Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod papun 4. 11. 2017 15:11

Já jsem to nainstaloval bez zásahu - tedy s doporučeným nastavením. Jsem teda v háji? Ono to zas tak důležité fotky nejsou, ale tak přeci jenomby se to někdy hodit mohlo.... A hlavně tomu chci předejít do budoucna.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 4. 11. 2017 15:44

Nejlepší je dělat přesun přímo v LR, ale přes vykřičník by měly chybějící fotky jít normálně najít. Nepíšeš proč ti to nešlo..Předpokládám, že ty missing už tam v katalogu nemáš?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 4. 11. 2017 17:51

Nešlo mi to, protože jsem to dělal blbě - moje chyba. To už jsem psal.

Missing je co? CO s tím a kde to hledat :(
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 4. 11. 2017 19:27

Menu library > find all missing photos. Kdybys tam měl ty dotčené fotky, tak to navedeš na stávající cestu. Pokud sis ale ty fotky označené jako chybějící už vymazal, tak máš smůlu. Jestli jsi to dělal přes synchronizaci složky, tak tam vidím checkbox na smazání chybějících. Takže sis je zřejmě tímhle asi vymazal a současně naimportoval znova. Proto tam nemáš úpravy.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 11. 2017 21:06

Tip pro Fujisty krajináře na doostření v LR.

Hraju si teď chvíli s fotkami z X-T2 a D750 na stejných místech a všechny vřelé rady z internetu na doostření RAF souborů mi dávaly ve srovnání s D750 zoufalé výsledky. Jediné, co se přiblíží na dohled čistotě obrázu z bayera je:

1)X-transformer. Nevýhoda je 80 MB DNG, což do značné míry neguje bezztrátově komprimovaný RAF, který FUJI konečně dodalo.
2)Bez X-transformeru. Po ukončení úprav v LR zcela stáhnout vestavěné doostření = amount 0. Doostřit v Nik RAW Presharpener, s adaptive sharpening na max. Výhoda - je to téměř bezpracné a výsledek je velmi blízký X-transformeru, na některých motivech dokonce lepší (např změti holých větviček).
Naposledy upravil Dolgor dne 4. 11. 2017 21:07, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 4. 11. 2017 21:06

Napsalo mi to, že nic nechybí - to jsem ale čekal. No jo úpravy jsou v kopru. Ono to stejně asi nebudu potřebovat, ale chtěl jsem to apoň zkusit.

NIcméně si myslím, že ta správa těch fotografií v LR není moc přívětivá. Ale to je možná jen můj názor.

Díky za pomoc
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 5. 11. 2017 05:21

Sprava fotiek v LR je na prvy pohlad neprivetiva, sam som na to nadaval, ked som kedysi prvykrat skusil LR (pouzival som zoner). Potom som si povedal, ze budem skusat LR vkuse aspon tyzden. Tak som nakoniec pochopil system katalogov a teraz mi max.vyhovuje.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 5. 11. 2017 14:05

Dolgor:
3) bez Lightroomu. Pro toho, kdo sleduje 1:1 doostřování je prostě lepší cokoliv jinýho - Capture One, nové Affinity, Luminar... snad všechno už ostří X-Trans (mnohem) lépe než LR.
A nebo varianta s X-Transformerem na krajiny s drobnými detaily, listím apod. Na většinu situací je to zbytečné řešit :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2017 18:41

To je jasny, ze vetsina fotek konci na malym rozmeru a tam je to jedno.
Nicmene tady jsme ve vlakne o LR. X-transformer - dobry, ale strasne zvysuje spotrebu mista na disku, kdybych tim treba prohnal 500 fotek z dovolene, abych je mohl v LR primo editovat, jak jsem zvykly. X-T2 ma raw 20-25 MB, DNG ma pres 80MB. X-transformer se vic hodi na individualni zpracovani vybranych fotek. Tzn. - vyber v LR, presun do nove slozky, prevod v X-transformer, synchronizace adresare v LR, editace v LR. Trochu moc kroku na muj vkus. Proto hledam zpusob, jak zit bez nej.

Ted mam doma X-T2 a musim rict, ze jpeg je daleko brutalnejsim zpusobem odsumovany nez u X-trans II senzoru. Nemuzu se na to divat. Zatimco jpeg s krajinkou z X-T10 je peknej, jak je, i na 1600 ISO, X-T2 dela patlanici uz na ISO 200 a mam obavu, ze bez rawu to psychicky nedam.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 5. 11. 2017 18:45

Ono je smutný, že x-trans v adobe ještě doteď nevyladili. Tak hlavně, že máme verzi 7 s lepším výkonem...který skoro nikdo nezaznamenal :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 6. 11. 2017 14:19

x-trans adobe nezajímá, Málo těch kteří ho potřebují a stejně většina již dávno utekla jinam = málo peněz, moc práce s laděním = nechat to běžným ignorantským způsobem vyhnít
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 29. 11. 2017 17:33

Narazil jsem na jednu zajímavost. Upravoval jsem fotky RAW, které byly foceny na docela vysoké ISO a bylo tam dost šumu. Fotky jsem celkově upravil a přes LR odstranil šum. Celkově to bylo vcelku OK. Jenže po exportu do JPEG a otevření v jiném prohlížeči ten šum byl o dost znatelnější.

A aby toho nebylo málo, tak když jsem to otevřel v prohlížeči Zoner, tak tam byl šum hodně znatelný a po přepnutí na kartu editor se docela ztratil.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 30. 11. 2017 06:56

Příliš doostřuješ při exportu a v Zoneru po přepnutí do vyvolání máš zapnutý odšum?
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 1. 12. 2017 18:32

Jo tím to asi bude. Bylo to zaškrtnuté. Předpokládám tedy, že doostřím při úpravě dle vlastního citu a při exportu se již nic nedoostřuje.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 3. 12. 2017 12:30

Tak záleží jaký je cíl exportu. Když se při něm třeba zmenšuje nebo je určen pro tisk, tak mírné doostření nic nezkazí.
Allydamm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků