Nastavení správy barev ve Photoshopu pro fotografa

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 30. 10. 2014 09:49

Ahoj, rozhodl jsem se založit nové téma, co se týka správy barev ve PS a RAW editoru, jaké je to nej ?

Otazka zní ja správně nastavit správu barev v photohopu... co přesně mam nastavit abych s fotkama mohl pracovat na 100 % a zobrazoval se mi celý prostor barev ... hledal sem, četl jsem ale jsem z toho jste vetší Jarin , jde mi okompletní nastavení ve photoshopu správa barev i s raw ediorem, jen napíšu že mam monitor DEll U2713HM ktery ma v nastaveni myslim jen sRGB.

Diky moc za rady . Tom
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 10. 2014 10:29

Žádné nej nastavení není, záleží na účelu. Pokud máš sRGB monitor a fotky budeš dávat na web či do minilabu, tak je nejlepším řešením sRGB. Adobe RGB přinese akorát komplikace.

Drtivá většina zařízení (tak 99%) nic víc než sRGB stejně ani nezobrazí. Jiná situace by byla, kdyby jsi chtěl tisknout na nějaké kvalitní inkoustovce, pak je ovšem potřeba kalibrace, aby to mělo smysl.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 30. 10. 2014 20:56

Flor, hmm chci kompetne videt v PS jak a co mam nastavit abych měl co nejvetší gamu .. při upravě fotek a co nejverohodnejsi barvy ... tenhle monitor jsem si kupoval bo na srgb je špička ..8 bitový monitor . takže jak a co nastavit ve photoshopu a rawu, kalibracu monitoru bohužel nemužu provest bo nemam sondu ale stahl jsme si z internetu ... profil presne na muj monitor .. takže y to mělo byt +-
Dík
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 10. 2014 22:43

V tom případě doporučuji nastavit ProPhoto RGB, to má nejspíš největší gamut ze všech, obsahuje dokonce i barvy, co reálně neexistují. Akorát to bude absolutně k ničemu, protože ten monitor víc než sRGB stejně nezobrazí a když není zkalibrovaný, tak i to sRGB zobrazí blbě.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 31. 10. 2014 08:53

A nemůžete mi dat kompetní nastavení správy barev ve photoshopu pro sRGB zobrazení ? Vím že ProPhotoRGB ma nejvetší gamu ale já ho si taky neuvidím když mam jen 8 bitoví monitor ne ? specialně na sRGB ?Díky
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2014 10:45

To určitě můžu. Ve Photoshopu se barvy nastavují v hlavním menu > úpravy > nastavení barev. Já to mám nastavené takto. Stačí jako přednastavení zvolit Web/internet v Evropě 2.

Případně se dají odškrtnout zatržítka dotaz při otevírání a při vkládání a Photoshop se nebude při nesouladu profilů ptát a rovnou fotku převede do sRGB. To je nejjednodušší řešení správy barev.

Pro PhotoRGB má smysl používat jen u zařízení, která svým gamutem přesahují AdobeRGB.
V případě publikování fotek na webu je potřeba používat sRGB, protože dost prohlížečů není schopné jiné profily správně zobrazit. Podobné je to u minilabů.
Přílohy
barvy.png
barvy.png (42.02 ) Zobrazeno 14325 krát
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 31. 10. 2014 12:19

Díky takže tohle je nejlepší nastavení na web ? bo já četl zase někde že nej je nastavení Prepress v Evropě 3. Jde mi oto abych se svým monitore videl nejvetší gamut ale aby to viděli i zakaznici na webu když se budu prezentovat. Dík
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2014 12:50

Jo, tohle je nejlepší na web. Prepress v Evropě, jak název napovídá, je na předtiskovou přípravu, hlavně do DTP studií. Zákaznící na webu nic víc než sRGB neuvidí. Velká většina lidí má nějaký mizerný displej v notebooku, který stěží zvládá sRGB a stejně tak webové prohlížeče obvykle nic jiného než sRGB neumí. Naopak je chybou dát na web cokoli jiného než sRGB, protože to prohlížeče často špatně zobrazí.

Při zobrazování na webu o nějaký gamut nebo přesnost barev vůbec nejde. Je zázrak když se to lidem zobrazí víceméně podobně jako autorovi fotky. Stačí se podívat v okolí na čem si lidi prohlížejí web. Obvykle je to nějaký notebook za desítku s bídným TN displejem, co má místo černé světlou šedou a fotky se zobrazují s mdlými barvami. Navíc většina notebooků má kvůli LED podsvícení barvy uhnuté do modra.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 31. 10. 2014 19:14

OK, takže photoshop nastavit na ten web, na rozsahle upravy fotek je to dobré ?

a RAW editor barevny prostor mám dát na sRGB nebo na muj profil na monitor ? nebo Adobe ? Dík
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 1. 11. 2014 10:51

to s rozsahem úprav nemá nic společného. Prostě je to dobré na fotky na web a do minilabu, je úplně jedno jak rozsáhlé jsou úpravy.

RAW editor taky na sRGB.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 6. 11. 2014 08:27

je to divné, mam to dát na SRGB vše to budu mit ale hodn malý gamut, neí lepší dat třeba 16 bit Adobe v RaW editoru a pak následně přvádět ma SRGB . a taky nchapu mam tam pofily svého monitoru to tam dávat nemám ? hmm
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 11. 2014 16:32

RAW editor pracuje v 16 bit barvách a v nějakém širokém gamutu (často ProPhoto RGB) teprve až při exportu z RAW editoru se na výslednou fotku aplikuje sRGB či jiný zvolený barevný prostor. Barevná hloubka není nijak vázaná na barevný prostor, sRGB klidně může mít 16 bitů, to se hodí na fotky s jemnými přechody tonality. Profil monitoru se nastavuje v ovládacích panelech Windows. Asi bude lepší si o tom něco přečíst :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom Balbinder 9. 11. 2014 08:57

ja bych moc rád o tom něco přečetl ale bud tomu nerozumím nebo jsem nic nenašel. :/. štve mě jedna věc rd bych začal už konečně upravovat své fotky jen nevím základ nastavení, chci videt co nejvetsí prechody mezi tonalitama a taky aby to bylo optimalně nastaveno pro webovou prezentaci a možný tisk.
Tom Balbinder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jizapo 9. 11. 2014 12:11

jizapo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 11. 11. 2014 12:37

Jeste bych dodal, ze JPG stejne na konci ulozis do 8bitu, takze 16bitu napr. v TIFFU vyuzijes maximalne pri upravach. :)
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků