Lightroom 6

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 19. 9. 2017 15:42

Pravdepodobne. Tiež tomu fandím a verím, že to je naozaj tak. Predsa len je lepšie, ak má človek na výber...
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 9. 2017 15:44

Pokračující podporu standalone verze jim píšu jako první bod vždycky, když na mě při spuštění blikne okýnko s dotazníkem.

...Jinak tedy k těm cenám. 12 Euro měsíčně je asi tolik, co platím za telefon, je to víc, než měsíčně posílám na charitu a daleko víc, než co mě stojí plyn na vaření. 12 Euro není zase tak triviální částka, abych se smířil s tím, že není jiná cesta, než ji platit do konce života, pokud chci mít přístup ke svým fotkám a jejich úpravám. Smysl předplatného chápu u profíka, který používá program pořád, ale hobík, který má prodlevy ve fotografické aktivitě? Se mi stane, že od srpna do prosince nemám čas zpracovat fotky, jen je hrnu do PC. Během Vánoc se najde čas, ale ejhle, licence skončila, zaplať, hošku. ...V práci používám drahý SW, který byly dlouho jen jako časově omezené licence. Mám skvěle uchovánu v paměti frustraci, když licence skončí a já musím vmýšlet ptákoviny, jak práci udělat jinak. Stalo se to několikrát. Na obnovování licencí fakt není kdykoli. ...Naštěstí dotyčná firma pochopila, že to byl velmi nepřátelský způsob nakládání se zákazníky a nyní umožňuje nákup verze, která je funkční i po skončení předplatného období, jen už se neposkytují aktualizace. Člověk získá čas a volbu, kdy mu nová verze už stojí za nákup.

-- 19. 9. 2017 16:45 --

Adobe by se měl poučit, ale na to je moc chamtivý.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 19. 9. 2017 15:49

Suhlas s Dolgorom. A kedze mam PS CS6, tak mi pride o to viac scestne platit za LR CC.
BTW, celkom by ma zaujimala situacia v Zoneri po ich zavedeni predplatneho :-) Tipujem, ze vacsina uzivatelov ostala pri verziach 17, 18.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 9. 2017 15:50

Já jsem koupil za 50 Euro Affinity photo a Photoshop tudíž vůbec nepotřebuju.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 9. 2017 16:43

Tento systém předplatného bez možnosti koupit normální licenci se mi taky nelíbí. Ale má to jedno podstatný plus, to že má Adobe pravidelný příjem zajišťuje kontinuální vývoj a udržování aplikací Adobe.

Affinity může klidně jednoho dne skončit, protože bude malý zájem o kupování upgradů a nevyplatí se ho vyvíjet. A uživatelům zbudou na disku tisíce souborů ve formátu, který už nikdo nepodporuje. A nebo Affinity taky časem přejde na předplatné, jen co nasbírá dostatečnou uživatelskou základnu ;-)

Tohle je bohužel dost častý scénář, nejdřív je produkt zdarma či za nízkou cenu a jakmile mají dost oveček, tak je začnou stříhat.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 9. 2017 17:30

Ve fotografii máš každý rok nové fotoaparáty, které potřebují nové profily atd., takže každý nutně jednou za čas koupí novou licenci už jen proto, aby mohl konvertovat nové rawy. Tohle dává firmě jistotu, že si lidé koupí novou verzi. S předplatným jsme ale u toho, že Adobe nutí každý rok zaplatit i lidi, kteří by novou verzi koupili za 3 nebo 5 roků. Kromě toho tu máme měnící se HW, na který může Adobe optimalizovat a zlepšovat uživatelský komfort. Vývoj SW přece není jen přidávání funkcí, na které zcela pochopitelně většina lidí dlabe, protože jim stačí staré funkce. ...Podle mne mnoho stávajícícch předplatitelů nevydrží tohle tempo příliš dlouho. Po pár letech se jim to rozleží, Adobe ztratí tržní podíl a bude muset změnit strategii, například směrem k zachování licence ale bez aktualizací.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 9. 2017 17:41

Zatím je výsledek takový, že Adobe vzrostla cena akcií cca na dvojnásobek. Tenhle model se Adobe velmi osvědčil, proto to teď taky zkouší i Zoner (ten je ale v postatně horší pozici). Jestli je za Affinity nějaký investiční kapitál, tak investoři budou ve velkém pokušení z toho vyždímat víc.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 19. 9. 2017 18:47

Ked vyjde LR 7 (co dufam, ze ano), tak to bude svedcit o tom, ze sa im ten model az tak velmi neosvedcil.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod papun 19. 9. 2017 18:50

Přesně tak. Ono je to nějakých cca 300,- Kč. jenže v rodinném rozpočtu nejde donekonečna vymýšlet nějaké platby po 300,- Ono v součtu všeho to je pak hodně peněz..... :(

Ne každý na to má. Ano koupil jsem si foťák za nějakých cca 28 tis. Ale taky jsem o tom tři měsíce hodně přemýšlel a zvažoval to. A teď zase honem musím ty utracené peníze vydělat. (Normální prací - ne focením).
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 9. 2017 19:01

landov: Lightroom má mnohonásobně víc konkurence než Photoshop a další produkty Adobe, tam to snad riskovat nebudou. A navíc Lightroom slouží jako vstup do ekosystému Adobe :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 19. 9. 2017 19:22

Flor.cz: tak, tak... Hlavne nech čím skôr vyjde lr7 a budeme mat jasno. Pevne verím, že už podpora d850 by mohla byt s novým LR 7...nenam d850, ale nový LR by som privítal ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod papun 19. 9. 2017 19:57

No tak jsem si nainstaloval oficiální zkušební verzi. A ono to stejně ku..a nejde. Vše je maximálně aktuální.

Neporadíte co může být špatně?

Jediné co jsem udělal, tak do PC jsem dostal fotky přes nikon transfer.

-- 19. 9. 2017 21:05 --

Ku..va já na to asi přišel. Ten bazmek si neporadil s fotkami, které jsem zkopíroval z karty ručně na disk.

Nisméně když jsem teď foťák připojil normálně přes kabel, tak se to načetlo - respektive aspoň náhledy, což předtím nešlo. Je to na velmi dobré cestě. Ale toš toto.

U D90 jsem to do PC natahal přes Nikon Transfer a importoval si ze slošky do knihovny Lightroomu 5. A vše šlapalo.

Nicméně to teda znamená, že bude fungovat i ta cracknutá verze.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 19. 9. 2017 20:21

A prečo nám to tu rozprávaš?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 19. 9. 2017 23:32

Hele chlapi, je velmi vážně úsměvné jak vám těch pár stovek mesíčně neskutečně vadí. Nekdo se tady rozepíše o hobíkovi co fotí nepravidelně. Ano, takový hobík má v rukou dejme tomu kompakt typu RX100 či nějaký ultrazoom nebo se zrcadel D90/D3xx či dokonce D5xx nebo 1xxxD se 18-55, v lepší případě 18-105 a k tomu na radu 50 či 35. Ano, tohle je hobík a pro toho předplatné je moc. Je ale velmi zcestné nazývat hobíkem někoho a přitom tvrdit jak je předplatné drahé a vydřidušské a cvaká se výbavou za minimálně 50k+...
Ano, koupil jsem si třeba XFko, ale nebudu do něj lít Vervu, raději pojedu 60km na ONO abych ušetřil 3,50 na litru...

Tady te to myslení krásně vidět...
papun píše:Přesně tak. Ono je to nějakých cca 300,- Kč. jenže v rodinném rozpočtu nejde donekonečna vymýšlet nějaké platby po 300,- Ono v součtu všeho to je pak hodně peněz..... :(

Ne každý na to má. Ano koupil jsem si foťák za nějakých cca 28 tis. Ale taky jsem o tom tři měsíce hodně přemýšlel a zvažoval to. A teď zase honem musím ty utracené peníze vydělat. (Normální prací - ne focením).

Těch 28 tisíc za foták je předplatné při nynější ceně na 7,5 let. Za tu dobu vystřídáš tak dvě těla v souhrnu dalších minimálně 30tisíc navíc (když vezmu v potaz prodej stareho kousku).
300 kč/měsíc za, stále nejlepší a nejpouživanější/nejrozšířenější kombo, je na rodinný rozpočet zátež ale 28tisíc je v cajku po 3 měsících zvažování... to je panečku logika... A ještě to brbla, že mu něco nefunguje...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2017 04:25

Mě osobně u předplatného vadí, že na rozdíl od systému upgrade Ti nedávává volbu, jestli vůbec chceš platit za novou verzi. Nedá Ti to prostě možnost rozhodnout se, jestli Ti to za ty prachy stojí, anebo ne.

A konkrétně u Lightroomu, tam mi hodně vadí, že je spojen s Photoshopem, který nevyužívám. Pak je ta cena předplatného neúměrně vysoká.

Jo a vývoj Lightroomu taky neodpovídá ceně, je zjevné, že ho velmi zanedbali.

P.S. Lightroom mám legálně koupený jako standalone
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků