skutečné vs efektivní rozlišení foťáku

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal855 1. 8. 2018 13:54

Zdravím, foťáky mají vždycky uváděné skutečné a efektivní rozlišení. Když fotím do RAW, měl bych vidět to skutečné, čili větší, je to tak? Já sem ale nikde na fotkách RAW neviděl žádné okraje, které by byly třeba černé nebo s nějak poškozeným obrazem. Dá se to nějak zobrazit i s těma neefektivníma pixelama?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 1. 8. 2018 15:12

Zkoušej RAW konvertory, které si nerozumí s vestavěnými korekcemi, třeba RAW Therapee.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 1. 8. 2018 15:22

Ahoj,

myslim, ze tady pletes dohromady dve ruzne veci.
Skutecne a efektivni rozliseni muze byt zpusobeno nekolika faktory.

- extra pixely pro AF primo na cipu, ktere se nepouzivaji pro fotky
- extra pixely navic, ktere neslouzi ke tvorbe obrazu.

Tyto nikdy neuvidis v nejakem editoru, protoze tohle se resi na mnohem nizsi fyzicke vrstve primo ve fotaku. Bude je maskuje nebo se vubec nepodili na tvorbe obrazu.

Pak mas rozdil mezi tim co zobrazi RAW a JPEG ve fotaku.

- JPEG muze obraz orezat k uprave vad objektivu. (ale to se deje uz z toho efektivniho rozliseni ruznou interpolaci apod.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 1. 8. 2018 16:43

aha, já myslel že je kolem obrázku JPG ještě rámeček ze kterého foťák třeba dopočítává ty krajní pixely.
Koukal jsem na to v RAWtherapee, a skutečně ty fotky jsou v RAW o 24 pixelů větší na šířku a o 8 pixelů na výšku než JPG. Tak to už je všechno co umí foťák zaznamenat?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod msp_x 1. 8. 2018 17:16

Devil007cz píše:Tyto nikdy neuvidis v nejakem editoru, protoze tohle se resi na mnohem nizsi fyzicke vrstve primo ve fotaku. Bude je maskuje nebo se vubec nepodili na tvorbe obrazu.

Tyto data jsou dostupná v RAW formátu, protože třeba maskované pixely se používají k získání vzorku šumu pro následný odšum.
Editory tyto pixely pochopitelně nezobrazují. Vyexportovat celý obraz včetně těchto pixelů lze třeba programem dcraw.
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 1. 8. 2018 18:17

ten dcraw jsem zkoušel, ale nějak mi nefunguje. Píše mi corrupt data..
Raw Therapee by to neuměl zobrazit?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mandak1 1. 8. 2018 22:08

Stejně by mě zajímalo čeho chceš vlastně docílit? Neber to nijak útočně, jen jsem zvědavý. Zda to má nějaký význam. ;)
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 1. 8. 2018 22:49

jen tak mě to zajímalo, co tam bude. A někdy se ten okraj může hodit. Proč se zbytečně připravovat o rozlišení, pokud tam je?:) A navíc bych měl fotky třeba s rámečkem, který by tam ale nebyl uměle přidaný v editoru, ale který by k té fotce patřil.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 2. 8. 2018 01:19

Ahoj, neber to tak pintlich, ale 8 pixel není na hotové fotce cca ani 1 milimetr, 24 pixelů tak něco kolem 3 milimetrů, o tolik dat zas nepřijdeš, když je neuvidíš. A navíc není mi jasný, co máš s tím rámečkem, žádnej rámeček na fotce nebude, prostě řádek (sloupec) končí a dál není nic, jen další řádek či sloupec. Orámečkování snímku se nekoná. Ale možná něco chápu blbě, třeba jsem jen neporozuměl úvahám. Vendda.
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 2. 8. 2018 05:09

já myslel, že když jsou nějaké pixely zastíněné, aby ukazovaly černou barvu, tak by mohla mít fotka černý rámeček.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 2. 8. 2018 06:19

Tak rámeček by možná neodstranili, ale je to jen něco jako vinětace a ještě nesouměrná.

Chápu že chceš vidět o co tě "okrádají", ale smysl to nemá, nic s tím neuděláš a maximálně si můžeš vyměnit foťák aby tě okradli o pixely zase trochu jinak.

RAW už dávno nejsou čistá data, ořezají je zkomprimují i odšumí, nezbývá než to brát jak to je.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 8. 2018 06:34

Fakt zbytočné to riešiť, myslím že 100% pravdy sa na amatérskej úrovni (a to sme tu v tejto oblasti asi všetci, ak tu niekto nerobí pri vývoji čipov alebo firmware) nedopátraš, zabitý čas...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 2. 8. 2018 12:16

Mozes vyskusat rozne RAW editory - DCRaw, RawTherapee, DarkTable, prehliadac obrazkov IrfanView (s nainstalovanymi pluigmi) a dalsie. Vzdy zobrazia o cosi viac pixelov ako jpg. Ale je to ako pises len okolo 10-20 pixelov navyse na sirku i na dlzku. Mam otestovane, ze maximum zobrazi DCRaw, DarkTable, IrfanView, o par pixelov menej zobrazi RawTherapee.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 2. 8. 2018 13:05

fakt, darktable mi zobrazil o pár pixelů víc. Ale je zajímavé že když to uložím do JPG tak to už má zase o pár pixelů míň. Přitom mám dojem že mám ořez vypnutý.
Přitom jsem ani v tom RAWu nenašel v těch krajích žádné vady.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 2. 8. 2018 17:23

A teď něco pro odlehčení tématu: Všimli jste si, že max. rozlišení snímku má oba rozměry (např. 2008 x 3008
nebo třeba 7952 x 5304 pix.) dělitelné číslem 8 beze zbytku? Jaký to může mít důvod?
vendda
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků