Kalibrace monitoru

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 6. 2017 13:31

Ahoj,

asi tu na toto téma už vlákno bude, ale nenašel jsem - případně prosím o info a "sorry jako" :)

Chci se zeptat
1) Dá se nějak jednoduše zjistit, jak moc se mi na určitém monitoru rozjíždí barvy aniž bych měl sondu?
2) Má význam kalibrovat starý TN monitor? Hádám, že to ani nemusí jít.

Má totiž v práci dva slušné IPS displeje, které mají velmi podobné podání (opět jen srovnání "baj voko"), beru je tedy jako přesnější, fotky upravené doma na TN na nich mají červeno žlutý nádech. Tak mě napadlo, jestli by se to zobrazení nedalo nějak sesynchronizovat, aspoň částečně.

A poslední dotaz, související s prvním:
3) Jak moc ujíždí nové IPS displeje z výroby? Je po jejich nákupu kalibrace sondou nutností nebo jsou odchylky minimální? Nebo jak kdy?
Četl jsem tu chválu na Benq IPS monitory, ale nezdá se mi, že by se dalo takto hromadně spolehnout na celou produkci jedné značky.

Ono to stejně vypadá, že budu muset koupit nový IPS domů a sondu někde půjčit a celé tohle vlákno jsou jen výmluvy jak to oddálit, protože se mi za monitor utrácet nechce :)
Ale zlaté české ručičky, byla by chyba se nezeptat :)

Díky za reakce,
Ondra
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 21. 6. 2017 16:14

Bez sondy si můžeš srovnat monitor okometricky, když vyloučím kontrast tak samozřejmě barvy každý vidí jinak musíš k tomu mít "srovnané" tisky pro to okometrické srovnávání. Takže aby to mělo smysl je to vlastně složitější než sonda.

Srovnat si aby displej neulítával do červena/modra má smysl i u TN, to že nějaké barvy nezobrazí vůbec nehraje roli.

Na druhou stranu tovární nastavení je běžné OK, takže stačí srovnat kontrast.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 22. 6. 2017 08:46

Zdar, pracuju v IT firmě, v každé kanceláři jiný monitor. Vesměs samé IPS, sem tam nějaké TN pro sekretářky. Já mám na starosti grafiku, takže tu na oddělení máme sondu a já tu obíhám lidi, kteří chtějí srovnat barvy. Můžu říct, že srovnat barvy lze na každém monitoru, i na levném TN.

Bez sondy to ale není ono, každý monitor má z výroby trochu jiné barevné podání. Lidé si to srovnají podle oka a já pak vidím, že jednomu to táhne do zelena, druhému zase do červena. Dalšímu to brutálně svítí, nebo zase naopak má příliš velký kontrast... bez sondy to nikdy nejde správně srovnat. Takže pokud můžeš, půjč si ji.

Jinak já mám doma léta jednu pro soukromé použití (i1Display LT) a bez ní bych si už nedovedl představit pracovat na počítači, natož upravovat barvy. Takže tak.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 23. 6. 2017 19:48

Tak jen jak to dopadlo:
Sehnal jsem sondu, auto kalibrace v práci proběhla v pohodě (IPS Dell byl mimo jen trochu, notebook víc, ale ne drasticky), doma na starém TN si s tím automatika vůbec nevěděla rady, manuálně pak v pohodě.
Zádrhel byl v tom, že aby šla nastavit modrá, musel jsem nejdřív stáhnout červenou pod správnou hodnotu a jít v pořadí zelená-modrá-červená. V jiným pořadí to nešlo.
Kromě toho jsem zjistil, že mi monitor na maximální jas svítí na nějakých 90-110 cd podle toho, kde na monitoru se to měří. Holt staré zářivky.
Od oka nebo podle nějakých demo obrázků na netu bych to nevyladil takto ani náhodou. Takže půjčit si sondu se ukázalo jako jediný smysluplný, ne-li jediný možný řešení.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 24. 6. 2017 10:15

Kde jsi ji půjčoval?
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 25. 6. 2017 08:39

Po tom, co jsem nic nevygooglil (aspoň pro Prahu), jsem sehnal u kolegů grafiků v práci.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků