Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2017 08:50

Na Dpreview se objevuje docela dost "žádostí", aby redakce udělala porovnání aktuálních raw konvertorů. Tak třeba se do toho pustí.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 10. 2017 09:05

To je plýtvání časem. Každý si to může otestovat sám, na své RAWy a objektivy, to že mu někdo řekne, že na jiné RAWy je něco "lepší"...
LR je sice konvertor, ale spíš jde o jeho komplexnost v celém procesu. Když nechci rozsáhlou pomalou editaci, nemusím z něj vylézt. A takových řešení je pár. Takhle od boku mě napadá jen ACDSee a Zoner.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 10. 2017 09:35

Allydamm: bingo. Presne ta komplexnost LR je to, coho sa obavam, ze u konkurencie nebude. Dokonca mi velmi vyhovuje aj system katalogov. Zo zaciatku som bol z nich na prasky, ale teraz by som si tazko odvykal. Zatial si vystacim s LR6 este dost dlho (kym budem mat D500), ale co bude dalej ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 20. 10. 2017 10:28

Flor.cz píše:Tady na fóru jsem četl, že Iridient prý řeší všechny problémy s X-trans ;-)


Nevím, co je "všechny problémy", umí dobře demosaicing a ostření. Ale že to neumí sám LR za X let je myslím k údivu nejen majitelům Fuji.
Ale co čekat po hláškách typu "v obraze chybí barevné detaily a celkově je tam míň barev". Načteno kopec diskusí, ale zkušenost s Fuji žádná, co?
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2017 10:37

K LR Classic - po babrani sa asi s 200-300 fotkami sa ten program spomaluje na uroven LR6, sem-tam aj zasekne a znova nabehne rozumne rychlo az po vycisteni pamate a optimalizacii (restart nestaci). Niektore nastroje nechcu ani nasilu ukazat novy sposob masky, alebo sa aplikuju trhane. Okrem vyysej rychlosti pri praci je zmena aj v importe, robeni nahladov a exporte. LR Classic exportuje 1 foto za cca 4,3s, so starsim LR6 to bolo 5,7s (42Mpx RAW s upravami, priemer zo 100 rozne upravenych fotiek)
Pri zvacsovani fotky 1:1 sa obcas zasekne a po aktivacii GPU akceleracie a dlhsej praci opat nekontrolovane zaplna RAMku az kym nespadne...

Su tam podobne chyby, ako mal v zaciatkoch LR6 a efekt vyssej rychlosti kazia tie zaseknutia. Dnes som si stiahol z Adobe stranky instalacku LR 6.12 a po vikende ho nainstalujem naspat. Prehnane vysoke platby do Adobe pockaju kym nebudem menit fotoaparat, alebo skutocne dobre nevyladia tento "novy" LR.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 10. 2017 10:46

landov píše: Zatial si vystacim s LR6 este dost dlho (kym budem mat D500), ale co bude dalej ?

Za pár let už může mít Lightroom Classic CC konkurenci, nehledě na to, že bude taky bez podpory.
Jak se tak říká, Adobe se "konečně" odkopalo a každý se může svobodně rozhodnout jestli je to ten správný správce jeho fotek. Macphun ohlásil manager a i ten Zoner rychle vydal nějaký update, aby se zase připomenul, i když s tím jeho předplatným, je na tom člověk ještě hůře než u Adobe.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 10. 2017 11:18

ondrasheq píše:
Flor.cz píše:Tady na fóru jsem četl, že Iridient prý řeší všechny problémy s X-trans ;-)


Nevím, co je "všechny problémy", umí dobře demosaicing a ostření. Ale že to neumí sám LR za X let je myslím k údivu nejen majitelům Fuji.
Ale co čekat po hláškách typu "v obraze chybí barevné detaily a celkově je tam míň barev". Načteno kopec diskusí, ale zkušenost s Fuji žádná, co?


Samozřejmě, že mám zkušenost, proto jsem Fuji nakonec zavrhl. Resp. jsem zkoušel upravovat RAWy z Fuji a ten úbytek barevných detailů a celková redukce barev, aby se zamezilo moiré, je tam velmi dobře vidět. Obzvlášť teda právě v Lightroomu. A měnit kvůli Fuji Lightroom, případně RAWy nejdřív prohánět Iridientem, by se mi vážně nechtělo.

Já se Adobe zas tak nedivím, Fuji nemělo moc velký tržní podíl (což se pomalu mění), aby Adobe stálo za to se nějak víc drbat s úplně jiným (a komplikovanějším) způsobem demozaikování.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2017 11:25

Allydamm píše:To je plýtvání časem. Každý si to může otestovat sám, na své RAWy a objektivy, to že mu někdo řekne, že na jiné RAWy je něco "lepší"...


To si nemyslím. není to jen o tom načíst raw, potahat pár posuvníky a rázem vím, jestli ano nebo ne. Udělat komplexní porovnání pěti různých softů je docela fuška, sám jsem před lety různé RAW konvertory porovnával a vím, kolik mi to zabralo času. Pokud to tedy někdo udělá za mě, nebudu se zlobit. A navíc je na takové srovnání zrovna teď ideální doba a potenciál na velkou čtenost.

Allydamm píše:LR je sice konvertor, ale spíš jde o jeho komplexnost v celém procesu. Když nechci rozsáhlou pomalou editaci, nemusím z něj vylézt. A takových řešení je pár. Takhle od boku mě napadá jen ACDSee a Zoner.


Otázkou je, kolik lidí tu komplexnost skutečně využije. Jestli není někdy spíš na překážku (třeba u nových a ne tak počítačově zdatných uživatelů) a jestli to není směr, kterým se Adobe hodlá vydat (o čemž by svědčil i nový zjednodušený LR CC) a jestli nás vážně nečeká konec Classicu.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 10. 2017 11:49

Mozno ale sila tradicnych uzivatelov LR k niecomu Adobe donuti...ako to bolo nedavno, ked totalne zmenili import panel na "user friendly" - vtedy sa strhli vasne a Adobe to v dalsom update vratilo do starej podoby.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 10. 2017 12:40

Doufejme :)
Přílohy
lr.jpg
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 10. 2017 15:53

tak uz sa mi Adobe vnucuje :grr:
Přílohy
LR.JPG
LR.JPG (25.56 ) Zobrazeno 2820 krát
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 20. 10. 2017 18:20

> A měnit kvůli Fuji Lightroom, případně RAWy nejdřív prohánět Iridientem, by se mi vážně nechtělo.

Však to není jediná možnost. Hraju si teď s C1 a jsem nadšený - pracuje bleskově i na starším PC, ostření X-Transů v nejlepším pořádku, Luma curve je super a nevím, čím to je, obraz je takový čistší, jasnější než z LR.
Ono je jednodušší nadávat na LR než jít a zkusit něco jiného. Nicméně to chápu, UI je dost jiné, chce to se učit něco nového.
Jen ta cena...
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 22. 10. 2017 17:03

Dolgor píše:Nehci jim do toho kecat, ale podle mne je představa dlouhodobého fungování firmy jen na bázi předplatného vlhkým snem manažerů zmámených krátkodobým pozitivním efektem na tržby. Dlouhodobě to ale lidi povede k hledání alternativ. Neschopnost Adobe svoje produkty rozvíjet smyslupným směrem to jen podpoří. Nač mi jsou super-duper funkce, když pořádně nefunguje ani profilování jednotlivých fotoaparátů, demosaic X-trans atd.

Obávám, že zas tak jednoduché to nebude. Lidi, kteří se focením živí nebo si jim alespoň přivydělávají + lidi, kteří neřeší pár $ měsíčně, je asi většina stávajících zákazníků, kteří používají LR. A těch pár procent, kteří jsou šetřiví a nebo se jim z principu nechce být trvale někde uvázán, ti převážné tržby netvoří.

To, že remcají na fórech a jsou tak více slyšet než mlčící většina, je jen krátkodobá daň za tuto volbu. Takže dlouhodobě to vidím od Adobe spíše jako úspěšnou strategii a i ti remcalové se časem zklidní. Buď zůstanou u LR6 a nové formáty si tam zkonvertují přes Adobe DNG Converter (moje cesta), nebo půjdou do alternativ.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 10. 2017 18:01

Taky myslím, že pro komerční použití je subscription model použitelný. Nevím teda, jak to dělají profesionální fotografové, ale v mojí firmě používáme AutoCad a přes počáteční odpor musím uznat, že to pro mě je i v něčem lepší.

Ne v tom, že bych věřil, že dostaneme adekvátní množství nových funkcí a vylepšení. To zcela určitě ne. AutoCad je použitelný už patnáct let.

Výhoda je v tom, že když přijmu nového člověka, pronajmu licenci na tři měsíce, nebo na rok a není to taková pálka. A když odejde, tak ve firmě neleží krabicová verze zbůhdarma.

Cena software je započtena v hodinové sazbě, a tu v současné době bez problémů v soutěžích obhajuji.

Takže když se daří, a když se firma rozvíjí a mění, je subscription celkem OK.

Jo a taky je lehčí přejít na jiný software, pokud by byl srovnatelný a levnější než AutoCad. Prostě nechám doběhout subscription a koupím alternativu.

To je totiž druhá stránka problému, který bude muset i Adobe řešit - že až se rozvine konkurence, bude lehčí přejít jinam. I když teda Lightroom je hrozně levný, ale Photoshop už ne.

To nic nemění na tom, že pro hobby použití, zejména pokud člověk používá jen Lightroom, jde o výrazné zhoršení situace.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 10. 2017 19:06

yorg píše:
To, že remcají na fórech a jsou tak více slyšet než mlčící většina, je jen krátkodobá daň za tuto volbu. Takže dlouhodobě to vidím od Adobe spíše jako úspěšnou strategii a i ti remcalové se časem zklidní.

Lenze ti remcalove si prednedavnom vynutili velmi rychlo navrat povodneho "import panelu", ked sa ho Adobe snazilo urobit "blbovzdornym" !
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků