Jak na efektivní odstranění šumu

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Carismatico 28. 1. 2017 12:36

Zdravím,

co používáte za programy, resp. pluginy na redukci šumu? Fotím s D750 a už při ISO 800 je míra šumu neúnosná, pokud provedu jeho korekci v Lightroomu, tak sice dosáhnu menšího šumu ale na úkor "rozpatlání" kresby a potlačení detailů, a to výrazně.


Děkuji za tipy a rady.
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 28. 1. 2017 12:48

D750, iso800 ? a neunosny sum ? to pozeras pod mikroskopom? alebi zosvetlujes o 4 EV?
mozes dat nazornu ukazku prosim?
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 1. 2017 13:27

Carismatico: Pokud neukážeš, co pro tebe znamená neúnosná míra šumu, je tohle vlákno ztráta času a nikdo ti rozumně neporadí. Nic ve zlym.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Carismatico 28. 1. 2017 13:31

Fotka je sice tmavá, ale i po rozkliknutí mi přijde, že toho šumu je více, než bych čekal :)

Obrázek
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 28. 1. 2017 13:48

ty bláho..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 1. 2017 13:52

Právě proto, že je silně podexponovaná, je tam ten šum, to je normální. Takže napřed normálně exponovat, nebo nasvítit objekt. A dále si pohraj v LR s posuvníkem masking. Máš zkrátka nereálné požadavky, nemyslím si, že je na trhu foťák, který to při takové podexpozici zvládne zásadně líp.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Carismatico 28. 1. 2017 14:13

Měl jsem za to, že při přeexponování vzniká šum, ale nenapadlo by mě, že i podexpozice. Přecházel jsem z D7200 a čekal bych větší rozdíl. Nebo je chyba, že mám deaktivovanou volbu "bez redukce šumu" ?
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 1. 2017 17:48

Fotka je zle odfotena, je extremne podexponovana - to je prvy problem, ten ale sum nesposobuje (= pokial ostane tmava, sum sa nezvacsi). Problem nastane ak ju zosvetlis v PC - to je ale uz chyba/zamer fotografa.

Dalsi problem je, ze redukciu farebneho sumu fotografi nevypinaju prakticky nikdy - ani na stredoformatoch. Robi sa to asi len pri porovnaniach snimacov v testoch. Na tejto fotke je vypnuta, netusim preco.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 28. 1. 2017 18:56

Carismatico píše:Fotka je sice tmavá, ale i po rozkliknutí mi přijde, že toho šumu je více, než bych čekal :)


Ty jo...to je foto do kosa a nie na odsum :oboze
Za seba mozem povedat, ze odsumujem iba vynimocne a ked uz, tak pouzivam plugin Dfine2 (z Nikcollection a je zdarma) do LR. Mozem si kontrolovat co a ako chcem odsumit a ich control pointy su genialne !
landov
Expert

Odeslat příspěvekod powlcz 28. 1. 2017 20:22

Prostě na fotky v noci si pořiď noční vidění nebo pořádný světla. Prej šum
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 28. 1. 2017 20:34

Carismatico: Šum má nějaký absolutní jas. Když máš fotku podexponovanou (tady o cca 2EV), tak tím o 2EV zhoršíš poměr signál/šum.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 28. 1. 2017 20:52

Fotil to na iso 800
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flayer 29. 1. 2017 09:26

S Nikonem D80 jsem používal Noise Ninja plugin pro PS, momentálně odšumuju přímo v RAWu, ale jen výjímečně (cca nad 5000 ISO).
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod koppat 30. 1. 2017 15:50

V souladu s ostatnimi - kdyz je zaklad nedobry, tady teda je to podexponovane, tak co uz s tim :-)
koppat
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků