Dvojmo překrytý obraz(speciální přípd rozmazání)-jak opravit

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sterejch 2. 10. 2018 15:33

Stalo se mi u fotky divná věc, že je fotka jako by překrytá přes sebe 2x o 10px zhruba (lze si představit že to vznikne těmito způsoby:
1. Fotku otevřu v editoru, duplikuji vrstvu, posunu o pár px, dám ji 50% opacitu a prolnu... + v realitě samozřejmě + šum + komprese jpg
2.danou scénu fotum stroboskopicky, a při druhém záblesku mírně posunu kompozici
)

Prostě fotka překrytá přes sebe (vágně řečeno).

Aby to nebylo tak jednoduché, tak samozřejmě nevím, jestli jde o prostý posun v rovině XY (a to ještě v rovině obrazu, v prostoru by došlo i k paralaxe), případně zoomu (posunu v Z), případně rotaci podél 3 os ---> výsledek je, že díky nelineární transformaci může být lokální vektor posunutí na jednom rohu fotky jiný než na druhém (a na některém místě třeba nulový)... (A to jsem z toho vynechyl geometrické zkreslení...)


Hledám tedy program, případně plugin do grafického editoru (GIMP, Photoshop), který by dokázal s tímto si poradit:
1. nejdřív tedy (automaticky/manuálně) určit vektor posunutí obrazu (případně včetně deformací - nutné určit na více místech například v případě naklopení / zoomu) - a vygenerovat matici transoformace... Něco jako při zarovnání fotek na HDR
2. Provést dekonvoluci (opak rozmazání) - v tomto jednoduchém případě konvoluční jádro není nějaká gausovka nebo obdélník (nejde o souvislé rozmazání), ale prosté 2 diracy vedle sebe (jde o překrytí 2 obrazů)
(omlouvám se prostým hillbillies, pokud tomu nerozuměli)

1+2 ovšem je zde háček: Zdrojový obraz je již slepen (prolnut) a je jaksi problém rozseparovat ho na ty 2 původní složky (které jsou vůči sobě deformované tou 3D transformací , která způsobuje, že lokální vektor posunu se liší dle místa v obrazu)... Jak se s tímhle dekonvoluce poradí?


Dále by mě zajímalo, jak tohle samé provést, když obraz je opravdicky rozmazán a ne je překryt přes sebe).

Samozřejmě netřeba vysvětlovat, že dekonvoluce je pouze teoretická a nikdy se nepodaří rekonstruovat původní obraz (kvantizace, šum, nutnost přesně znát konvoluční jádro).


Poznámka pod čarou (resp. nad čárou nadpisu): v nadpisu mám schválně chybu, protože tam je omezení na délku titulku,a celé se mi to neveslo,
sterejch
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků