Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 2. 6. 2017 15:51

Tak to je spíš chyba v interpretaci. RAW, žádnou rezervu kam by mohl sáhnout a pak začalodpočítávát nemá. Dopočítává vždy, jen obsahuje podstatně více dat a tím pádem se destruktivní operace neprojevují tak rychle(to že to nevidíš neznamená, že to tam není) + dává možnost některých nedestruktivnich operaci jako je změna WB.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 2. 6. 2017 16:06

Já jsem tomu celkem rád věřil, ono to tak v očích laika i vypadá - že tam rezerva je, typicky při operaci highlights dolů, shadows nahoru :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 13. 6. 2017 18:46

Zpět k tématu. Narazil jsem tu na článek:
http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/digital-slrs-hybrids/panasonic-gx80-gx85-1318254/review/5
- na konci stránky JPEG/TIFF dynamic range charts.

Tak tam evidentně TIFF (RAW) rezerva je - to, co vidím jako výstup (JPG) vs. to, s čím můžu pracovat (TIFF, RAW).
Nebo prosím o nějakou bližší definici "obsahuje více dat", když to teda není mj. větší dynamický rozsah (dále zpracovatelný).
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 14. 6. 2017 15:42

Pořád je asi chyba v interpretaci. :-) JPG vs RAW rezerva pro zpracování samozřejmě je.

Ale nějaké přesné ukazovátko kam až můžeš jít nenajdeš. Jak ti tu psali, můžeš si zobrazit přepaly. Když dáš dolů jasy, může se ještě nějaká kresba objevit, ale tady to může jen zešedivět. Ze stínu se snadno tahá nahoru, ale včetně šumu a musí to být pěkný moderní fotoaparát, aby to bylo přijatelné.

Pokud někde vidíš že někdo v pohodě produkuje fotky z podexpozice třeba o 4 EV, tak se vždycky poměř s jeho fotoaparátem a SW.

Limity tvého RAWu si musíš najít sám, dlouhodobým zkoušením.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 16. 6. 2017 18:06

Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 6. 2017 19:03

Nevíte někdo prosím jaký je faktický (technický) rozdíl mezi camera profiles a určitým nastavením barev/kontrastu/... v develop módu?
Adobe Standard režimu rozumím, ale ty ostatní jsou individuální nastavení obrazu, proč tedy nejsou dostupné jako presety? Je to kvůli (ne)přehlednosti, protože jsou různé pro jednotlivé výrobce?
Díky, pěkný den.
Naposledy upravil ondrasheq dne 27. 6. 2017 19:19, celkově upraveno 1
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 27. 6. 2017 19:12

Jsou různé pro jednotlivé výrobce. Je to obrazový profil který by se měl blížit kontrastem a barvama nastavení obrazového profilu přímo ve foťáku.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 27. 6. 2017 19:28

Jasně, tomu rozumím, ale proč je to hozené takto zvlášť a nejsou vedené jako presety?
Vybral bych dejme tomu "Nikon - Vivid" a ono to popohodilo se slidery kontrastu, saturace atp. Profil ale tato nastavení nemění.
Nebo jinak - jaký je rozdíl mezi profilem a stejně nastaveným presetem?
Díky.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 27. 6. 2017 21:32

Mně to přijde logický. Profil je na nižší úrovni než preset (vidíš tam RGB) a je to jakoby výchozí stav, kopírující barevný profil těla.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 27. 6. 2017 22:24

Ondrasheq: V presetu jsou uložené všechny provedené "akce", nebo lépe řečeno všechny kroky uživatelem provedené v jednom velkém balíku.
Tudíž, pokud těch kroků je mnoho a zejména pokud se hraje s barvama a posuvá se histogramem, tak ne vždy sednou na každou fotku.
Kdežto camera profile je pouze jen RGB křivka a základní věci (contrast, sharpening, brightness, saturation a hue). Krom upravy křivky (to si u nových kusů nejsem jistý) si vše ostatní můžeš nastavit nejenom z výchozího profilu (pevně nastavena křivka RGB) i sám ve foťáku. Jak psal dadajax a hoax, kopíruje to profil těla.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 28. 6. 2017 07:43

Jasné, díky za odpovědi :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richardsonec 26. 7. 2017 08:37

Teď nedávno jsem se učil ve photoshopu. Jako úplný začátečník jsem měl problém i s návody na Youtube, protože jsem neznal to prostředí. Teď přemýšlím na lightroomem, ale nevím, jestli by nebylo lepší se vydat cestou kurzu. Díval jsem se https://www.skoleni-ict.cz/kurz/Adobe-L ... -ALT1.aspx a vyjde to do 3000 Kč, což mi přijde celkem přijatelné. Ale zase už umím celkem s photoshopem a to rozhraní mě přijde úplně stejné. Tak mám dilema, jestli do toho jít či ne.
richardsonec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dadajax 26. 7. 2017 09:00

Já dělám individuální kurzy na LR za 2500, viz http://www.nogol.cz/kurz-prace-s-fotkam ... lightroom/

Ale jen v Praze. A jen v jednom termínu. Tak nějak si neumím představit co tam školí dva dny tolik hodin :) Mě většinou lidi po třech hodinách říkají že už se dozvěděli vše co je zajímá a že jim to stačí :D Ale je fakt že s nima neprobírám ty moduly které nevyužíjí. Jen jednou jsem měl ten kurz prodloužený na dva dny, u paní která si s technikou moc nerozumněla...tak jsme to probírali hodně pomalu.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 26. 7. 2017 09:18

Mně to zní zajímavě, na druhou stranu by mi zase ty 3 hodiny byly málo. Co jsem začal v LR, tak se otázky jen kupí. Nejčastěji se to týká "jak upravit, aby to odpovídalo mým představám" - většinou se k tomu dohrabu, ale nějakým neefektivním způsobem pokus/omyl.
Teď nejvíc tápu ve workflow v develop módu - k jednomu výsledku se dá dopracovat často více způsoby a některý dílčí kroky se vylučují s jinými. Jedna za všechny - převod do černobílé tak jako já chci.
Nebo druhá věc - reverse engineering - vidím dobře upravenou fotku, naskočí mi, že stejná nebo podobná úprava by prospěla i nějaké mojí fotce. A teď rozlíčovat, jaký byl postup - co a jak se tam dělalo křivkama? Je tam split toning nebo se mi to jen zdá?
Nakonec to jde, ale je to dost neefektivní. Takže kdyby mi workshop pomohl tomu dát nějaký řád, bylo by to ideální. Ale to není na tři hodiny.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 26. 7. 2017 12:23

richard: Ušetři 3000 a podívej se na seriál od Krauseho na Paladixu - odkaz přes hledání https://www.paladix.cz/archiv.php?from= ... %C4%9B&wq=
yorg
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků