postup je následující :)
třídění fotek v Bridge -> jednoduchá úprava posuvníky v CameraRAW -> kouzla ve Photoshopu -> uložení výsledku do PSD

LR mám na úpravy většího množství fotek, které upravuji víceméně jen posuvníky. Toto se v LR dělá líp. V tom případě zase vůbec nevyužiji Bridge a CameraRAW. Podle situace používám buď jeden nebo druhý způsob.
...


Jako mě ten postup došel, o tom žádná :-) a mohl by to být i zajímavý postup. Využívám podobný v poslední době.
Jedině co nechápu, je to držení dvou skoro stejných, ale přesto odlišných, workflow na podobných, ale opět přesto odlišných softech :-)
Ano, LR je takový "uživatelsky přívětivější" při práci s větším množstvím fotek, ale i tak se mi to zdá jako malichenost. Zbytečná malichenost takhle tříštit workflow.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radomir 24. 3. 2018 20:09

Roman_Skamene píše:
Radomir píše:Roman_Skamene: Zatím asi není, ale snad se bude alespoň nějaká konkurence zlepšovat. Myslím, že Adobe tady trošku vyklidila trh a někdo by se toho mohl chytit a možná se nějaké firmě vyplatí do toho investovat.


Máš o tom, že Adobe stráca podiel na trhu nejaký odkaz? Rád by som si to prečítal.


Myslel jsem to tak, že Adobe nechá odejít spoustu amatérských fotografů (jako třeba mě) a tím se pravděpodobně udělá nějaká díra na trhu, kterou možná někdo bude chtít využít. Takže jsem nesprávně použil minulý čas - zatím nevyklidila, ale možná část trhu v budoucnu vyklidí.

Jinak co se týče příjmů Adobe , pravděpodobně jim tento obchodní model přináší větší profit, než bývalý model. Jinak by ho zřejmě zase tak neprotlačovali. Mě jako amatérskému fotografovi tento obchodní model nevyhovuje a do budoucna se budu muset zařídit jinak.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 24. 3. 2018 20:30

Myslím, že Adobe ako komerčná firma dosť pravdepodobne upredností zisk pred tým, aby mala 100% trhu. Na druhej strane, mne ten graf, ktorý tu dal Ondro, hovorí, že Adobe je v dobrej kondícii a vývoj CC bude pokračovať, lebo sú na to prachy. No a takto to v tomto svete funguje. A či sa Ti to páči alebo nie, svej smeruje pri SW k pravidelným platbám. A firmám to funguje. Sám som vyrobil niekoľko takých produktov a trh na to reaguje dobre.
Alebo inak - radšej budem mať v portfóliu 100 zákazníkov, ktorý mi budú mesačne platiť 12€, ako 200 zákazníkov, ktorý mi zaplatia 500€ jednorázovo.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 25. 3. 2018 20:43

n3pi píše:
Flor.cz píše:
n3pi píše:Flor.cz:
Trochu jsem se v tom tvém popisu ztratil :-D
Jaksi mi pak uniká smysl, pro tebou popsaný workflow, mít LR.
Bridge umí filtrovat/tagovat/hvězdičkovat a pak fotku otevřeš do CR a jako inteligentní objekt do PS, kde si úpravy dokončíš do PSD souboru.


Postup je následující :)
třídění fotek v Bridge -> jednoduchá úprava posuvníky v CameraRAW -> kouzla ve Photoshopu -> uložení výsledku do PSD

LR mám na úpravy většího množství fotek, které upravuji víceméně jen posuvníky. Toto se v LR dělá líp. V tom případě zase vůbec nevyužiji Bridge a CameraRAW. Podle situace používám buď jeden nebo druhý způsob.
...


Jako mě ten postup došel, o tom žádná :-) a mohl by to být i zajímavý postup. Využívám podobný v poslední době.
Jedině co nechápu, je to držení dvou skoro stejných, ale přesto odlišných, workflow na podobných, ale opět přesto odlišných softech :-)
Ano, LR je takový "uživatelsky přívětivější" při práci s větším množstvím fotek, ale i tak se mi to zdá jako malichenost. Zbytečná malichenost takhle tříštit workflow.


Já s tím problém nemám, oba způsoby jsou zaměnitelné. RAWy upravené v Lightroomu můžu dál upravovat v Bridge+CameraRAW a naopak. Nepotřebuji mít přesně definované workflow.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků