Barevné profily

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal855 30. 7. 2018 21:09

Zdravím, zjistil jsem že můj foťák umí fotit do 2 barevných profilů. sRGB a Adobe RGB. Našel jsem o tom nějaké informace na webu, ale pořád mi to není jasné. Že prý to lepší Adobe RGB některé monitory neumí zobrazit.
Což nechápu, monitory snad používají 32 bitové barvy, jpg používá 24 bitové barvy. Tak by měl každý monitor umět zobrazit 16 milionů barev. A barvy se tvoří tak, že červená, zelená i modrá má každá 256 ostínů. Tak v čem se vlastně v principu ty profily liší?
Když jsem zkoušel přenastavit foťák do Adobe RGB, a pak sem si prohlížel JPG fotky na monitoru, tak byly viditelně o trošičku barevnější. Takže to znamená že to umí i obyčejný CRT monitor zobrazit?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 7. 2018 22:24

Je to tak, Adobe RGB neumí dokonce zobrazit drtivá většina monitorů. Monitory co umí Adobe RGB jsou podstatně dražší, proto si je koupí jen ti, kdo dokáží Adobe RGB využít. Tzn. hlavně grafická studia a jiní profesionálové. Co vím, tak žádný notebook nemá display, co by uměl zobrazit Adobe RGB.

Většina monitorů má 24 bit barvy stejně jako JPEG, těch 8 bitů navíc je průhlednost (alfa kanál). 24 bitů je skutečně 16 milionů barev. Jenže těch 16 milionů barev popisuje jen ty barvy z daného profilu.

Technicky vzato černobílá škála se taky dá popsat 16 miliony odstínů, oproti 256 odstínům by tam bylo akorát jemnější odstupňování. Počet barev (bitová hloubka) nijak nesouvisí s rozsahem barev - gamutem.

Rozsah barev jednotlivých barevných prostorů je pěkně vidět na tomhle obrázku:
Obrázek
V sRGB např. neexistuje souřadnice pro zářivě zelenou barvu kterou umí Adobe RGB.

To že se ti Adobe RGB fotka zobrazila v sytějších barvách znamená jen to, že SW ve kterém si to prohlížel nepodporuje profily a zobrazil Adobe RGB barvy špatně. Levné monitory často neumí zobrazit ani plný rozsah sRGB.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 31. 7. 2018 08:28

To právě nechápu. Monitory, ať už CRT nebo LCD, mají červené, zelené a modré pixely. Takže když rozsvítí jen zelené, tak je to dokonalá zelená. Takže když mu fotka řekne, že na určité ploše má rozsvítit jen zelené pixely a naplno, tak bude pořád zelená ne?

Nedala by se někde stáhnout ukázka fotek, nebo barevných pásů, v sRGB a AdobeRGB, abych viděl jestli v tom uvidím na svém monitoru nějaký rozdíl?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rámek 31. 7. 2018 10:32

Pro Michal855:
"když rozsvítí jen zelené, tak je to dokonalá zelená"
Kdepak dokonalá zelená. Bude tak zelená jak zeleně svítící pixel dokáže výrobce vyrobit
s přihlédnutím k ceně a technologickým možnostem. Proto na různých monitorech
bude zobrazena různá zelená podle toho jaký barevný prostor dokáže monitor
vysvítit a podle barevného prostoru ve fotoaparátu a při zpracování.
Rámek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal855 31. 7. 2018 11:46

dobře, některý monitor svítí víc, některý míň. To by ale mělo mít spíš vliv na světlost monitoru, nebo kontrast, ale ne na barevnost.
Když mám na fotce čistě zelenou, tak chci, aby jakémukoliv monitoru ta fotka řekla, že má rozsvítit naplno jen zelené pixely. A to bez ohledu na to jaký budu používat barevný prostor. Tak jak toho dosáhnout?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 31. 7. 2018 12:55

Kalibrací barev. A jednoduchá rada, používej sRGB.

Na hraní si s barvami jde utopit majlant a výsledek vlastně nikdy není na 100%.
Když bude barva mimo gamut monitoru, tak se nezobrazí ani po kalibraci. Monitor s 32bit barvami :-) monitory jsou rády když mají 10, ty běžné mají 8 i 6.

Hlavní je výsledek, tedy tištěná fotka, když to odpovídá cca tak buď spokojen.
Pro prezentaci snímků jen na webu to už nemá cenu řešit tuplem, prakticky nikdo neuvidí stejné barvy jako ty.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 7. 2018 13:02

Když se na monitoru rozsvítí naplno jen zelené pixely, tak na sRGB monitoru ta zelená bude "míň zelená" než na Adobe RGB. Prostě sRGB monitor víc zelenější neumí - to je dané použitou technologií a její cenou jak píše Rámek. Není to o tom jak monitor "svítí", ale o odstínu té zelené. Vždyť se podívej na ten obrázek, tam je rozdíl mezi sRGB a Adobe RGB vidět velmi názorně. Právě proto se používají barevné profily, aby se sjednotili barvy na monitorech s různým gamutem.

Jo, používej sRGB a neřeš to :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 31. 7. 2018 19:21

A jak to dopadne když budu mít na fotce barvy co monitor neumí zobrazit? To tam budou černé nebo bílé fleky? Nic takového se mi nestalo, když sem to zkoušel fotit do adobe RGB.
A CRT monitory umí taky jenom sRGB?
No na tom obrázku jsou všechny ty barvy v tom trojúhelníku sRGB nic moc, já na monitoru teda vidím určitě výraznější barvy.
Já fotky netisknu, ani moc nedávám na web, ale taky mi šlo o to, že časem až třeba budou všechny monitory umět Adobe RGB, tak už ty současné budu mít uložené ve vyšší kvalitě.

Ale co nechápu vůbec, tak sem četl, že RAW formát žádný ten profil nemá. Takže není lepší si je nechat uložené v RAW? Při tom ukládání do horšího barevného profilu do JPG dojde k nevratné ztrátě kvality tak jako když se to uloží s větší kompresí?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mandak1 31. 7. 2018 19:44

Nastuduj nejdřív o tom nějaké odborné články, pak ti to bude vše jasnější. Přijde mi, že stále nerozumíš té podstatě.
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 31. 7. 2018 20:10

Já jsem právě už něco o tom četl, a úplně tomu pořád nerozumím. Víš o nějakém dobrém článku?
Vždycky jsem to chápal tak, že v obrázku JPG je uložené něco takovéhohle: pixel A1 má hodnotu: červená 50, modrá 150, zelená 200. Pixel A2 má hodnotu: .... atd. Každý pixel musí mít 3 hodnoty 0-255. Ne? Takže nechápu jak to změní jiný barevný profil.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 7. 2018 21:05

Ten obrázek je jen ilustrační, na tom obrázku jsou znázorněny i barvy, které žádný monitor neumí zobrazit, takže celé je to výrazně posunuté. Jde o to, aby si člověk udělal nějakou představu jak velkou porci zelené umí Adobe RGB navíc. Když monitor nějakou barvu neumí zobrazit, tak se zobrazí ta nejbližší barva, kterou monitor umí.

RAW žádný profil nemá, protože jsou to surová data. Jo, rozhodně je lepší si nechávat originální RAWy, JPEG je poznamenaný ztrátovou kompresí a má jen 256 stupňů šedi. RAW jich má kolem 4 tisíc. Ukázku srovnání kvality RAW vs. JPEG mám na blogu - https://www.flor.cz/blog/jeste-nefotite ... richazite/

S těmi čísly u pixelů, je to tak jak píšeš. Ale ty čísla jsou relativní. Čistě zelená je 0-255-0 jenže u každého barevného profilu to popisuje jinou barvu -tu která je úplně nahoře ve špičce trojúhelníku.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 31. 7. 2018 21:58

jo, hezký článek, to sem ani netušil že foťák JPG fotky i ořezává.
Ale pořád mě zajímá jedna věc: Když přeuložím fotku z Adobe RGB do sRGB, přijdu tím o nějáká data z té fotky? Ztratí se nenávratně kvalita (část barev) nebo ne?

-- 31. 7. 2018 23:03 --

To ořezávání fotek, to je ten rozdíl mezi skutečným rozlišením a efektivním rozlišením snímače? V RAW by mělo být uložené to skutečné žejo? Já už sem o tom přemýšlel dřív, proč teda JPG uložený z RAW nemá nějaký černý rámeček, kde by bylo třeba jen část obrazu.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 1. 8. 2018 12:26

Je jedno kolik umí grafický formát pojmout informací o barvě když je tvůj monitor nezobrazí.
Tuhle problematiku je v amatérských podmínkách zbytečný řešit, jiným prostorem než sRGB si spíš přiděláš práci, která nebude mít význam.
Mám monitor s 99% AdobeRGB, rozdíly jsou často pěkně vidět v barevných přechodech, radost pohledět. Jenže tvoje fotky si na zkalibrovaném wide gamut monitoru nebude prohlížet (téměř) nikdo a ani (běžné) tiskárny ten prostor nepoberou (viz v LR soft proofing -> printer gamut warning).
Význam má v tomhle jen mít dobře poladěný tiskový výstupy abys mohl lidem ukazovat svoji práci tak, jak jsi ji opravdu zamýšlel.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 1. 8. 2018 19:21

ondrasheq: zas tak zbytečný to řešit není, minimálně je dobrý o tom vědět a nechávat si RAWy do budoucna.

Michal855: jo, mělo by to tak být, při převodu z aRGB na sRGB se ztratí část barevné informace. Ořez fotky je způsobený hlavně rovnáním vad objektivu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 2. 8. 2018 11:59

Ja bych jen Romane poupravil tu cast, ze zadny notebook nezobrazi AdobeRGB. Je jich uz nejakou dobu par na trhu. Treba u DELLu to jsou dve rady notasu se 100% Adobe RGB pokrytim.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků