Capture NX-D Beta

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jack08 20. 7. 2014 09:30

Zkoušel jsem finální verzi a verdikt je, že i zadarmo je to drahé. i7 @4.3GHz, 16GB RAM, GTX 780 a SSD je to moc pomalé. Spousty nedodělků...
Naposledy upravil jack08 dne 20. 7. 2014 16:58, celkově upraveno 1
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 20. 7. 2014 16:58

Nainstaloval jsem to a hrál si s tím zase trochu. Když odhlédnu od toho, že cena je bezkonkurenční, vidím ještě jednu jasnou přednost, Pokud máte rádi Nikon barvy, tak tohle je software pro vás. Lightroom, i s Nikon profilem, není to prostě ono, NX-D je v podání barev lepší ("nikonovější").

Úpravy jedou docela rychle, velmi se mi líbí rychlé kopírování nastavení fotek. Export do Photokrámu je rychlejší, než z Capture One, ale je mi to jedno, Photoshop nepoužívám. Kontrolní body mám ve Viveze (Nik Collection byl v akci za 149 dolarů). K Lightroomu se asi vracet nebudu, chybí mi sice klonovací tlačítlko a laso, ale dokáži bez toho žít. Pomáhám si přes LightZone, který je zadarmo a umí zajímavé věci.

Dobře funguje potlačování CA.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Janeiro 20. 7. 2014 22:45

Sejně jako beta verze ani release verze mi na Windows 7 nejede. Vše se nainstaluje, ale po spuštění mi to hlásí, že chybí nějaká .dll knihovna. Jednu jsem nainstalova a hlásí to, že chybí další.

Nevíte někdo co s tím? Dají se nějak doistalovat všechny najednou? Jak?
Díky moc
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 7. 2014 20:01

pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Daf 24. 7. 2014 09:01

Umí NX-D zmenšovat fotky? Včera jsem si s ním chvíli hrál, ale skončil jsem na tom, když jsem chtěl fotku zmenšit a doostřit.Tedy našel jsem znenšení pouze při exportu, ale to by znamenalo, že bych musel doostření aplikovat až na uložené fotce, což mi přijde nepraktické.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 7. 2014 07:55

Já používám výřez (crop), to NX-D umí a pak resamplování (v rámci konverze do jpg). Doostřuji těsně před konverzí, vypínám doostřování v rámci odšumu, nejlepší doostření je přes Nik Sharpener, případně Unsharp Mask v NX-D. Těsně před konverzí, podle toho, jak a z jaké vzdálenosti bude obrázek prohlížen.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 21. 10. 2014 16:39

Začal jsem teď tento program používat jako hlavní editor pro raw fotky (částečně i jpg) a musím přiznat, že po počáteční skepsi u beta verze jsem nadšen. Konečně jsem našel pro mě vyhovující soft na nikoňácké rawy. ZPS, View NX, ale i Capture NX2 mě doslova přivádělo k šílenství, buď u CNX2 nevyhovující workspace, ZPS neskutečně pomalé a špatně zobrazující a View NX program, který uměl jen pro raw několik málo přenastavení konfigurace z foťáku, a rovněž pomalý. Lightroom neznám, tam je to možná o něčem jiném. Workspace s umístěním napravo s filozofií jakoby miniaturních ribbonů z Office (paradoxně tam to vůbec nemám rád) je pro mě skvělý a sada nástrojů pro základní úpravy fotek víc než dostatečná. Pozitivně hodnotím i úpravy prostřednictvím "sidecar file". Práce s RAW soubory se tím ohromně zrychlila a dá se s tím pracovat i na mém 5 let starém notebooku.

Ano, beta verze byla velmi problematická, nestabilní a pomalá, ale teď je to úplně o něčem jiném. Seriózních informací a recenzí je velmi málo a kritika na Internetu přímo hrozná. Porovnává se to hlavně s CNX2, ano spousta funkcí chybí, ale na druhou stranu opuštění CNX2 byl ze strany Nikonu vynucený krok a na oplátku náhradní program dal zdarma. Myslím, že by si zasloužil opravdu lepší hodnocení. View NX je proti tomu sh*t, ten jsem už odinstaloval. Velice chybí kvalitní příručka, ta co existuje není moc dobrá (v češtině není ani to, i když to mě vůbec nevadí) a pro lepší pochopení některých funkcí je dobré si stáhnout manuál pro CNX2. Neumí také některé základní funkce pro retušování - jako např. redukce červených očí, ale není problém pak vygenerovaný jpg upravit v Google Picasa nebo ZPS.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 30. 1. 2015 00:03

Ahoj používá někdo tento Nikonní raw editor? Já to včera stáhl a je to oproti viewNX dost odlišné. Ale zkusím tomu dát čas.
Nevite o nějaké CZ příručce či tutoriálu?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 30. 1. 2015 10:36

ViewNX je fajn na rychlé prohlížení RAWů. Na vlastní vyvolání je určitě lepší NX-D. Určitě stojí za to se to s ním naučit.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 31. 1. 2015 22:34

Doteď jsem konvertoval NEFy v ViewNX2 a tam se mi změny po uložení zapznamenaly do NEF souboru.
Dokáže NX-D ty uložené změny načíst a pracovat s nimi nebo to umí jen holý NEF? Prý si to pro úpravy vytváří pomocný soubor.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 1. 2. 2015 10:44

Mě se s ním dělá velmi dobře, lokální úpravy snímku sice neumí, ale na celkové úpravy je to velmi dobrý editor. A je faktem, že od té doby co používám CNX-D, většinou fotím do RAWu, předtím jsem RAW používal spíš vyjímečně. Co se týče správy fotek, na to používám Zoner.

CNX-D je taková light verze Silkypix DS, některé funkce mu chybí, ale ne ty zásadní a umožňuje jen velmi omezené uživatelské nastavení programu. Na některých počítačích se CNX-D údajně chová nestabilně a je pomalý. Já tento problém na svém 5 let starém notebooku nemám.

Myslím, že úpravy z ViewNX to nepřečte. Poslední verze údajně přečte úpravy přes CNX-2, ale ne všechno.

CZ příručka není a horší je, že není ani moc kvalitní příručka v angličtině. Video tutoriál není ani v češtině, ani v angličtině, nějaké jsou v ruštině a celkem obsáhlý v řečtině. Možná by trochu pomohl tutoriál na Silkypix. Ten je v angličitně přímo na stránkách Silkypix.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 5. 2. 2015 23:26

Ahoj dají se v NX-D editovat metadata? Byl jsem zvyklý si ve ViewNX2 rovnu popsat snímek a po exportu např. do jpegu už tam byla popiska.
Kdykoliv jsem se vrátil k rawu a udělal další export tak tam opět byla ta popiska atd...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 21. 6. 2015 14:23

NX-D má stále problém s viacerými obrazovkami. Keď odpojím druhý monitor (pripojený cez VGA), tak sa už NX-D nespustí. Napíše "Initialization error!(E010) Nikon tvrdil, že tento problém odstránil, ale evidentne nie. Predtým pomohlo program preinštalovať, teraz to už nezaberá. Nevie niekto ako to vyriešiť? Vymazať niečo v registroch? Keď som monitor pripájal cez HDMI, tak problém nebol.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 29. 11. 2015 14:34

Ahoj je tu nová verze 1.3.0. Je částečně přepracované uživatelské rozhraní (podle mě k lepšímu),
změnily některé klávesové zkratky (proč???), a odstranili pár bugů...
Bohužel né všechny. Ale celkově se to opět posunulo blíž k použitelnosti...
Ke stažení zde:
http://downloadcenter.nikonimglib.com/cs/download/sw/39.html
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 9. 12. 2015 13:24

Tak ja neviem, ale je to des. Píšu, že bola pridaná podpora W10, ale je to nepoužiteľné. Neuveriteľný slimák. Neviem či som jediný, funguje vám najnovšia verzia na W10 normálne?
Mám i5 3,5 Ghz, 8GB RAM, SSD 250 GB.
JSP070
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků