Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hoax 11. 4. 2013 22:42

Úplně tomu nerozumim, ale v tom odkazu to vysvětlujou. Bílej, černej bod, aplikovaná křivka atd..Možná to někdy testnu někde jinde.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 4. 2013 23:39

Pánové, díky moc všem, vezmu si to jako tutoriál.

Jinak NX2 ukládá všechny úpravy přímo do toho RAWu, ovšem pro ostatní SW je to nečitelné a chová se to jako surový nedotčený RAW. Takže předání úprav NX2 -> Lightroom přes RAW je asi nemožné. :-(
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 12. 4. 2013 00:34

hoax: při exportu RAWu do Tiffu se do Tiffu zapíší takové hodnoty pixelů, jak jsem definoval pomocí posuvníků. Když např. zvednu hodnotu expozice a objeví se na obloze přepaly, došlo k nastavení bílého bodu tak, že se ořežou nejvyšší tóny a tyhle ořezané informace už se do Tiffu nedostanou.

Takže do Tiffu můžu a nemusím dostat celý dynamický rozsah čipu, záleží na tom jak nastavím posuvníky v Lightroomu - CameraRAW.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 12. 4. 2013 06:57

Tak to jsme si asi hoaxi neporozuměli. Já používám tiff jako soubor pro ukládání hotových snímků na kterých jsem provedl další úpravy pro které mi nestačil RAW. Skladuji tak RAW+tiff
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 12. 4. 2013 08:45

Flor.cz: Ok, takhle je to srozumitelný. Callgaro: V pohodě, já ani neoponoval. Měl jsem na mysli vytváření tiffů ještě před samotnym postprocesem a na nich pak dělat nějaký větší úpravy. To potom znamená zbytečnou ztrátu informací. Jako výstup je to ok, stejně by to bylo lepší bez něj, snad se to v budoucnu nějak pořeší. Ale jak si řikal, taky bych se s tim zmenšovánim a doostřovánim nějak nepáral. Vždyť čím vyšší rozlišení na tisk tím líp ne?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 23. 9. 2014 00:49

Jak simulovat U Lightroomu gen 5 a 6 fci FILL LIGHT ?
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 9. 2014 07:07

Asi nejblíž tomu je kombinace: +exposure, -highlights, +shadows a v případě potřeby +-blacks.
Např. +0.5 exposure, -30 highlights, +30 shadows.
A tohle si uložit do presetu, aby to bylo rychlejší. Samozřejmě hodnoty záleží na konkrétní fotce. Můžeš si uložit presetů víc od slabšího po větší efekt.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 23. 9. 2014 22:05

dobrý den, je nějaký rozdíl mezi úpravou z LR 3 a moderní ?
a jak to zapnout ,,defautlně" , nelíbí se mi způsob úprav z LR 4-5, mám ještě LR 3.6 a to se mi líbí, jde jen o to že tam nemá tak dobré ,,korekce" vim jak to zapnout u každé fotky, jak to ale udělat aby to bylo defautlně a nemusel jsem to přepínat (myslim na ,,proces 2012" nebo jak to je v tom menu)

kromě věcí redukce vad objektivu jako aberace a dalších, je tam více podstatných rozdílů mezi Lightroomy 3 - 4 a 5 ? na ntb mám 3.6 a dobrý, jen strašně zpomaluje ntb, mám ntb s Core 2 Duo a asi mi program nijak nespolupracuje s grafikou Nvidia . .
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 24. 9. 2014 07:37

viz. viewtopic.php?f=207&t=1220535

Naopak, Lightroom od v4 má mnohem kvalitnější konverzi, pohledej na netu. Narychlo: Umí velmi dobře korigovat přepaly, ve v3 to např. dost měnilo odstíny, nevznikají halo kontury po fill light atd..
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 24. 9. 2014 23:27

přepaly já neřešim,nemám je, mám Fujifilm S5 Pro, slyšel jsem že záleží na čipu, CMOS z roku 2009 je prý horší na přepaly než CCD, já to s dynamickym rozsahem řešit nemusim, přepaly mi čip nedělá, nikdy jsem to neměl, kromě toho vyvážení bílé a expozice, vše je na 100%, akorát některé fotky dávám +014 eV, o 1/6 jakobymi to dělalo tmavší fotky, myslíte si že se nějak změnilo např. úprava bílé, anebo je to stejné jako u 3.6 ?
co se týče změny na process alá 2010 (LR3) tak tim odstranim všehcny změny a vylepšení, anebo se jen jinak změní posuvníky, jako black, kontrast, expoz. atd, ale uvnitř to bude nové ?
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 25. 9. 2014 07:34

Dost bych se divil, že bys neměl přepaly, kolik má S5 rozsah, 13,5 ev? Co když fotíš zrovna krajinu co má třeba 20 ev? Ale měl jsem napsat spíš světla (highlights)
To i když nemáš přepal (nebo třeba jen v jednom kanále), tak na monitoru, kterej má ještě menší rozsah neuvidíš např. kresbu na obloze a prostě tahle korekce highlights funguje velmi dobře, tím že ti to zkoriguje tak, že obloze dodáš kresbu a vypadá to přirozeněji.
Ano když přepneš do 2010 nebudeš mít vylepšení z 2012.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 6. 10. 2014 20:16

Ahoj

na torrentu jsem našel spousty plunginů do Lightroomu, je to k něčemu, máte zkušenst ?
jeden z nich je retušátor na tváře atd
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Snoopah 25. 1. 2015 13:22

Ahoj všem, potřeboval bych poradit s organizací, archivací souborů a jak na to v LR5 ...
Doteď jsem to dělal, tak že jsem konvertoval z RAWu do jpg a nechaval na disku v orig. velikosti. Rawy jsem pak zálohoval - buď na dvd, nebo exter. disk....
Před nedávnem jsem začal využívat LR, vše je ok, až do doby kdy se chce na fotky podívat přítelkyně a použít je pro nějaké účely - samozřejmě se v tom nevyzná a neví, jak a co vyexpportovat ...

Otázka je, jak to udělat, abych s tím neměl práci a soubory se mě neduplikovali na disku a ONA mohla nějk uživatelsky manipulovat s jpg soubory.
Napadá mě že nejlepší by bylo ze všech rawů dělat náhledy, ty nechávat k potřebě na disku a někde paralelně si vést složku s rawy ... ?
Nevím, mátre s tím nějaké zklušenosti nebo tipy???
Díky moc ....
Snoopah
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stan35 25. 1. 2015 13:53

Zdravím,

potřeboval bych poradit, zejména kdo tak již pracuje, jaká je vaše strategie při používání LR na dvou PC současně. Jak synchronizovat svou práci, abych nemusel kopírovat již rozdělané(hotové) fotky z PC 1 a importovat v LR na PC a naopak a abych měl na obou zařízení vždy aktuální knihovnu (katalog).

Cloud nepřipadá v úvahu a jedinné co mě napadá, je pracovat s katalogem na externím disku. Jenže tady je oříšek, jaký by to měl být disk a jak nejlépe připojený kvůli výkonu a práci s RAWY.

Nebo to řešíte jinak?

Díky
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 1. 2015 14:27

Stan35: Externí disk na USB3 je asi nejlevnější varianta.

Snoopah: Normálně vyexportuj fotky do JPG, vyber fotky, klikni pravým, položka export, pak už podle potřeby, ulož jako preset. Můžeš nastavit přejmenování, cestu, velikost, kvalitu atd. Katalog s úpravami RAWu pak zálohuj, když už nebude aktuální, třeba loňský rok apod.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků