Kompletní správa barev Adobe RGB

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kelav 27. 2. 2014 22:03

Ahoj, Windows umí zobrazit nahled obrázazku pouze v sRGB. To same platí pro prohlížeče, výjimka je pouze Firefox. Ten jediný umí při zobrazeni obrázku reprodukovat barvy dle profilu ze sondy. Ostatní prohlížeče reprodukují barvy dle sRGB a neudelas s tím nic.


Ohledně nastavení Adobe RGB... Jestli chceš vidět barvy, tak jak je vidí ostatní (protože v podstatě všichni maji nastaven sRGB profil), tak si nastav profily následovně:

Prohlížení fotek na webu, v PC
Zkalibrovany! monitor - sRGB

Úprava fotek - barvy
Zkalibrovany monitor - sRGB
Fotak - AdobeRGB
Photoshop - AdobeRGB

Upravenou fotku pak převést do sRGB, pro zobrazeni na webu, v galerii, na posláni kamarádům...
Fotku, kterou chci následně tisknout necham buď v AdobeRGB, nebo ji spis prevedu do CMYKu (Fogra27, fogra39, připadne profil tiskárny). Reprodukci barev pak kontrolují pouze a jen v programu typu Photoashop... Rozhodne ne Windows Prohlížeč fotografii :-)
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 2. 2014 23:33

kelav: to by mě zajímalo s tím CMYKem, proč fotky převádíš do CMYKu (fogra 39), tiskneš je na laserové tiskárně?
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tremorcz 28. 2. 2014 00:07

Ja nevim, ale podle me inkoustovka taky potrebuje CMYK ne?
Tremorcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 2. 2014 01:10

Nj, ale není CMYK jako CMYK. Fogra je vyloženě průmyslový standard pro ofsetový tisk a používají ji i laserovky. Inkoustovky sice taky tisknou ve CMYKu, ale umí daleko větší rozsah barev než nabízí Fogra, takže je blbost převádět fotky do Fogra CMYKu, to fotku zbytečně degraduje. A právě Fogra CMYK je ve Photoshopu standardně nastavený, když se řekne CMYK obykle se tím myslí právě Fogra (v USA je to SWOP) a tisk na ofsetu.

Co vím, tak většina inkoustovek má gamut srovnatelný s Adobe RGB, samotřejmě je potřeba tisknout na kvalitní fotopapír.

Obrázek

Gamut každé inkoustové tiskárny je dost specifické záležitost, záleží hodně na papíru. Většinou je lepší nechat převod z RGB do CMYKu na ovladači inkoustovky. Tedy pokud nemám profi inkoustovku s RIPem a vím přesně co dělám.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 2. 2014 08:07

kelav píše:Ahoj, Windows umí zobrazit nahled obrázazku pouze v sRGB. To same platí pro prohlížeče, výjimka je pouze Firefox. Ten jediný umí při zobrazeni obrázku reprodukovat barvy dle profilu ze sondy. Ostatní prohlížeče reprodukují barvy dle sRGB a neudelas s tím nic.


Chrome umí taky už nějaký ten pátek
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 28. 2. 2014 09:17

Flor: K tomu CMYKu... když připravuji něco pro tisk, tak většinu tisknu v místní tiskárně. To samé platí, když připravuju materiály v Illsutratoru do tisku... vždy po mě chtějí FOGRU, v případě 100% kompatibility pak ve standardu PDF/X-1a:2001 (jedná se ale o grafické materiály pro tisk) Pravda je, že jsem nikdy netiskl doma, tam bych asi vzal profil tiskárny.

Martin Kozák: Jsem překvapen, že by už Chrome respektoval správu barev ve Windows?
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 2. 2014 09:46

Odhaduju, že už tak rok.
Doplnění: podle toho, co jsem teď narychlo našel, cca od září 2012.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 2. 2014 10:00

kelav: nejspíš mají celé workflow založené na FOGRA standardu, to je dobré na tisk letáků a jiných tiskovin, ale fotky jako takové bych tam teda netiskl.

Já si nechávám tisknout větší formáty v Kodaku, mají tam velkoformátovou inkoustovku, donesu fotky v jakémkoliv profilu, oni to otevřou ve Photoshopu, kdyžtak trochu doladíme barvy a z inkoustovky vypadne to, co bylo na monitoru.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 28. 2. 2014 10:13

Flor: Já fotky moc neřeším, upravuji je v sRGB (monitor nepodporuje AdobeRGB), fotím do sRGB. Fotky do alba vyvolávám ve Fotolabu. Nikdy jsem s tím neměl problémy, ani s barvami ani s kvalitou tisku. Vyhovuje mi to. Pokud chci ale něco kvalitnějšího, velkoformátový tisk, kvalitní barvy, tak jdu do místní prodejny Fujifilm, kde mají kvalitní tiskárnu, slečnu, která tomu rozumí a pořádný monitor. Já si doma poladím v Photoshopu barvy, přinesu to obchodu, slečna doladí barvy dle profilu tiskárny a vyjede mi to. Vždy jsem byl maximálně spokojený, barvy seděly jak pr_del na hrnec :-)

Tímto způsobem si nechávám tisknout věci, na kterých mi záleží, které jdou třeba zarámovat a visí někde na stěně.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 2. 2014 10:39

Já to taky moc neřeším, právě protože vím, jak je to komplikovaný a že se mi to nevyplatí řešit. Fotky upravuju v sRGB a výstup na tisk nijak nepřevádím ani do CMYKu, ani do profilu tiskárny.

U převodu do profilu tiskárny může být problém se separací barev. Standardní CMYK má 4 složky, kdyžto i ty nejlevnější inkoustovky mají 6 inkoustů. Nejlepší je to nechat na obsluze tiskárny nebo na ovladači tiskárny.

I u domácí inkoustovky se mi vyplatilo vsadit na řešení výrobce. Stačí tisknout originálními inkousty na originální fotopapíry a přesně na to je ovladač tiskárny naprogramovaný. Aby převáděl RGB na cmyk, když ví jakými inkousty a na jaký papír se tiskne. Tisk byl perfektní i bez kalibrace.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milan581 22. 3. 2014 16:02

TOTO je přesné...od Flor.cz 27. 2. 2014 12:25
a ještě 1. fotku vyfoť tak, abys krom ořezu a doostření nemusel nic dělat.
2. Udělej si známost v tiskárně.
3. Každej má jiný oči (starý-mladý/muž-žena) nejhorší jsou svatby vytiskni 5 fotek od studený po teplou a dej vybrat svatebčanům...prodáš všechny a a kždýmu se bude líbit jiná.
4. Foť po svým, důležitý je co svou fotkou sděluješ, barevnej prostor nebo fleky od prachu na čipu nikoho neberou ztráta času...vyraž foti a dobré světlo přeji.
Milan581
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků