Lightroom 6

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod n3pi 30. 10. 2017 18:02

Originální funkce dehaze (odtranění oparu) v LR má podle mě dost komplikované fungování kde se hejba mikrokonstrastem, kontrastem, saturací a pravděpodobně daleko více možnostma.
Oba dva tady zmíněné pluginy imitují tuto funkci. Jeden v podobě postupných presetů s pevně navolenými a odstupňovanými hodnotami (nevím, myslím že jsem ho kdysi zkoušel, ale nedokážu si vzpomenout) a popup slider, který bude podle mě dělat to stejné jako ty presety, jen v intuitivnějším podání.
Může být drobný rozdíl ve zpracování stejné fotky originální dehaze funkcí a tímto pluginem či presety.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 30. 10. 2017 18:20

Ano, original Adobe dehaze bude asi fungovat lepsie. Je to zaujimava ficura na obcasne pouzitie. Ovsem, aby som kvoli tomu presiel z LR6 na CC verizu - to bude Adobe musiet vymysliet nieco lepsie :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pampalabusek 4. 6. 2020 13:06

Podařilo se mně sehnat ještě krabicovou verzi LR6. Byla teda verze 6.13 poslední nebo nějakou nakonec vydali? Díky
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 4. 6. 2020 13:12

Posledny update je 6.14

-- 4. 6. 2020 14:13 --

landov píše:Ano, original Adobe dehaze bude asi fungovat lepsie. Je to zaujimava ficura na obcasne pouzitie. Ovsem, aby som kvoli tomu presiel z LR6 na CC verizu - to bude Adobe musiet vymysliet nieco lepsie :-)

No, a co cert nechcel, tak s kupou Z6 som bol "nuteny" zacat platit vypalne aj ja :-(
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2020 13:43

Nemusel. Pořád je tu možnost (nenáročnýho) mezikroku přes DNG. ;-)
Ale jasný, člověk si to musí nějak odůvodnit. :D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 6. 2020 13:49

To DNG ale nemusí nést zdaleka všechny informace, vím že třeba někdy vypadávaly embed data pro automatické korekce, někde byly zjištěné i určité nesoulady v masce atd. Hodně se liší mezi foťáky, popravdě nemám tušení, zda právě Z6 patří z hlediska DNG k pohodovým nebo problémovým. Byl bych ale opatrný s DNG jako univerzální radou...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 4. 6. 2020 13:54

Ferin píše:Nemusel. Pořád je tu možnost (nenáročnýho) mezikroku přes DNG. ;-)
Ale jasný, člověk si to musí nějak odůvodnit. :D

DNG urcite cesta nie je.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2020 14:13

Pačemů??
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 4. 6. 2020 14:27

Dovody v skratke zhrnul "tomashr". Ked som o tejto ceste kedysi premyslal, tak som preluskal dost clankov o DNG a nasledne tuto cestu navzdy zavrhol.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 6. 2020 16:20

Několik týdnů jsem na podzim zkoušel rawy ze Z6 přes DNG v LR6 (poslední verze). Spokojený jsem nebyl. Netuším, co všechno fungovalo korektně a co ne. Byl to takový mix funkčnosti a nefunkčnosti, asi podle objektivu (zda již byl nebo ještě nebyl v databázi), ale nechtělo se mi v tom vrtat a zjišťovat kompatibilní kombinace. Nezdály se mi ani barevné profily a to včetně Adobe barev. LR classic se Z6 rozhodně funguje lépe, alespoň co se týče barevnosti, to ostatní bych si klidně dodělal. Dokonce bych řekl, že jsem v LR nikdy nebyl s barevností Nikon rawů tak spokojený, jako teď s Classic verzí a Z6 - jo, nakonec jsem ve slevě koupil předplatné na 1 rok. Bohužel pro Adobe, předplatné u tohoto typu SW považuju za nemorální. Už mám licenci Capture one 20 pro Nikon (za hezkých 2400,- Kč v akci) a pomalu na něj přecházím (+ Affinity photo).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 4. 6. 2020 16:55

Je dobré se zamyslet nad tím, zda to, co převodem do dng chybí je skutečně třeba. Možná v laboratoři. Upravuji snímek jak to vidím a dostanu z toho to, co umím a co chci.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 6. 2020 17:15

Tak hlavně jedna věc je ztráta převodem do DNG, druhá je ale ztráta z použití zastaralé verze softwaru. Už jsem to popisoval jinde, ale poslední Lightroom se od LR6 liší opravdu hodně, to nejsou jen symbolické změny (a předplatné).
A je upřímně trochu divné, pokud si někdo koupí nový foťák v relaci 50 tisíc, ale vzápětí ho více či méně degraduje tím, že chce za každou cenu udržet v chodu dříve zakoupený software v hodnotě jednotek tisíc. A fakt to není o předplatném Adobe jako jediné možnosti, vždy tu bylo alternativ víc - kromě dolgorem zmíněné C1 třeba DXO a ani to není poslední možnost.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 4. 6. 2020 17:35

To že, si někdo koupí nový foťák v relaci 50 tisíc nechce si koupit aktuální verzi LR je věc názoru. Nechal bych to na něm. Je ale pravdou, že těch 50 tisíc je začátkem utrácení a cena sw je k tomu relativně malá. Na druhou stranu, když mi focení nepřidá do kasy ani korunu a fotím pro radost svou a svých známých (z principu za focení nikdy nic nechci, fotím že mi to přijde jako smysluplné trávení volného času), tak proč platit výpalné, když to funguje s dng i bez toho a s výpalným to zatím oproti 6.14 zas takový generační rozdíl, jako byl třeba mezi verzemi 3 a 6, není.

Píšu z vlastní zkušenosti. Měl jsem verzi 3.něco koupenou těsně před vydáním verze 4, kdy verze 4 byla najednou za polovinu ceny. Naštvali mě tím nehorázně a i když jsem měl postupně a55, a57 a a77, tak jsem dlouho s dng fungoval až do vydání verze 6 a nebyl se zpracováním fotek z dng, kromě času navíc za konverzi, žádný problém. Jen tam časem chyběly nové funkce. Verzi 6 jsem koupil až kvůli tomu, že tam už bylo opravdu hodně novinek a výměna už mě nemrzela.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 6. 2020 10:24

Moc mi není jasný, co za tou averzí vůči mezokroku přes DNG stojí, řeší to spoustu problémů. Nejspíš to bude čistě psychologická záležitost. To vše píšu s plným vědomím, že se to v plné míře týká i mě samotnýho. :D
Ale co jsem se pídil, tak obvykle závěrem testování, co se válí po netu, je, že se převodem nic neztrácí.

Jinak k nákupům foťáků vs. nákupům programů, ta paralela úplně nesedí. A krom toho, foťák přece taky neupradujete každý rok (čest výjimkám, že Davidofe :D). Pokud daná verze programu k požadovaným účelům stačí, není k dalším výdajům důvod. Zvlášť v současné situaci Adobe, kdy by to znamenalo vyhození drahé "krabicovky" (především v případě PS) do koše a nástupu do vláčku výpalného. Nehledě na to, že nová verze vyžaduje další učení, někdy i obměnu HW, což taky každý nechce. A je třeba dodat, že v dnešní době už žádné převratné novinky vymyslet nejdou, ty změny mezi jednotlivými verzemi jsou spíš z kategorie "kosmetické".
Mě ale například změny v poslední verzi DxO přišly pro mě zajímavé (pro zrychlení a zjednodušení práce), takže jsem do ní šel, i když jsem plánoval obměňovat ob verzi.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 6. 2020 11:05

Ono už to tu padlo - u DNG není zcela exaktní chování vůči barevným profilům (hlavně ve spojení s některými atypickými variantami), informacím o korekcích skel atd. Navíc (což je trochu paradox) sice DNG vzniklo jako otevřený standard pro archivaci, ale reálně s ním pořádně pracuje jen Adobe a přechod jinam to spíše komplikuje, než zjednodušuje (což přitom bylo záměrem).
Dále DNG často likviduje některá ne zcela typická metadata atd.
Viz třeba https://photographylife.com/why-i-no-lo ... les-to-dng a https://photographylife.com/dng-vs-raw# ... dng-format , ale je to rozebíráno na více místech.

Já samozřejmě do jisté míry chápu, že když chceš za každou cenu udržet v chodu starou verzi LR6, tak pak je DNG variantou, jen mi to prostě připadá jako argument dost slabý a hlavně stále slábnoucí. LR6 z roku 2015 jistě mělo smysl držet někdy v roce 2017/8 a s přechodem na nové verze nespěchat, rozdíly nabíhaly pomalu, ale teď už máme půlku roku 2020 a nůžky už jsou otevřené fakt dost, označit změny za pouze kosmetické mi přijde jako úlet. Pokud někdo trpí extrémní formou fóbie z předplatného, tak to taky není problém, má možnost jít do něčeho jiného na aktuální úrovni vývoje, třeba zmíněné C1 a DXO.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků