Lightroom - mazání fotografií z disku

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PoprockCZ 26. 7. 2016 10:06

Dobrý den,
v Lightromu (6.2) se mi při mazání fotografií (např. delete nebo backspace) nezobrazuje dialog, jestli chci dané fotografie jen odebrat z katalogu nebo zcela smazat z disku. Nevíte, jak tento dialog znovu zprovoznit? Případně víte o nějaké zkratce, která rovnou smaže označené fotografie z disku?

Na závěr chci dodat, že s Lightroomem teprve začínám, omlouvám se tedy za pro někoho banální dotaz.

Děkuji.
PoprockCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 7. 2016 10:32

Lightroom je nedestruktivní editor, takže prosté smazání způsobí jen odstranění obrázku z katalogu (případně smazání virtuální kopie, nebo odstranění z kolekce).

Vymazání souboru na disku dosáhnete tím, že snímek označíte klávesou "X" jako rejected/odmítnutý. Následně všechny odmítnuté snímky odstraníte ctrl+backspace. Lightroom se zeptá a pak už maže.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 26. 7. 2016 10:42

Lotrandor: nevím jakou verzi používáš, ale jak napsal Poprockcz, při delete/backspace dává LR 6.2 a výše vybrat (ne v jeho případě) zdali smazat z katalogu nebo rovnou z disku.

Poprockcz: V hlavním okně nastavení je tlačítko obnovit všechny výzvy, to by mělo pomoci.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PoprockCZ 26. 7. 2016 10:43

Ano, označím snímky jako rejected, ale po zmáčknutí ctrl+backspace se mě lightroom nezeptá. Smaže fotky jen z kolekce. Nevím, jak ten dialog zase obnovit.
PoprockCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 7. 2016 10:45

Ak mas fotky napr. v Quick Collection, tak sa ti po "zmazani" fotky dialogove okno neukaze a tusim sa ani nikdy neukazovalo - fotky ostanu v kniznici LR a aj na disku, len sa daju prec z toho rychleho vyberu (napr. stlacenim B, delete, ci backspace)

Pokial viem, tak bezne (bez nejakej klav. skratky) okienko zmazania sa v LR vypnut ani neda - je tam moznost "odstranit " (=z programu) alebo "odstranit z disku".

...len si v Libary (G) skontroluj, ci sa nahodou nenachadzas len v rychlom vybere fotiek (Quick Collection) a nemazes len z toho vyberu...

EDIT: ta Quick Collection je tam aj preto, lebo otravne vymazavacie dialogove okno pri praci v nej nevyrusuje a ani nehrozi zmazanie fotky... proste robi pracu viac "quick" :)
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 26. 7. 2016 10:50, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PoprockCZ 26. 7. 2016 10:49

n3pi: Můžu poprosit přesně navigaci do nastavení, které myslíte?

Ondrej Bobek: Nacházím se v mnou vytvořené kolekci.
PoprockCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 7. 2016 10:54

Kolekcie funguju stale rovnako - je to len vyber fotiek z katalogu a teda tam volba na uplne/katalogove zmazanie fotiek ani nie je. Opravte ma ak sa mylim.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PoprockCZ 26. 7. 2016 11:01

Už to vidím, děkuji moc. Takže jestli chápu správně - v kolekcích si fotky pouze organizuji, ale z disku je nesmažu. Na probrání fotografií je třeba rozkliknout přímo určitou folder, tam se dialog zobrazí?
PoprockCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 7. 2016 11:42

Ano, ideálně v modulu Library.

n3pi: no já to vlastně dělám tak, že projdu celou složky, označím co chci, co má jít pryč a pak to smažu jedním vrzem jak jsem popsal. A skutečně, nevím od jaké verze, ale funguje to bez ctrl. Holt síla zvyku :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 26. 7. 2016 12:40

Zvyk a zažitý workflow je železná košile :)
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 7. 2016 16:15

Asi tak :)

Ja zasa pomocou "B" (quick collection) vyberám tie dobré fotky, ktoré neskôr spracujem - dôvod je jednoduchý, je ich výrazne menej, ako tých zlých fotiek, tak mi príde ľahšie vybrať slušnú 1/4 ako mazať 3/4 fotiek.
Ako bonus je to mazanie z výberu bez potvrdzovania, takže ešte aj tie lepšie fotky viem rýchlo zredukovať...
Pokiaľ z väčšieho výberu robím ešte malú rýchlu galériu na web, tak fotky označujem farebne - neskôr podľa označených fotiek synchronizujem tie ostatné a mám tak uľahčenú robotu s celkom....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 27. 7. 2016 09:02

Ondrej Bobek:

ten vyber dobrych fotiek cez "B" vyskusam...doteraz som postupoval naopak.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 7. 2016 10:00

Já abych nemusel po každé "čistit" quick collection jenom flaguju a pak udělám export z posledního importu. quick collection mám až na nižší level třízení.
Mikeczcz
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků