Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radomir 20. 3. 2018 21:19

Stan35: právě že mám standalone licenci LR, koupil jsem verzi 5.00, po aktualizacích mám verzi 5,7. Pro můj současný foťák mi to stačí. Pr oblém je, že mám foťák sta rý již 11 let (Canon 400D) a dá se očekávat, že konec jeho funkčnosti již ne musí být daleko. Obávám se však právě toho, že jakmile mi současný fotoaparát vypoví službu a budu nucen koupit nový, tento již nebude podporován ve standalone verzi (pokud vůbec nějaká standalone verze LR v té době vůbec bude existovat) a předplatné za současnou cenu platit nehodlám, lépe řečeno nemohu si dovolit. Proto již teď se snažím zjistit, kam pokračovat. Pokud mi bude můj nový fotoaparát podporovat standalone verze LR, která bude v té době k dispozici, nebude to problém. Ale jak dlouho ještě bude jakkákoliv standalone verze LR k dispozici?
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 3. 2018 21:33

Radomir píše:Photoshop jako takový nepotřebuji, jelikož nedělám žádné rozsáhlé retuše ani fotomontáže. Chci prostě jen vytáhnout z fotky to nejlepší co jde nic více.


S Photoshopem se dá z fotky vždycky vytáhnout lepší výsledek. A častokrát i rychleji - https://www.youtube.com/watch?v=_7i1oLiY-2w

Radomir píše:Obávám se však právě toho, že jakmile mi současný fotoaparát vypoví službu a budu nucen koupit nový, tento již nebude podporován ve standalone verzi


Toto se dá obejít konverzí RAWů do DNG pomocí Adobe DNG konvertoru, který je zdarma. Je to opruz navíc, ale problém to řeší.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 20. 3. 2018 21:47

Ja ti rozumím, ale jak jsem říkal, je to podle mě zbytečné teď řešit. Ty, ale i já máme několik možností, až nám kleklně foťák:

1. pro tebe upgrade na LR6 pro viz 2
2. koupit použitý co je ještě podporovaný
3. zkusit: https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/kb ... orted.html
4. použít jiný SW, což pro mě za stávajího stavu připadá jen C1, což bych být tebou alespoň vyzkoušel. Aphinity je použitelné, ale ala photoshop a workflow velmi nekomfortní. Luminar není to, co hledám a je stále ve vývoji, On1 jsem nezkoušel a ani nemíním, Zoner je pro mě mrtvá větev, ACDSee v nových verzích neznám a ani zkoušet nebudu, Capture NX-D...nevím
5. smířit se a platit Adobe a každý rok jim hrozit odejetím pro získání výhodnějších cen
6. čekat na adekvátní náhradu
7. absolutní konec nebude, alespoň pokud tu budeme my

Chci jen zdůraznit, že ať to teď vypadá jakkoliv, i u ostatních programů to může být za rok, dva, ... jinak. Jsou to všechno jenom programy a výrobci fotoaparátů by neprodávali, kdyby nebylo v čem pracovat.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 21. 3. 2018 08:14

Flor.cz píše:S Photoshopem se dá z fotky vždycky vytáhnout lepší výsledek. A častokrát i rychleji...


Lepší pravděpodobně ano (záleží na fotce a co je to "lepší"). Ale s rychlostí je to horší. Pokud neděláš lokální úpravy, tak u LR je to vlastně jen o tom, naťukat pár číslíček a to je rychlé. Když bys chtěl dělat nějaké rozsáhlejší lokální úpravy, tak to už je v LR problém, protože nástroje, které na to má, jsou dost hrubé. Na druhou stranu, konzistentní zpracování většího množství fotek bude zase náročné v Photoshopu.

Prostě ty nástroje jsou každý určený na trochu jiný způsob práce. Na málo fotek, kde se člověk s každou piplá Photoshop, na zpracování většího množství (souvisejících) fotek, kde stejně na piplání s jednotlivými fotkami není moc čas, je vhodný LR.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 21. 3. 2018 09:35

Radomir píše:... a budu fotit jen jpg a budu mít fotky dostačující kvality pro amatéra...
...Chci prostě jen vytáhnout z fotky to nejlepší co jde nic více...


tak co teda chceš? Dost si protiřečíš.

Jejstli ti stačí dostačující kvalita pro amatéra a uvažuješ o focení do jpg, tak už teď je na trhu "hromada" programů co ti budou "stačit" a vůbec nechápu proč řešíš Lightroom.

Nebo chceš to "nejlepší co jde nic více" a pak ti nezbývá než si platit Lightroom, protože ten je nejlepší a za nejlepší se platí.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 3. 2018 10:15

lemming píše:Lepší pravděpodobně ano (záleží na fotce a co je to "lepší"). Ale s rychlostí je to horší. Pokud neděláš lokální úpravy, tak u LR je to vlastně jen o tom, naťukat pár číslíček a to je rychlé. Když bys chtěl dělat nějaké rozsáhlejší lokální úpravy, tak to už je v LR problém, protože nástroje, které na to má, jsou dost hrubé. Na druhou stranu, konzistentní zpracování většího množství fotek bude zase náročné v Photoshopu.

Prostě ty nástroje jsou každý určený na trochu jiný způsob práce. Na málo fotek, kde se člověk s každou piplá Photoshop, na zpracování většího množství (souvisejících) fotek, kde stejně na piplání s jednotlivými fotkami není moc čas, je vhodný LR.


Jj, souhlas. I když pokud chci rychle upravit jen pár fotek, tak Lightroom zdržuje importem. S kombinací Adobe Bridge + CameraRAW z Photoshopu můžu RAWy upravovat třeba přímo na paměťové kartě stejnými šoupátky jako má Lightroom. Není to systematické, ale je to nejrychlejší způsob.

Taky je otázka, jestli zpracovávat větší množství fotek. Já si radši hraju s menším počtem fotek, co stojí za to.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 21. 3. 2018 13:49

Upravovat fotky přímo z karty je tedy dost zvláštní postup :D Když je upravuju já, tak import fotek je vzhledem k ostatnímu naprosto zanedbatelný.

Ten počet dost závisí na žánru. Z reportáže je ten počet (typicky) větší už z principu. A i třeba z aranžovaného focení, kde jdou ven jen jednotky fotek, je potřeba ty fotky nejdřív vybrat a to se opět dělá lépe v LR.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 21. 3. 2018 14:20

Stan35 píše:Ja ti rozumím, ale jak jsem říkal, je to podle mě zbytečné teď řešit. Ty, ale i já máme několik možností, až nám kleklně foťák:

1. pro tebe upgrade na LR6 pro viz 2
2. koupit použitý co je ještě podporovaný
3. zkusit: https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/kb ... orted.html
4. použít jiný SW, což pro mě za stávajího stavu připadá jen C1, což bych být tebou alespoň vyzkoušel. Aphinity je použitelné, ale ala photoshop a workflow velmi nekomfortní. Luminar není to, co hledám a je stále ve vývoji, On1 jsem nezkoušel a ani nemíním, Zoner je pro mě mrtvá větev, ACDSee v nových verzích neznám a ani zkoušet nebudu, Capture NX-D...nevím
5. smířit se a platit Adobe a každý rok jim hrozit odejetím pro získání výhodnějších cen
6. čekat na adekvátní náhradu
7. absolutní konec nebude, alespoň pokud tu budeme my

Chci jen zdůraznit, že ať to teď vypadá jakkoliv, i u ostatních programů to může být za rok, dva, ... jinak. Jsou to všechno jenom programy a výrobci fotoaparátů by neprodávali, kdyby nebylo v čem pracovat.


Keď si kúpiš foťák, tak výrobca foťáku Ti dá k dispozícii všetky potrebné nástroje k tomu, aby si vedel spracovať jak JPEG tak RAW z foťáku ktorý si si kúpil. Tak aký je problém?
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 3. 2018 16:21

lemming píše:Upravovat fotky přímo z karty je tedy dost zvláštní postup :D Když je upravuju já, tak import fotek je vzhledem k ostatnímu naprosto zanedbatelný.

Ten počet dost závisí na žánru. Z reportáže je ten počet (typicky) větší už z principu. A i třeba z aranžovaného focení, kde jdou ven jen jednotky fotek, je potřeba ty fotky nejdřív vybrat a to se opět dělá lépe v LR.


Ono to souvisí s tím, že jako prohlížeč a správce fotek používám Adobe Bridge a starou dobrou adresářovou strukturu. V katalogu Lightroomu mám jen menší část fotek. V Bridge se dají prohlížet a spravovat všechny fotky a obrázky na disku (včetně PDF a vektorů) aniž by k nim musel paralelně existovat nějaký katalog.

Zrovna těch pár fotek z aranžovaného focení bych klidně upravil přímo z paměťové karty. Na prohlížení a protřídění fotek přímo na kartě velmi dobře poslouží Bridge (umí filtrovat, hvězdičkovat, tagovat podobně jako LR ). Z Bridge je otevřu do Camera RAW, trochu potahám posuvníky a jako inteligentní objekt pošlu do Photoshopu. Upravím ve Photoshopu a ve formátu PSD uložím někam na disk. Součástí PSD je zdrojový RAW, takže obsah paměťové karty můžu rovnou smáznout :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 21. 3. 2018 16:38

No tak na JPG bohate staci nejaky Zoner 17 a mas to aj s organizaciou fotiek.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 22. 3. 2018 13:36

Flor.cz:
Trochu jsem se v tom tvém popisu ztratil :-D
Jaksi mi pak uniká smysl, pro tebou popsaný workflow, mít LR.
Bridge umí filtrovat/tagovat/hvězdičkovat a pak fotku otevřeš do CR a jako inteligentní objekt do PS, kde si úpravy dokončíš do PSD souboru.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radomir 22. 3. 2018 21:16

sesty: V čem si protiřečím? Ve svém příspěvku píšu, že radši než vrážet tolik peněz do předplatného za LR při současných cenách nemá pro mě jako amatéra cenu. To ty peníze raději opravdu utratím za kvalitnější fototechniku: např. kvalitnější objektivy, nový blesk, apod.
Ale o tom není tahle diskuze. tahle diskuze je o náhradě za LR pro pokročilejší amatéry, kteří nechtějí vyhazovat peníze takto drahé předplatné. Zaplatit cca 3200 obyčejnou aplikaci, kterou používám několik let (a ještě pár let doufám budu) mi nebylo líto. Momentálně používám verzi 5.7 a bohatě mi to stačí.Ale s novým foťákem budu zřejmě muset přejít na něco jiného. Proto jsem založil tuto diskuzi, řešit náhradní aplikaci až s nákupem nového foťáku bude již pozdě. A snad tato diskuze pomůže i ostatním fotografům, kteří nejsou ochotní platit předplatné za LR.
Pokud bude aplikace pro konverzi z RAW formátu splňovat mé očekávání, jsem klidně ochoten za ni zaplatit přiměřenou cenu.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 22. 3. 2018 22:26

Radomire, Radomire

Tahle diskuze je prave o tom a ostanim už asi pomohla.

Ja byt tebou to resim, az budu mit novy foťák. Do té doby to nema cenu neb nechceš slyšet jak to je.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-P 23. 3. 2018 08:36

Radomir píše: ale s novým foťákem

Proč hned tak pesimisticky. S novým foťákem nikde nemáte napsáno, že to fungovat nebude. Ano nebude tam zvolený profil foťáku, nebo profil objektivu, ale proto se svět nezboří. Pravděpodobnost, že RAW soubor bude úplně nekompatibilní je obzvláště pokud se pohybujete v entry segmentu velice malá.

Jinak znávám, že pokud fotografováním ani grafikou nevyděláváte , měsíčně neuděláte ani fotku. Je nějaké předplatné za sebelepší program, vyhazování peněz. A i z něčího pohledu "levný" Lightroom CC je předražená sranda.

To že příspěvky jsou většinou mimo téma, kde zaslepeně byť v dobré víře Vám budou radit SW za xxxxx- je normální skoro pro každé forum. Ono je jedno jestli se budete ptát na software, rybářské pruty, boty na běhání, auto nebo vysavač. Většiny těch lidí se vůbec nemá cenu ptát.
Martin-P
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 3. 2018 12:37

n3pi píše:Flor.cz:
Trochu jsem se v tom tvém popisu ztratil :-D
Jaksi mi pak uniká smysl, pro tebou popsaný workflow, mít LR.
Bridge umí filtrovat/tagovat/hvězdičkovat a pak fotku otevřeš do CR a jako inteligentní objekt do PS, kde si úpravy dokončíš do PSD souboru.


Postup je následující :)
třídění fotek v Bridge -> jednoduchá úprava posuvníky v CameraRAW -> kouzla ve Photoshopu -> uložení výsledku do PSD

LR mám na úpravy většího množství fotek, které upravuji víceméně jen posuvníky. Toto se v LR dělá líp. V tom případě zase vůbec nevyužiji Bridge a CameraRAW. Podle situace používám buď jeden nebo druhý způsob.

-- 23. 3. 2018 12:49 --

Martin-P píše:Jinak znávám, že pokud fotografováním ani grafikou nevyděláváte , měsíčně neuděláte ani fotku. Je nějaké předplatné za sebelepší program, vyhazování peněz. A i z něčího pohledu "levný" Lightroom CC je předražená sranda.


V tom případě je vyhazování peněz i nákup fototechniky ;-). Musím říct, že toto uvažování moc nechápu. Nakoupím kvalitní fototechniku a obrazový výstup pak zabiju v nějakém podprůměrném editoru?
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků