Softvér na vyvolávanie .orf (Olympus RAW)

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod zino333 1. 8. 2015 23:15

Asi 3 roky som používal výhradne Lightroom. Prednedávnom som kúpil OMD E-M10 a keďže som dlhšie nefotil a medzitým som presedlal na iný operačný systém, tak riešim aj otázku mojej "tmavej komory" v PC. Keďže fotím Olympusom, tak vyvolávam súbory .orf. Rozhodol som sa, že vyskúšam viacero alternatív k LR. Takže mám momentálne v trial verzii Lightroom CC a Capture One Pro 8. Rozhodujem sa medzi nimi s tým, že na jeden prejdem po vypršaní mojich trial verzií. Okrem toho porovnávam výstupy aj s Olympus Viewer 3.

Lightroom má pre mňa najpríjemnejšie užívateľské prostredie. Ľahké, rýchle a intuitívne (ale to je možno aj niekoľkoročným zvykom). Má však výbornú správu súborov a katalógov. To je veľké pozitívum. Rovnako je veľké plus, že za 12€ mesačne dostanem k nemu aj Photoshop CC a to už je na zamyslenie. Avšak defaultný výstup zo surových RAWov v LR je katastrofa. S fotkami sa musím naozaj pohrať aby som docielil dobrého výsledku. V tomto ma absolútne prekvapil Olympus Viewer 3. To čo som v LR upravoval dlhší čas, OV3 mi vypluje prakticky zo surového RAWu. No predsalen je to softvér od Olympusu a kto by mal vedieť lepšie ako spracovať dáta z vlastných snímačov ak nie sám výrobca, že? Fotky majú oproti LR neporovnateľne krajšie podanie farieb, detailov, ostrosti, lepšie odšumenie a celkový dojem z fotografie je oveľa lepší. No jednoducho LR sa obrazovým výstupom na OV3 nechytá. OV3 má však slabé úžívateľské prostredie, je šialene ale ŠIALENE pomalý a správa súborov a nejaké katalógovanie knižnice je na nízkej úrovni. Teda výstup je super ale práca v tom je trochu za trest. No a nakoniec je tu Capture One (C1). Užívateľské prostredie je na prvý pohľad zložitejšie ako v LR, no dáva to zmysel. Zatiaľ ho len objavujem, no už teraz môžem povedať, že sa jedná a profi softvér s ktorým by som si vedel predstaviť žiť. Obrazový výstup je výborný. Porovnateľný s OV3, ale zatiaľ si nedovolím tvrdiť, ktorý je lepší. LR je pri porovnaní s nimi na oveľa nižšej úrovni. C1 je pri mesačnom predplatnom za rovnakú cenu ako LR, teda za 12€. A tak sa začínam prikláňať k tomu, že prejdem na C1 a popritom si na experimentovanie stále nechám OV3, veď ho mám zadarmo. Mať k LR aj PS by bolo fajn a je to najväčšie lákadlo prečo zostať u LR. Na druhej strane však neplánujem na svojich fotografiách robiť extrémnu retuš alebo fotomanipuláciu.

Veľa som prezeral články a videá na nete, ako nastaviť LR pre Olympus, alebo o exportovaní fotografií do 16-bitového TIFFu a následnej úpravy v LR. Ale popravde, neviem či by sa mi chcelo exportovať všetko čo odfotím takouto cestou.

Aké sú vaše skúsenosti pri vyvolávaní .orf? Zaujímajú ma vaše skúsenosti s akýmkoľvek softvérom, ktorý používate, čo všetko ste skúsili, ktorý je pre vás ten naj a čokoľvek čo vás napadne.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 2. 8. 2015 03:52

Já byl až donedávna na Win XP a proto používal jen LR 3.6 s tím, že soubory z E-M1 jsem převáděl do DNG konvertorem od Adobe. Je to oser, o tom žádná, ale byl to jediný způsob a kvalita fotek z toho lezoucích mě nijak neurážela (na rozdíl od OV3, který nejen že je pomalý, ale aplikuje i všechny ty věci, které tam mít nechci, tj. mírný celoplošný odšum, atd.). Je fakt, že s E-M1 mi to ještě nejde tak rychle, jako se starou E-1, kde prakticky stačilo upravit vyvážení bílé, pokud to vůbec bylo třeba a ostatní hodnoty (kontrast, doostření) jsem mohl aplikovat globálně na všechno. Nevím jak jsou na tom novější verze LR, nějakou zkusím v dohledné době a podle toho uvidím, zda se poohlížet po jiném softwaru. Taky je určitá možnost, že pro novější foťáky (E-M10, E-M5II) to Adobe neodladilo právě ideálně.

Edit: Tak první dojmy z LR 6.1 jsou takové, že Proces 2012 a profil Adobe Standart mají dohromady těžce vyblité barvy (Camera Natural má trochu strmější kontrast a sytější barvy) a oproti 3.6 jsou trochu jinak hozené základní posuvníky, ale to je asi o zvyk. Detaily na tom snad zatím nejsou zle, když bude čas, zkusím něco ze stativu, aby bylo co pitvat.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 2. 8. 2015 08:07

zino: Doporučuju se ujistit, jaký profil v LR používáš pro Olympus, ve výchozím stavu je to napříč značkama Adobe standard profil, který je známý hlavně tím, že je hodně hnusný :) To by odpovídalo tomu co píšeš, protože jak ten Olympus soft tak i Capture, tě to otevřou už s profilem konkrétního foťáku. Zkus Olympus profily, které jsou tam dostupné. Aspoň u Canonu a Nikonu docela odpovídají. S tím souvisí i odšum, který má LR standardně vypnutý atd. Tohle všechno (celý develop panel) se dá nastavit abys to měl jako výchozí a aby to víc odpovídalo tomu co leze z foťáku, pak bych neviděl problém.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 2. 8. 2015 15:10

Mne je po pravde úplne jedno, čo mi ktorý softvér na fotky aplikuje ak pri tom nepokurví detaily a kresbu. A OV3 to robí dobre. Ak to odšumuje, tak to nepreháňa. Detaily z neho lezú lepšie ako z LR. A neodšumí ako žehlička, fotka zostane prirodzená a aj s mierny šumom. Fotografie, ktoré sú krištálovo čisté na mňa nepôsobia prirodzene.

@hoax: Čo sa týka nastavenia, tak mám vždy Process 2012 a Camera Natural. O tom, kde by som ešte nejak konkrétne v programe definoval konkrétny model fotoaparátu, o tom neviem. Hovoríš o nejakých Olympus profiloch, kde to nájdem? Ak myslíš niečo ako Huelight pressets, o to nemám záujem. Tie nefungujú spoľahlivo v závislosti od rôznorodosti každých fotografií. Veľmi záleží za akých podmienok a pri akých nastaveniach bola fotografia spravená. Ja by som bol najradšej ak by mi softvér dokázal zlepšiť výslednú fotografiu ak ju exportujem z RAWu a nie aby som mal problémy sa priblížiť k tomu, čo mi fotoaparát vypluje defaultne v .jpg. A taký dojem mám z LR.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 8. 2015 17:19

Ano ty jsem myslel, zkus třeba camera vivid. Mělo by to snad zhruba odpovídat profilům Olympusu. Pokud ne, můžeš si přidat globálně saturaci, expozici, kontrast, upravit křivky atd. a uložit si to jako výchozí pro tvůj foťák, abys měl výchozí stav aspoň hotovější. To samé ostrost odšum. Nezdá se mi, že by LR měl nějaký problém s Olympus rawem. Podle mě se to dá dostat do stavu kvalitativně minimálně na úroveň toho OV, ale můžu se mýlit. Zatím jsou známy jen problémy s Fuji s X-Trans.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 2. 8. 2015 19:26

No v tom prípade potom vyskúšaj podobný experiment ako ja. Zober si pár dobrých záberov, pokojne stači cca 3 fotografie. Dôležité je aby boli technicky dobre zvládnuté, dobre zaostrené, nerostrasené, pokiaľ možno čo najväčšie spektrum farieb a už z fotoaparátu dobré vyváženie bielej. Mne napríklad veľmi dobre poslúžil portrét detí, kde si si vedel overiť farbu pleti, detaily pokožky a ostrosť veľmi dobre na očiach, mihálniciach a podobne. Navyše mali pestrofarebné tričká, kde sa to hemžilo rôznymi farbami. Odfotil som to v RAW+JPG, kde RAW som vyvolal bez akýchkoľvek úprav z LR, OV3 a z C1Pro8. JPG bol na tom prakticky ako RAW z OV3, ten sa mi zdal možno trochu detailnejší na vlasoch. Ale takmer na nerozoznaie. Potom nasledoval C1Pro8, ktorý mal výborné farby, detaily, no proste všetko na vysokej úrovni. Farebne sa to však od Olympusu trochu líšilo. C1 nemal rovnaké podanie farieb, avšak vôbec to nebolo zlé. Práveže som mal problém sa rozhodnúť, ktoré farebné podanie sa mi páči viac. Takže skôr o preferenciách. Každopádne veľmi dobré. No a oproti týmto bol výstup z LR ako zlý vtip (bez preháňania). Farby totálne mimo, akýsi divný kontrast, celá fotka pôsobila tak nejak plocho a čo ma najviac dorazilo bola nízka úroveň detailov a vysoký šum. Ak Olympus a C1 odšumujú už surový RAW, potom si zachovali viac detailov po odšumení ako LR ešte predtým. Každdopádne môžeš si to skúsiť aj sám. Alebo radšej neskúšaj ak nechceš stratiť ilúzie o LR. :) Inak v jednom máš pravdu, viem sa v LR dostať na úroveň OV3, ale robiť to pre každú jednu fotku sa mi fakt nechce. Ja chcem v programe na vyvolávanie RAW fotku ešte vylepšiť oproti tomu, čo mi lezie defaultne z fotoaparátu. A nie upravovať RAW kvôli tomu aby som sa dostal na úroveň .jpg

Po asi troch dňoch rôzneho experimentovania sa čoraz viac začínam prikláňať na stranu Capture One Pro 8. Za 12€ mesačne mu asi dám šancu na niekoľko mesiacov a ak mi nesadne nie je problém sa vrátiť k LR.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 8. 2015 19:37

Vždyť ti říkám, že si takhle upravíš jednu fotku a pak si to uložíš jako default:) Já nevím jak Olympus rawy v LR, ale nic si zkoušet nepotřebuju, v LR upravuju už několik let a profily a barvy mám podle sebe a to i přesto, že např. u Canonu to vypadá dost podobně jako ve firemním softu. Že to není 100% jako jpeg z foťáku mě netrápí, naopak jsem rád.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 2. 8. 2015 20:04

Ja to rozumiem čo mi radíš. Len mne toto nefunguje. Napríklad úpravy, ktoré takto spravím pri fotografii odfotenej pri umelom osvetlení povedzme žiarivky v izbe nemôžem aplikovať na fotografiu odfotenú v prirodzenom svetle vonku počas dňa. Toto som už skúšal v minulosti. Upravil som si jednu fotografiu s ktorou som bol vážne spokojný a skopíroval som všetky úpravy na ďalšie rôzne fotografie. Nikdy sa mi nestalo, že by mi adjustmenty z jednej fotografie sedeli k plnej spokojnosti aj na druhú a to aj keď sa jednalo o dosť podobné fotografie. Vždy musím upravovať každú fotografiu zvlášť.

Mne tiež úplne nevyhovuje hotový .jpg z fotoaparátu. Ja len hovorím, že je výrazne lepší ako defaultný výstup z LR. A ak chcem mať lepší výsledok ako defaultný .jpg z fotoaparátu, potom to chce v LR veľa úprav a to je to čo mi vadí.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 8. 2015 20:58

Samozřejmě, nemyslel jsem tak silný úpravy, který ti rozhodí fotku za jinýho osvětlení. Spíš lehce přidat kontrast, saturaci apod. zkrátka to co děláš stejně na každé fotce a co tě zdržuje. Taky by se dal udělat preset na každé osvětlení zvlášť. Je možný, že LR je na orf nic moc, nevím. A taky je to možná dost o WB? Možná by se hodila nějaká ukázka, zkus třeba nahodit raw, někdo si s tím tady může pohrát..
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 3. 8. 2015 07:09

Taky jsem začal hledat náhradu za LR pro vyvolávánní Olympus raw - .orf a narazil jsem na DxO optics. Máte s ním někdo zkušenosti? Mám z něho takové trochu rozporuplné pocity... Možná ale jen nevím jak ho správně vyladit.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 3. 8. 2015 17:54

No neeviem či sa jedná len o Olympus. Spomínal mi aj známy, ktorý je na vcelku vysokej úrovni ako fotograf Aktov, Budoir a podobne, že má podobné problémy aj s Nikonom. Fotí na D800 a LR sa drží kvôli ovládaniu, prepojeniu s PS a zvyku. Ale než v ňom upravuje fotografie, tak ich exportuje cez CNX do .tiff. Inak je to vraj slabé. Čo sa o to viac zaujímam, nadobúdam viac pocit, že LR ťaží najmä z mena (Adobe) a užívateľského prostredia. Obrazovo na tom nie je nejak extra... Je toho plný internet...

Ak si nájdem čas, niečo sem hodím, ale budem rád ak sa k tomu dostanem cez víkend.

@DrahonFly: DxO som neskúšal. Niekto ho chváli, niekto naň kydá. Asi je treba si skúsiť na vlastnej koži a rozhodnúť sa sám, čo tebe bude vyhovovať.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 3. 8. 2015 19:57

To o barvách Capture a LR je známá věc, ale upřímně, mě to nikdy v LR nepřišlo nějak špatný. Každý stejně vidí jinak. A pro informaci, zkoušel jsem si ten tvůj OV3 a ten tě tedy pěkně klame. Píšeš, že máš rád detaily a nevyžehlenou fotku a to právě OV3 dělá, má to nevypnutelnej odšum, není tam např. žádnej barevnej šum, ani když vytáhnu expozici. Jak v Capture tak v LR ten šum je, když se vypne odšum. A doostření na 0 dělá pěkný červíky. Takže přežehlený a doostřený. Klasicky jako firemní software má natvrdo skryté úpravy obrazu, které se nedají nijak nastavit.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 4. 8. 2015 12:02

To co som pisal, platilo vsetko pre vystup z Olympusu PEN E-PL3. To som potreboval spracovat este nejake foto z toho. Vcera som skusil prvykrat spracovat nejake foto z OMD E-M10 a zas mam iny problem. OV3 mi pride velmi ploche, nezaujimave, farby su ako keby desaturovane, ale zasa najblizsie realite. Naopak v Capture One su forby az prilis saturovane, WB je dost do teplych farieb a fotky maju az cerveny nadych. Zalezi sice dost na fotografii. Toto mi robilo pri fotografiach z interieru. Ako keby mal problem s vyvazenim bielej. Naopak fotky robene vonku za denneho svetla vyzeraju vyborne a tam zaostava OV3 aj LR vo vsetkom. Radost sa pozerat. Z interieru su vsak tie fotky v defaultnej podobe takmer nepouzitelne a musim doladit WB, Tint a ubrat trosicka cervenej. Potom ma vsak capture opat najlepsie zachovane detaily a fotografie maju vybornu hlbku. Este je tam moznost zmenit preset z "as shot" na "film shadow" a to je uz lepsie, ale zasa to strati na hlbke. LR je tak niekde medzi nimi. Adobe Standard profil je grc. Camera Natural vyzera trochu podobne ako z Capture. Ale s menej detailami a foto vyzera viac plocho oproti Capture. Skusal som hladat na Capture nejaky profil na OMD E-M10 ale je tam len Generic a nikde som sa k tomu viac nedocital. :/
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 4. 8. 2015 12:59

foť do JPG a vykašli se RAW, Olympus má stejně nejlepší AWB a i JPG výstup.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 4. 8. 2015 17:55

Ehm, toto bola zlá odpoveď... :D Vieš ako sa hovorí, RAW neojebeš...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků