Zoner Photo Studio 17 - nový

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz


Odeslat příspěvekod oldbas 16. 9. 2014 18:01

Zoner je určitě užitečný program. Nebál bych se ho označit světovou špičkou pro správu, organizaci a prohlížení fotografií. Bohužel, pokud jde o úpravy, nedej bože vyvolání RAW, uspokojí max. začátečníka.
Pro vážnou práci má bohužel stále dvě vady.
Za prvé neumí plnohodnotné vrstvy.
Za druhé práce s křivkou připomíná operaci sekerou. Moc hrubou a nepřesnou.
Až to vychytají a věřím, že to dlouho trvat nebude, bude to opravdu špičkový soft na fotky.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 9. 2014 12:07

Obávám se, že toto jen tak nevyřeší, tipl bych, že nikdy. Podpora vrstev by si vyžádala kompletní překopání jádra programu, tzn. spoustu času a peněz. První verze s podporou vrstev by trpěly řadou dětských nemocí a to by mohlo stát Zoner přízeň uživatelů. A hlavně Zoner má dost těžko prostředky na to, aby mohl vyvinout něco jen z poloviny tak komplexního jako Photoshop.

Nemá smysl, aby se pokoušeli konkurovat Photoshopu. Blbý je, že na úroveň Photoshopu nedosáhnou a z druhé strany na ně tlačí různé fotoprográmky zdarma.

Co jsem zaregistroval, tak v Zoneru absenci vrstev prezentují jako výhodu, že je to prý pro jejich uživatele jednodušší pracovat bez vrstev.

Stejně tak RAW asi jen tak nevyřeší, když to nezvládli za několik let. Přímo v tech. specifikaci doporučují instalaci Adobe DNG konvertoru, protože není v jejich silách podporovat všechny foťáky. Zpracování RAWu je evidentně jiná liga.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 17. 9. 2014 13:17

Proto nechápu jejich odpor k vylepšování správy fotek, která sice nemá konkurenci, ale taky se spoustu let nepohnula.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 9. 2014 13:53

U 95 % svých fotek si vystačím s Lightroomem, který také žádné vrstvy nemá, takže jsem přesvědčený, že vrstvy rozhodně nejsou tím, co by Zoner diskvalifikovalo v očích drtivé většiny uživatelů.

Kvalita kovnerze z RAWu, podpora nových modelů apod. to je jiná věc.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 17. 9. 2014 15:47

Zpacovani rawu mi přijde lepší než v predchozich verzích, bohužel, je to stale pomalý. Jinak považují Zoner za parádní program pro nenáročný a rychlý úpravy fotek.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 9. 2014 16:00

Na 80-90 % fotiek mi stačí. Zbytok stará dobrá fotošopka.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 9. 2014 16:21

kozakm: díky výborným lokálním úpravám lze v LR ty vrstvy obstojně simulovat, jasně fotokrám to není, ale zas je to o dost jednodušší.

Pokud jde o Zoner, tak mi ty marketingové upoutávky přijdou poněkud dětinské. Poslední rozhovor na 4foto s marketingovou paní ze Zoneru jasně ukazoval jejich bezradnost a neschopnost reagovat na měnící se podmínky trhu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 9. 2014 17:02

To ano, lokální úpravy mi přijdou jako jednodušší a většinou bohatě dostačující koncept pro úpravy fotek.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 9. 2014 19:11

Lokální úpravy sice jednodušší jsou, ale taky kvůli tomu dost omezeně použitelné. Např. typická situace, když chci doladit nějaký objekt na fotce. V Lightroomu musím štětcem vykreslit jeho tvar (aspoň zhruba) a stejně to nikdy nebude dokonalé. Kdyžto Photoshop výběr toho objektu udělá víceméně za mě a pak už na to jen aplikuji potřebnou úpravu. Je to daleko rychlejší než v Lightroomu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 9. 2014 20:04

Někde ta dělící linie musí být a dvojice LR+PS je asi ideální kombo. Já chtěl jen poznamenat, že nástroj lokálních úprav i celkový koncept LR je až pozoruhodně univerzální. Asi taky záleží, odkud člověk začíná. Tím že umě to byl a je především LR, tak teprve když nestíhá, pokračuji v PS.

Fakt je, že Zoner jsem nepochopil, abych teda nebyl úplně OT. :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 9. 2014 20:24

Lightroom má Auto Mask, což defakto taky vybere objekt za mě (pokud je dostatečně odlišený od pozadí).

Já nemám nic proti Photoshopu (ostatně mě živí), ale na většinu věcí a pro většinu uživatelů (obzvlášť pro cílovou skupinu Zoneru) je to zbytečný overkill. Třeba já k němu sahám převážně kvůli přesnější/rychlejší retuši bordelu na čipu. Vrstvy jsem na úpravu fotek nepoužil ani nepamatuju.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jizapo 17. 9. 2014 21:07

Většinu toho, co používáte s velkým PS umí i PSE. Jen je problém se zpracováním v 16 bitech, ale mám pocit to neumí ani Zoner. A neumí pracovat s jednotlivými barevnými kanály, což Zoner taky ne. A jako doplněk k LR. Asi bych to viděl jako docela levné řešení. Masky, výběry, vrstvy, prolnutí vrstev, retuše i do prázdné vrstvy se vzrkováním z ostatních.
jizapo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 9. 2014 00:04

Automask bohužel moc nefunguje, i u dobře odlišených objektů udělá otřepané hrany. Ty se sice dají doladit štětcem bez automask, ale to už jsme opět u té efektivity práce. Photoshop to má zmáklé líp.

Taky většinu fotek upravuju v Ligthroomu, většina fotek si ostatně ani nezaslouží víc, než nastavení pár posuvníků. Pokud ale chci precizní výsledek u výborné fotky, tak od toho je Photoshop. Fotograf je znám hlavně pro svoje výborné fotky, ne pro tisíce průměrných.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 9. 2014 06:02

A co s tou znamosti vybornych fotek ma spolecnyho Photoshop, ten je nutny u temat zcela minoritnich, kdo si tady nebo obecne kdokoli prochazi nejaky odretusovany fashion fotky? Presaturovany HDR krajinky lze udelat v LR. Ja znam vetsinu lidi jako je Kozak (vcetne sebe) drtiva vetsina prace na LR a kdyz je potreba neco slozitejsiho, posilam to grafikovi, co v PS dela 10hod/den. A paradoxne je tam nejaka neprima umera, vzdycky kdyz nekdo resi, ze musi mit SW za 25000 Kc protoze je to nutne pro jeho tvorbu, tak je to cistocista hruza. Nejznamejsi priklad je redaktor a byvaly majitel jednoho casopisu, ktery udelal vzdy 4 strankovy navod a na konci byla nejznicenejsi fotka na svete, modelka jak spareny prase, trava fialova a vytahany stiny jak z spionazniho satelitu.
Radek71
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků