Barvy ve photoshopu jsou jiné než v jiných programech

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jaderny.fyzik 13. 12. 2015 11:09

Dobrý den,

dělám občas ve photoshopu úpravu fotek pro běžné lidi a trápí mě problém s barevnými profily. Oskenovanou fotografii ve photoshopu upravím podle představ a po uložení je fotografie v jiných prohlížečích (windowsovský prohlížeč obrázků, ACDSee) výrazně tmavší ve stínech - tam kde mám ve photoshopu skoro černou, mám v jiném prohlížeči úplně černou bez detailů. Když to znovu otevřu ve Photoshopu, tak to je ale zase jakoby správně.

Protože ostatní na to koukají taky v obyčejných prohlížečích, chtěl bych spíš, aby mi to photoshop ukazoval podle těch ostatních prohlížečů, a nemuset šaškovat s barevnými profily kdesi v nějakých nastaveních systému a chtít totéž po "zákaznících". V nastavení photoshopu se mi to ale nepodařilo.

Nějaká rada?

Díky
jaderny.fyzik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 12. 2015 13:49

Protože pracuješ v jiném barevném prostoru, než se používá na výstupních zařízeních. RAW pořídíš a zpracováváš buď v sRGB, nebo AdobeRGB (pokud to foťák podporuje). Oftware jako photoshop nebo LR pracuje v ProPhoto RGB. Protože jsou tyto barevné prostory větší než sRGB, musí se s tím každé zařízení vypořádat jak umí. Ulehčíš mu to tak, že při exportu dáš exportovat do sRGB, většina displejů umí o něco méně, ale s tím se už musí žít. Bohužel, většina programů neumí použít vložený barevný profil, např. prohlížeče a něco zkusí. Výsledek je pak věcí náhody. Připojením alespoň sRGB profilu dosáhneš toho, že tam kde se podle něj umí zachovat, bude výsledek lepší.

-- 13. 12. 2015 13:59 --

btw, třeba LR umožňuje color-prooffing, takže je vidět, jak konverze dopadne (stejně PS), relativní metoda převodu ti zajistí to, že stejné barvy v obou prostorech zůstanou totožné, co je mimo gamut v menším prostoru se "zdrcne" někam blízko. Percentulení metoda přepočítá celý obrázek tak, aby se barevný gamut rovnoměrně rozprostřel v menším prostoru. Výsledkem jsou méně přesné barvy, ale lépe odolává posterizaci, která u relativní metody přicází v celku snadno.

Tiskárny jsou mimochodem taky sRGB zařízení, displeje s alespoň Adobe RGB stojí 20k+ (24"). AdobeRGB je lepší o trochu saturovaných modrých a červených (ale ne moc) a o trochu víc zelené. Takže třeba na portrétu ti to může být jedno (u krajiny záleží, co je na ní). ProPhoto RGB monitor asi dnes neseženeš, i když jsou takové, které umí víc než Adobe RGB.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 13. 12. 2015 15:54

A je třeba vůbec řešit "barvy", nestačí prostě jen posunout gamu?
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 12. 2015 16:23

Tak ako napisal Lotrandor: treba nastavit vystup/export fotky do sRGB. Mam to tak uz roky a ziadny problem so zobrazenim som nikdy nemal...na hocijakom zariadeni.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 13. 12. 2015 17:22

Ještě mě napadá, máš zkalibrovaný monitor a nastavený jeho profil ve správě barev ve Windows? Protože některé aplikace tohle nastavení trvale ignorují.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 12. 2015 19:12

Allydamm: pokud začneš v jiném barevném prostoru, než použiješ na výstupu, musíš řešit konverzi. Barvy jsou prostě jinak mapované, takže dojde k dezinterpretaci.

Pokud se budeme bavit o kalibraci monitoru, tak u TN panelů je interpretace barev natolik závislá na výrobci, že lze maximálně snížit odchylku změnou průběhu R G B a především stažení celkového jasu (který je obvykle hodně vysoký). Moje zkušenost, s cca 5 monitory LG, Samsung apod. (cenově do 5k) je, že táhnou do studena. Starý samsung co mám s MVA technologií zase do tepla. Ale ve všech těchto případech to je jiný posun, než když zruším v PS barevný profil. Tam ty barvy jdou úplně jinam.

Poměrně dobrá věc na tom všem je, že právě sRGB je v podstatě průmyslový standard, takže práce v něm dává sice průměrné, zato však v celku konzistentní výsledky. Prostě to tak nějak správně zobrazí vaše TNko, OLED na telefonu, nebo cosi co číňan nacpal babičce do levného tabletu. Zbytek zařídí oko a hlavně lidský mozek, který určitý posun dokáže "odečíst".

S čím se mozek nevypořádá, je moment, kdy se z pleťovky stane nachová a situace na snímku tomu neodpovídá.

Optimální workflow, pokud si nechci přidělávat problémy a fotky používám na web a pro tisk v labech, je použití sRGB profilů a co jsem tak zkoušel formou konverze. Sice se tím okradete o nějaké ty odstíny v budoucnu, kdy všichni budeme mít ProPhoto RBG monitory na stoje i v kapse, ale v tuhle chvíli budete mít jednodušší život. Druhá cesta je celou tuhle legraci pochopit a naučit se používat, ale stojí to čas, který se dá trávit třeba focením.

kozakm: já mám dokonce pocit, že barevné profily ignorují wokna jako takové. obvykle je potřeba mít software, co to umí použít. Narozdíl třeba od OS X, to kdyby si chtěl někdo zdůvodnit, proč profíci používají Apple. Každopádně webové prohlížeče snad bez výjimky na profily kašlou a myslím že bez ohledu na platformu.

pro ilustraci obvyklý výsledek - export z LR do PS pro editaci a následně export z PS bez konverze do sRGB na obrázku vlevo a správný export v pravo.
(LR má implicitně nastaveno použití ProPhoto RGB pro editaci v externích programech, samotný LR pracuje také v ProPhoto - tedy větším, než ukládá kamera ARGB)
Obrázek
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 13. 12. 2015 21:59

Nen, snad všechny majoritní webové prohlížeče už nějaký ten rok správu barev podporují.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 14. 12. 2015 14:38

No barvy jsou bez profilu nebo se špatným profilem mimo, ale tazatel píše, že se mu stíny utopí v černé, což zrovna o sRGB nebo Adobe RGB není.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 14. 12. 2015 15:13

Mně to dělá přesně to samé - prohlížeče, které nepodporují správu barev (nebo i třeba plocha windows) zobrazují fotky barevně lehce posunuté a s výrazně vyšším kontrastem (čili utopenou černou)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 12. 2015 10:23

Bez ukázky, jak moc se to ztmaví, to asi nerozklíčujeme. :-)
To jsou asi nějaké starší Windows ty novější správu barev podporují.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 12. 2015 11:42

Allydamm: však na tom příkladu je to vidět, sice tam je stínu pomálu, ale pokud je, tak je hlubší na fotce bez profilu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 12. 2015 13:13

U tohohle bych si stěžoval na jiné barvy, tazatel nic, tak to tak bude.
Ale prostě, utopení do černé které při prezentaci vadí, si představuji jinak než co běžně spraví profil.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marty64 19. 12. 2015 14:00

asi bych mnt zkalibroval pomocí Spyder 4 nekupuj XRite sondu, ta je na baterky, monitor bych resetoval, nastavil a zkalibroval
marty64
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků