Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 11. 2017 13:11

Děkuju za věcné reakce.
Já jsem měl Smart previews zapnuté v Preferences, ale zdá se, že vypnuté při importu.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 11. 2017 14:04

Ondrej Bobek píše:Smart previews su zaklad pri praci v LR. Keby neexistuju, tak uz davno menim starsi i5 CPU za nieco novsie, lebo spracovat 42Mpx fotky by bolo nemozne. Kedysi sa museli kvoli tomu "odpajat" priecinky, dnes pracu s nimi staci povolit v nastaveniach.
Co sa tyka CPU, tak i3 8350K (4x4GHz + moznost vynikajuceho taktovania) by bol obrovsky skok vo vykone z C2D 2x3GHz. LR potrebuje vyssie takty a 4 jadra vyuzije skutocne dobre.


To si moc neumím představit pracovat jen se Smart previews, nemít možnost vidět fotku 1:1. Podle náhledu se moc nedá posoudit ostrost fotky (když chci ze dvou vybrat tu ostřejší) a nastavit doostření a odšum. To bych raději investoval do nového PC a nebo rozlišení fotky srazil ze 42 Mpx na 20 Mpx v DNG konvertoru. Smart Previews mi přijdou super pro použití na cestovním notebooku.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 27. 11. 2017 15:11

V nových verzích se dájí používat smart previews a při zoomování se načte plný raw. Jenže je tam pak docela nepříjemná prodleva.
Tady se dá dočíst proč je podle Adobe načítání rawů pomalejší.
https://feedback.photoshop.com/photosho ... or_support

Dnešní rawy jsou většinou komprimované. Díky metodě komprese, dekódování v editoru neběží paralelně. Něco na tom bude, ale stejně mají mezery. Třeba GPU akcelerace má docela velkou režii a na monitorech s nižším rozlišením je asi lepší jí vypnout.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 11. 2017 16:19

Zajímavý článek k tématu https://www.lightroomqueen.com/lightroo ... ing-myths/

- akcelerace se nejvíc projeví při práci na 4K či 5K monitoru. Pokud má monitor nižší rozlišení často vyjde líp akceleraci vypnout
- zpracovávaný obraz se musí načíst do paměti grafiky, což zabere čas a trvá tak déle než se fotka načte. Takže když chci urychlit načtení fotky, tak vypnout akceleraci.
- štětec úprav a retuše (spot removal tool) nejsou akcelerovány vůbec
- generování náhledů 1:1 nezrychlý práci v Develop modulu, Develop modul tyto náhledy vůbec nevyužívá
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 27. 11. 2017 19:11

Co rikate na 6 jadrovy Ryzen s moznosti 12 vlaken pro LR? Prijde mi to jako nejlepsi pomer cena/vykon.
Vyuzij LR tolik vlaken?
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 11. 2017 19:44

Při importu a hromadném exportu je využije. Měl jsem 4 jádrový Athlon II X4, 2,8ghz, nyní mám Ryzen 1600X (3,7GHz všechna jádra, 4,1 1C) a je to fofr. ...Co se týká běžných úprav v prostředí LR, pak je nejlépe mít co nejvyšší jednojádrový výkon. Ryzen 1600X má 1C výkon podle mne naprosto dostatečný pro 24 Mpixelové 14 bit rawy Nikon i Fuji. Vše jede jako po másle. Rawy s vyšším rozlišením jsem nezkoušel. Jestli by se tedy vyplatilo připlácet za Intel i7 s teoreticky o cca 20 % vyšším 1C výkonem (po přetaktování), netuším. Bez OC to může být tak 10-15 % a to už se u těch jednorázových operací, kde je 1C výkon důležitý, skoro nepozná.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 27. 11. 2017 21:28

Díky za odpověď.
Tím pádem mi to dává smysl, než nějaký Intel za podobnou cenu. Taktovat nehodlám.

Často importuju třeba 300+ fotek. Když jsem fotil skokový pohár, tak toho bylo i ó dost více.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 11. 2017 06:20

Tu je par porovnani vykonu:
LR6/CC2015:
Intel & Ryzen 7: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... Conclusion
Nove Intel: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... Conclusion
Starsie vs. nove PC: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... Conclusion
Na LR nie je AMD zatial velka vyhra (1800X za 420€ je vykonom pod i5 8600K za 250€ a to este k nemu treba dokupit grafiku), no ak niekto spracovava okrem foto aj video, tak mozu byt super.
LR6/CC2015 vs. LR Classic CC (Intel aj AMD): https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... Conclusion

Edit: Flor.cz - fotky najskor vytriedim (na 20-30% urobim aj nahlady 1:1 - netreba na vsetky, ako predtym na zrkadlovkach), nasledne ich upravujem uz iba so Smart Previews,...
Exportovanu velkost som v porovnani s 6D/1D4 nezmenil, vyssie je len rozlisenie ktore spracovavam.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2017 11:03

Říkám, že single core výkon je o 10-15 % nižší než u vysokotaktovaných Intelů. Ty testy na pugetsystems mají imho trochu vadu, že v nich není vidět jednoznačně reálný rozdíl mezi procesory u běžných úprav - tahání posuvníky, otvírání pluginů, jednorázové posouvání do externího programu atd., kde jede vše instantně prakticky na všech dnešních CPU. V hromadných úpravách, HDR apod (když se budeme bavit jen o mainstreamových platformách a ne o 2011 socketu Intelu) je mi jedno, jestli něco trvá 5 vs 6 minut nebo 7,6 vs 8,1 sekundy. To jsou tak zanedbatelný rozdíly, že raději dám přednost lepší cenové nabídce, chladnějšímu provozu, levnější MB, lepší možnosti pracovat paralelně ve více programech apod. Ceny Ryzenů šly teď výrazně dolů. 1800X je za 8900 Kč (czc.cz). 6/12jádrové AMD jsou za 5000-5700 Kč.
Naposledy upravil Dolgor dne 28. 11. 2017 11:15, celkově upraveno 2
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 28. 11. 2017 11:03

Diky za ty odkazy.

Zajimave a jsem uprimne prekvapen, protoze vetsinou jinde 6 jadrovy Ryzen je rychlejsi nez i7 (mluvim o multithread aplikacich). Nekdy dokonce vyrazne.

LR asi nema optimalozavny kod pro nove procesory AMD a nebo spatne ci malo pouziva vice vlaken. Skoda
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 11. 2017 11:08

Může to být tou "sériovou" podstatou zpracování rawů. Koukni na můj odkaz výše. U LR je to asi pořád spíš o vyšším výkonu na jádro. A optimalizace LR je kapitola sama pro sebe, koukni na Adobe fóra :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2017 11:13

Tak ono to je vidět i na srovnaní i7 pro sockety 1151 a pro 2011, kde to s počtem jader škáluje daleko za ideálem a paradoxně je mnohdy výkonnější vysokotaktovaný i7 pro 1151. To jsou ovšem výsledky izolovaných testů, realné využití má jiné scénáře a pak se více jader projeví.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 28. 11. 2017 15:11

Všechny ty testy jsou pro záležitosti na pozadí pro celkem malé Canoní rawy, takže praktický dopad na normální práci je u moderního mnohojádrového procesoru hodně orientační. Spíš jde o to se rozhodnou jestli chci CPU za 5, 10 nebo dokonce za víc tisíc.

Import, dám a pracuji s něčím co je dávno v katalogu, takže jestli to bude za 15 min nebo půl hodiny celkem nezajímá.
Panorama, HDR zase slučují se na pozadí, dělám s něčím jiným.
Export, kupodivu to samé.
Projíždění scroll rawů, hmm já se na ně dívám, zase jestli jich 50 trvá projet 15 nebo 20 sekund..

Ano 4 jádra na 5GHz jsou pro tu jednu úlohu nejlepší, ale když je tam další práce, ocení se ještě víc jader a to že jsou pomalejší nevadí.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2017 18:55

ja som nikdy dako extra nepozeral synteticke testy, skor si kupil to novsie na trhu, na co som mal este peniaze (a zbytocne nerozhadzoval teda). mal som aj AMD aj INTEL zostavy.

mal som Lightroom CC2015 a teraz mam Lightroom Classic. rozdiel medzi nimi v rychlosti moc nevidim vo vseobecnosti, akurat medzi prepinanim modulov Library a Develop je novy LR ovela rychlejsi.

skusal som import 17ks RAW 36MPx, kazdy ma 42,5MB, co je uz celkom aj dost.
rozdiel medzi Build Previews Standard+Build Smart Previews oproti Build Previews 1:1 bol 20sekund VS 50sekund.

- radsej si pockam dlhsie pri importe s Build Previews 1:1, potom mi fotky zvacsuje pri upravach bez lagu
- mam zapnutu HW akceleraciu externej grafiky na notebooku, s vypnutou akceleraciou bolo viditelne trhane pri zvacsovani fotiek pri upravach
- akosi nevidim rozdiel v rychlosti Intel i7 4720 HQ 4jadra (2.6GHz, turbo 3.6GHz) oproti Intel i7 8550 Kaby Lake Refresh 4jadra (1.8GHz, turbo 4GHz)
- stary notebook ACER mal grafiku NVIDIA GeForce GTX 860M 4GB a novy ACER ma iba grafiku NVIDIA GeForce MX150 2GB

takze neviem, stary NTB mal tretiu generaciu i7 a novy NTB ma siedmu? generaciu i7 a idu rovnako rychlo pri uprave v Lightroom.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 28. 11. 2017 19:49

Ja pouzivam od 2014 notebook Lenovo (i7-4710, 16GB RAM, GTX 860M, SSD250GB) + externy monitor Eizo CS 230. Sice LR6 nie je ziadny rychlik, ale vsetko funguje jak ma. Nejake cakanie pri exporte/importe, prepinani z modulu do modulu ma velmi netrapia. Zatial som spokojny.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků