Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 7. 2014 21:39

LR si zálohuje jen katalog
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 9. 7. 2014 08:43

V tom pripade nechapu proc si tam ty RAWy sam haze? Postup mam vzdy stejny:nafotim, slozku zkopiruji na plochu, otevru prvni fotku v LR, tam dam import vsech. Protridim/promazu je v LR, upravim ty dobre, exportuji do jpeg a presouvam do vlastni slozky pro svuj fotak. Puvodni uloziste kde vyly RAWy mazu...Mozna pro nekoho slozite, ale delam nekde vyslovene chybu? Je slozka user/pictures/2014 import LR? Proc tam tedy nejsou vsechny RAWy? Nerozumim tomu...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 7. 2014 09:23

Fotky mozes klasicky skopirovat do LR (na miesto ktore urci LR alebo sam vyberies zlozku v PC),
dalsia moznost je len mat ich na ploche alebo v nejakej zlozke, na ktoru si zvyknuty - celu zlozku potiahnut na ikonu LR a fotky pridat (Add - tj nie kopirovat) - vtedy sa v PC nepremiestnia .
Zmeny sa tak ci-tak zapisu do katalogu s nahladmi a upravami (v Pictures), no urcite tam neuklada cele RAW subory.
Este je moznost pridat ku kazdmu RAWu subor XMP aj s upravami, alebo skladovat nastavenia LR s katalogom,... atd, kto si ho ako nastavi, tak to ma :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 9. 7. 2014 09:34

tak mne nektere RAWy do te slozky 2014 samovolne uklada...musim zjistit proc. Osobne si RAWy nezalohuji, ale bylo by hezke kdyby to delal za mne automaticky a ja bych je jen jednou za cas promaznul...nesnasim, kdyz k necemu neznam pricinu, hlavne u pocitacu... :/ o vikendu az bude hnusne udelam kompletni reinstall LR bez jakehokoliv nastavovani snad se zadari na to prijit...zatim diky.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 7. 2014 09:45

Kultus: já mám strategii takovou, tě katalog mám na nesystémovém disku. Fotky importuji z karty přes lightroom a ukládají se v mém případě do složky RAWy originál. Po importu synchronizuji datový disk z druhým zaloznim a potom vymazu kartu. Po úpravách znovu synchronizuji a jeste navic archivuji na treti externí ze kterého to jde do cloudu.

Na netu se da stáhnout, mozna jeste koupit knizka od Mata Eveninga o LR2(jedinná v češtině), a ač je pro dvojku, je v ni hodně společného i pro vyssí verze.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 7. 2014 09:55

kultus: to vypadá na nějakou nechtěnou operaci. LR v základu se zdrojovými RAWy nemanipuluje, to by jsi v importu musel přepnout na "move". No a vzhledem k tomu, že do RAWů nezasahuje, je to nedestruktivní editor, nemá ani důvod je zálohovat. Na to musíš najít jiný mechanismus.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 9. 7. 2014 14:43

Obecně mi přijde nejrozumnejsi pokud člověk používá LR využít jeho organizačních schopností a nechat strukturu na něm. Tedy já to dělám tak, že si pustim patřičný katalog, vlozim kartu z fotaku, dám import a nechám LR nakopirovat fotky na disk. Používám druhý fyzický disk, kde mám složku foto a v ní už je struktura rrrr/rrrr-mm-dd. LR mi při kopírování přejmenuje rawy na rrrrmmdd-_původní nazev. To cely mám uložený jako present a pro jistotu si zkontroluji že je aktivní tento present a ne nějaké poslední nebo něco takovýho. Občas imortuji něco s disku, typicky skladanou fotku a tam se mi taky stalo to co kultusovi, on Lr primárně ukládá do obrázků,pokud mu nerekneme jinak.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 9. 7. 2014 16:23

Mě vyhovuje funkce auto import, díky tomu se vůbec nemusím zdržovat s import dialogem, do kterého jsem chodil vždycky nerad. Hodně lidem potřeba importu vadí, tohle je alternativa. Mám to nastaveno, aby se mi vytvořila složka pod aktuálním rokem a pak si složku akorát přejmenuju tak jak chci, podle data.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 7. 2014 17:18

Vela ludi ma starosti s tym, kde a ako funguje ukladanie v LR,... mne sa to zda zasa az prilis jednoduche a logicke
- miesto si mozes vybrat pri importe napr. z pamatovej karty v LR cez beznu stromovu strukturu
- nechat vyber miesta a zlozky na LR (ma svoju logiku podla datumov - da sa to presne prednastavit)
- alebo uz vopred skopirovane fotky v PC nepremiestnovat - len pridat do katalogu (zachova strukturu zloziek v PC a fotky ostanu na svojom mieste)

Dokonca nie je problem fotky z externeho disku pridat do katalogu bez toho, aby sa presuvali do PC a LR ukaze strukturu zloziek presne tak, ako je to na tom externom disku... sikovny program :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 7. 2014 17:02

Mozno sa niekomu hodi mensi navod na Lightroom: http://www.scribd.com/doc/231595682/Dev ... -Lightroom
(da sa stiahnut v iTunes obchode)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dushki 17. 7. 2014 19:53

Tieto sú super videjka na učenie sa, ...
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... MyXWXd3yF7
dushki
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků