Jaký software na fotomontáže?

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 12. 3. 2017 21:21

Zdravím, zrovna se poohlížím po SW na fotomontáže čistě pro vlastní potěchu (ne nezbytně drahé profesionální řešení). O zpracování fotografií mi nejde, na to mám lightroom. Přemýšlel jsem nad možností ještě někde za rozumnou cenu sehnat PS CS6, ale to u ověřených prodejců nemám šanci. Předplatné CC mě neláká. V současnosti používám GIMP. On v zásadě umí v zásadě vše, co potřebuji, ale někdy dost komplikovaně a zdlouhavě.

Přemýšlel jsem o Photoshop elements nebo Affinity photo (škoda, že není trialová verze), ale hádám, že to druhé je spíš jen alternativou k lightroomu než photoshopu a druhé je spíš na zautomatizované úpravy? Jde mi o to, zdali dokáží to, co gimp a nabídnou navíc lepší chytré výběry (inteligentní laso, magická hůlka, nevím jak to popsat), lepší práci s alpha kanály a maskami... popř. existuje další zajímavá alternativa?

Zní to asi trochu zmateně a tím spíš předem díky za jakékoli nasměrování.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 12. 3. 2017 23:53

Co se týče GIMPu, tak to je dost bída. Vzhledem k neexistenci vrstev úprav a mizerným náhledům filtrů je potřeba často postupovat systémem "pokus - výpočet - undo" a občas se vrátit o několik kroků zpět když zjistíš, že jsi v nějakém předchozím kroku měl použít trochu jiný parametr. Výběry taky dost bída (jak bych tam dělal výběr nějakých "divočejších" vlasů si nedovedu představit), klonování / healing neumí kopírovat z jedné vrstvy do druhé a vůbec. A nepřítomnost nedestruktivního zvětšování / zmenšování vrstev (a dokonce to ani nejde dělat myší) je pro montáže podle mě hodně velký klacek pod nohy.

Photoshop Elements přímo neznám, co jsem koukal na funkce, tak je to +/- ekvivalent GIMPu.

Trial od Affinity by měl jít stáhnout zde: https://affinity.serif.com/en-gb/signup/trial/photo/

Před několika měsíci jsem rozmýšlel podobně. Systém výpalného se mi nelíbí už z principu, tak jsem zkusil Affinity Photo. Musím říct, že funkčně se Photoshopu skoro vyrovná. Když nevím, jak něco udělat, tak si najdu návod pro Photoshop a normálně to udělám podle něj. Případně Affinity má na webu spoustu tutoriálů (už přes dvě stovky), kde se člověk naučí různé specifické vychytávky.

Prakticky jediné negativum je, že to přeci jenom není úplně doladěné, takže sem tam člověk narazí na nějakou chybku. Ale za ty prachy...
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 13. 3. 2017 11:19

Taky vidím jako správnou volbu Affinity Photo a jak již bylo psáno trial je.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 3. 2017 11:28

Ak by sa niečo malo vyrovnať Photoshopu, bude to rovnako drahé ako Photoshop. To je realita. (zatiaľ, ale zázraky sa moc nedejú)
Otázkou je len, nakoľko Ti stačí náhradné nedokonalé riešenie, a to je na Tebe.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 13. 3. 2017 11:42

bob222: Tak povídej. Co ti pro takové to domácí mixování obrázku pro vlastní potěchu přináší ten jediný správný a výhodný PS navíc?

Aha, jasně, tak nekrmit.
Naposledy upravil Allydamm dne 13. 3. 2017 11:54, celkově upraveno 1
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 3. 2017 11:48

Prečo by som mal povídat, myslím že som to napísal celkom jasne, že sa musí sám rozhodnúť čo mu stačí a čo nie.
Inak poznám v pohode aj ľudí, čo im stačí aj zoner.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 13. 3. 2017 14:03

Takže Photoshop je podle tebe dokonalý? :D

Affinity není "taková horší kopie Photoshopu za méně peněz". Některé věci má třeba lepší, například není nutné pořád šachovat s "Převést na Smart Object", maskování podle luminosity je tam dělané jinak a podle mě mnohem pružněji, nevím, jestli Photoshop poskytuje tak systematicky "náhled před kliknutím" u všech toolů atp.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 3. 2017 14:19

Keď aspoň časť grafikov a iných užívateľov komplet prepochoduje.
Teraz je to také "na Ganca". Tiež je ten olouš vo všetkom porovnateľný a lepší, len na tej olympiáde ani bohovi s ním nefotia...
Môžeme riešiť čo chceme, ale komplexnejší systém ako Photoshop nie je.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod elemik 13. 3. 2017 15:57

No co, Zoner stačí na spoustu věcí :-)
elemik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan Kája 13. 3. 2017 23:00

Ohledně toho photoshopu je to spíš teoretická diskuze. Já vím, že je tu předplatné, ale nějak mě neláká (ostatně, to urychlilo můj nedávný nákup lightroomu v6, když jsem byl s novou zrcadlovkou náhle odkázaný na nové, neskutečně hrozně fungující Canoní DPP4. Ale i tak vyloženě neskáču nadšením - lightroom dost bojuje s barvami při vyvolávání RAWu i kdybych se na nohy stavěl:)) a CS6 se dá už koupit leda tak od překupníků a to je zbytečný risk.

Jinak díky za podělení se o zkušenosti. Dám šanci Affinity. Vtipné je, že než jsem teď rozklikl diskuzi, vidím na hlavní stránce článek o trialu :) Pak není už vůbec co řešit. Zkusím a uvidím.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 18. 3. 2017 06:23

Od výpalného Adobe jsem přešel na Affinity. Jsou věci, které má kupodivu i lepší a spoustu věcí, kde trochu tápu nebo mi to přijde nešikovnější než v PS, něco bud zvykem, něco asi i cenou... Nemyslím, že by bylo moc věcí, co by nešlo v Affinity oproti PS udělat, ale ne vždy to bude tak jednoduché... Každopádně po cca měsíci užívání musím říct, že jsem vcelku spokojenej.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 18. 3. 2017 09:54

Biggles: Tak tak. Jediné, co jsem v Affinity nenašel byl nějaký dobrý výběr podle barvy (hue). Ale osobně jsem zatím nedělal úpravu, kde by to nějak vadilo.
lemming
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků