Spracovanie/triedenie veľkého množstva fotiek

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 11. 2017 14:17

Máte nejaké tipy pre spracovanie veľkého množstva fotiek, alebo pre výber tých najlepších?
Bol som v sobotu na Slovak cadet open a zase mám ďalších nespracovaných 1800 záberov

Kamoš mi naznačil, že v Lightroome sa dajú fotky "označiť" a potom sa dajú hromadne spracovať/zmazať/presunúť.
Všimol som si, že také niečo má aj môj Olympus Viewer (OV), tak som to s ním skúsil:
- (prvou) červenou značkou som si označil "výber", teda "tie čo určite postupujú do 2 kola" :-)
(v prípade, že ma zaujal nejaký záber zo série, tak som zvyčajne označil aj celú sériu)
- (druhou) žltou "možno" - teda tie menej podarené, ale možno zaujímavé obsahovo, alebo prevedením
- modrou "zmazať" - teda nepodarky, duplicity a nezaujímavé
- značkou A - som označil kandidátov na finálne zábery
(farebná značka môže byť len jedna, "A" môže byť zároveň aj s farebnou značkou)
Potom som ich presunul do osobitných adresárov .. a môžem sa pustiť do ďalšieho kola :-))

Aj vy to takto robievate? Alebo nejako inak?
Existuje na takéto veci nejaký (najlepšie freeware) program?
(zatiaľ nevidím žiaden dôvod na kúpu Lightroomu, v ktorom by sa to tiež dalo)

Na OV sa mi ale nepáči, že toto označovanie je dosť neefektívne a nepohodlné:
- treba buď klikať myškou a kvôli tomu s ňou behať po celej obrazovke
- alebo klávesnicou používať dvojhmaty (CTRL+1: červená, CTRL+2: žltá, ..) a posúvať sa šipkami
- no a pri fullscreen zobrazení tieto značky nevidno - teda neviem či som to označil alebo nie
No a zdalo sa mi to príliš zdĺhavé: len toto samotné pretriedenie som po práci robil až do druhej ráno.
Aký je podľa vás na toto najefektívnejší postup?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 10. 11. 2017 14:30

ve tvem pripade ctrl-a, del, enter

-- 10. 11. 2017 14:34 --

v lightroomu pres flagy. kazdou fotku oflagujes ... klavesy si ted nepamatuju jedla je flag ano dalsi ne. pak si zobrazis ty ktere jsi oflagoval ano a udelas to znova dokud neuvidis jen oflagovane fotky a mas vyber se kterym pracujes.

-- 10. 11. 2017 14:35 --

https://www.youtube.com/watch?v=a0IgJyw_R3o
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 10. 11. 2017 14:41

V Lightroomu jsou to klávesy:
P - označí fotku
U - odznačí fotku
X - označí jako nežádoucí

Nutno říct, že Lightroom je pekelně pomalej na třídění většího množství fotek, ale nic lepšího jsem zatím nenašel. Zkoušel jsem to ještě přes Adobe Bridge, ale ovládání je hovadný a není to o moc rychlejší.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 10. 11. 2017 15:07

Zkus https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#features
Slouho jsem ho neviděl, tak nevím jestli ti bude vyhovovat rychlost, zobrazení označení nebo klávesové zkratky.

Obecně, věnuj víc času studiu ovládání toho kterého programu. Lepší zkratky než 1.2.3... pro hvězdičky Ctrl+1, Ctrl+2.. pro barvy, případně nějaké klávesy přímo na "flagování" asi nenajdeš. Automatický posun na další snímek po přiřazení hodnocení má taky hodně SW vyřešeno, třeba v Lightroomu jde asi i natvrdo nastavit, ale používám zapínání CapsLockem.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 11. 2017 15:22

Já to dělám jednoduše. V prohlížeči (faststone) označuju jen ano/ne a výběr jde do LR a v něm případně dodatečně vyřazuju. Pokud potřebuju víc než ano/ne tak už je vše v LR. Do LR tedy zbytečně neimportuju celo kartu a tak. Je to těžkopádný.
Jinak pro geeky je dobrý FastRawViewer, ale nevím jak na jpeg :)

chel: s ctl+a, del, enter si zabil :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 11. 2017 15:52

Allydamm: vďaka. Vyskúšam.
A tomu OV ešte dám šancu .. možno je použiteľnejší ako sa mi zdalo na prvý krát.

hoax: ako označuješ vo FastStone? (neviem v vrrýchlosti nájsť)

T-Lama: samotné označenie/odznačenie je na roztriedenie asi málo
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 10. 11. 2017 15:57

\, v nových verzích klávesa Q
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 10. 11. 2017 15:58

Spíš než ano/ne (flagy) se mi osvědčily hvězdičky. Ty by snad měly být součástí EXIFu, když jde hvězdičkovat i přímo v aparátu, takže by to pro rychlejší předvýběr měl umět i nějaký hbitější prohlížeč než LR (ten Fastone, Xnview?) nebo FastRawViewer.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 11. 2017 16:07

Tú hviezdičku mám aj v Olympus Vieweri :-)
A okrem tých 3 farbičiek aj výber "A" a "B" .. len ešte neviem ako by som ich využil :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 10. 11. 2017 16:17

Ganec: Přes flag vybereš ty na zpracování a případně vyházíš co je úplně v řiti, hvězdičkama pak obvykle označuju to, co už jsem upravil v LR, ale ještě na tom budu pokračovat třeba v PS (**), nebo už je na finální export (***).
Pochopitelně každému to může vyhovovat jinak, podle toho, co za programy používá a v jakém sledu.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 10. 11. 2017 17:12

Většinou to chce si svůj systém rozmyslet, tak aby by byl pro tebe přirozený a hlavně přínosný.
Udělat si ho moc komplikovaný, znamená že za týden budu přemýšlet nad tím jaká barva je pro co, jestli jsou 2* pro to nebo to mají být 3!?

Odpad mažu, ať se k němu dostanu přes flag nebo třeba přes jednu hvězdičku, výsledek jsou snesitelné nebo dokumentační nezhodnocené snímky.
Odpad který nechci mazat zůstane bez hvězd.
3* jsou na zpracování
5* na tisk prezentaci
Barvy používám na skupinky snímků co patří k sobě, HDR, panorama, kompozit a jejich kombinace.
Rozházení novinek do adresářů.
A tak v průběhu všeho opravdový opruz, doplňování klíčových slov.

S dobrým SW, což pořád ještě LR je, se celkem rychle a přesně dostanu k tomu co hledám.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 11. 11. 2017 10:21

Když jsme u toho... tak k čemu je a jak lze využít Quick Collection v LR? Někdy mě tam ta tečka štve, když si chci dole v pásu rychle vybrat fotku a nechtěně se trefím do toho puntíku.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 11. 2017 12:26

Je to len dalsi sposob triedenia - vyberas/mazes jedinym tlacidlom (B).
Tento sposob pouzivam najradsej, cim menej tlacidiel a moznosti pri vyberani, tym rychlejsie mi to ide (predtym som mal rozne farebne oznacenia, vlajky a hviezdicky).

Kedysi som pouzival na triedenie aj ZPS: nastavil som si hodnotenie 5* na numericku klavesu, na druhu zasa zrusenie hodnotenia.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 11. 2017 15:06

Allydamm: dal som na tvoju radu a objavil som celkom zaujímavé featurky, ktoré Olympus Viewer má.
(dokonca v ňom viem pozerať fotky podobne ako vo foťáku, čo som pôvodne ani len nedúfal)

No je toho na dlhšie, takže radšej neskôr o tom napíšem celý článok ako spomínať to len tu.

Tie hviezdičky už chápem, ale na moje využitie to asi nemá až tak veľký význam.
A pomohlo mi aj to video od chela:

(aj tu to napíšem: prosím zapuzdrite youtube videá do youtube tagu - treba ešte z textu "https" z linky vymazať "s" - aby sa hneď zobrazil ich náhľad, je to tak lepšie)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 12. 11. 2017 06:54

Ondrej Bobek píše:Je to len dalsi sposob triedenia - vyberas/mazes jedinym tlacidlom (B).

Presne tak. Kedysi som v LR pouzival hviezdicky, ale po case uz clovek nevie, co bola 1,2,3 hviezdy :-)
Teraz tie, ktore sa mi pacia oznacim (B) do rychlej kolekcie, ktoru este dalej preriedim a finito.
landov
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků