Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dadajax 26. 7. 2017 14:18

Případně na Michalovu knihu jsem taky slyšel dobré ohlasy: https://www.michalkrause.com/e-knihy/e- ... efektivne/

ondrasheq: jasně, chápu. Ty kurzy nijak nestopuju, takže jestli to budou 3,4 nebo více hodin je to celkem jedno...jde mi o předání znalostí a většinou to ukončují účastníci kurzů :)

Nicméně mám obavy, jestli nějaký kurz splní tvé očekávání. Zvlášť u toho dosahování toho, co vidíš u jiných fotek. A to z toho důvodu, že hodně záleží na tom, za jakých podmínek byla fotka nafocena. A u každého typu fotek funguje lépe trochu jiný postup. Třeba u toho převodu do ČB mi někdy vychází lépe převod přímo laděním jednotlivých barevných kanálů...jindy dává lepší výsledky převod pomocí obrazového profilu od výrobce foťáku (nastavuje se úplně dole v develop panelu, profily záleží na tom co nabízí výrobce foťáku).
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 26. 7. 2017 15:07

Ten seriál od Michala Krause na paladixu byl skvělý, podrobně a přitom srozumitelně zpracovaný. S knihou se chyba určitě neudělá.
Teď jsem si vzpomněl třeba na jedno výborný video, který jsem viděl před časem, co všechno se dá udělat např. s auto mask v LR. Specifická věc ale zajímavý.
https://www.youtube.com/watch?v=LypUUCT7XFQ
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 6. 8. 2017 17:04

Nevíte, jestli se v presetech dají hodnoty nastavit nějakým způsobem relativně?
Tzn. v presetu by bylo např. shadows +20, při aplikování na fotku, která má shadows na -10 by bylo výsledkem +10?
Vytvořil jsem si pár kreativních filtrů, které ale neberou v potaz do té doby provedené poladění expozice a všechny hodnoty přepisují svými.
Nebo jak to děláte při hromadných úpravách? Nejdřív aplikovat preset a teprve potom si doladit drobnosti?
Díky.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 6. 8. 2017 20:06

Ne. Snad to nekdy pridaji. Jsou na to nejake pluginy. Ja na to stale pouzivam starsi plugin cookmarks, ale je trochu krkolomny. Pouzivam to, kdyz potrebuju treba lehce posunout WB nebo tint. V library modulu jde jen neco a jen po dvou prednastavenych krocich.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pampalabusek 26. 9. 2017 14:28

Pouzivate nejake "cizi" presety, at uz volne dostupne nebo treba placene? S timto nema nekdo zkusenost https://www.presety.cz/ ?
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 26. 9. 2017 15:44

Já už ne, hned po tom, co jsem si vyrobil svůj první skvělý. Skvělý i proto, že narozdíl od těch stažených jsem mu rozuměl a dokázal ho jemně upravovat podle potřeb.
Doporučuju si stáhnout nějakej balík hotových presetů, těch zdarma se válí všude hromada, prozkoumat detailně co jak ovlivňuje vzhled, vypínat/zapínat jednotlivý develop sekce, a na základě toho si pak vytvářet presety vlastní. Utrácet za ně je nesmysl, je snažší rozumět tomu jak fungují a jak docílit svojí představy.
Nehledě na to, že ty presety autoři na RAWech ze svých aparátů a na svých DCP profilech.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 16. 10. 2017 16:14

A ještě pro doplnění: když už kupovat presety, tak odladěné na konkrétní barevný výstup výrobce aparátu, ať už bylo cílem Adobe Standard cokoliv, protože co jsem přešel z Nikonu na Fuji, mám tak 2/3 presetů rozjetých.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 10. 2017 19:54

Když vyexportuju JPG z Lightroomu vypadá jinak než v něm (je saturovanější). Když nastavím exportní profil na ProPhoto, je to ok, vypadá to stejně. Každopádně ProPhoto není stavěný na použití na webu/v tisku, jak jsem pochopil.
Jak to tedy udělat, abych při exportu v sRGB viděl v JPG totéž co v LR?
Díky moc.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 31. 10. 2017 20:56

Hele nevím jestli to bude tvůj případ, ale mě se cca před půl rokem pohádali profily tak, že jsem měl čtvery barvy jedné te stejné fotky...
LR - nativní windows prohlížeč - plugin v TC - web
LR byl ok (pravděpodobně :-D)
nativní prohlížeč byl lehce načervenalý
TC plugin zase ujížděl do zelena
web byl desaturovaný/vyplivnutý/nekontrastní, prostě bleee
Dokonce bych měl mít někde i printscreen, kde jsou všechny zobrazení vedle sebe. Tenkrát mi pomohl až formát...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 10. 2017 21:40

Mám to. JPG jsem otevíral v Irfanu, který měl vypnutou správu barev. Stačilo zapnout s volbou "profil aktuálního monitoru".
A o tom to zřejmě celé je - color managed/unmanaged aplikace. Ačkoliv teda nechápu, proč ProPhoto vypadalo ok i před tím.
Color management je vůbec zajímavá věc, škoda, že se tady tyto věci podrobněji nerozebírají.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 31. 10. 2017 22:18

Pokud není nějaký konkrétní důvod pracovat v rozšířeném prostoru, nastavil bych vše (tedy včetně monitoru) na sRGB a víc neřešil. Je s tím nejmín problémů :) Sám mám AdobeRGB monitor a používám stejně jen sRGB. Ovšem měl by to být kvalitní monitor. Lepší ARGB monitory mají zpravidla na rozdíl od levných ARGB monitorů i přesnou hardwarovou emulaci sRGB díky více bitové 3D LUT. Taková situace byla před lety, když jsem to řešil, možná že už se to dneska zlepšilo.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 1. 11. 2017 10:00

Taky nastavuji všude sRGB.
Správa barev se neřeší, protože pro mnoho uživatelů je to moc technické.
Už jen to že Windows mají správu nadřazenou programům, takže po příchodu 10 se to rozjelo a musel jsem si zase celý řetězec postupně zkontrolovat. Musí se nastavit u každého nového SW. Pokud vím, Apple to má mnohem intuitivnější a snadnější.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 1. 11. 2017 10:33

Je dobré o tom aspoň něco vědět, mj. kvůli aplikacím, které ignorují přiložený profil (viz můj zásek s Irfanem), což se projevilo až po pořízení wide gamut monitoru.
A nezjednodušujme to prosím tím, že nejjednodušší je mít všude sRGB. Např. Lightroom defaultně pracuje v ProPhoto a na tom je dobré nic neměnit (export pak do sRGB, to je jasné). A pokud si dobře pamatuju, v AdobeRGB/ProPhotu je vhodné předávat např. i TIFFy do Photoshopu aj.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 1. 11. 2017 15:14

Sorry, ale přijde mi, že máš docela dlouhé vedení. Tak si to nezjednodušuj a řeš si problémy s irfanem apod. :) Já za sebe nevím, proč bych měl například dělat v ProPhotu, když to skoro nikdo jiný nezobrazí (hlavně ten komu jsou fotky určeny), nebo když to netisknu do Adobe. Bohužel správa barev do dneška není moc intuitivní.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 1. 11. 2017 15:26

ondrasheq píše:Je dobré o tom aspoň něco vědět

Ano je asi dobře to připomínat, viz tvůj problém. Řešíš prostor kalibraci při importu i exportu a najednou narazíš na takový banální problém.
Já jsem toho roky ušetřen, kromě rozladění díky windows, mám to jednodušší a tisky jsou přijatelně stejné i po letech. Nemám co víc bych si od správy a kalibrace barev měl přát.
Allydamm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků