Šum při přiblížení v Lightroomu

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod aluvi 9. 11. 2016 22:16

Dobrý den,

pokud si část fotografie při úpravách v Lightroomu přiblížím (typicky při práci se štětcem), tak se na fotce objeví velký šum, ačkoliv byla fotografovaná na poměrně nízké ISO (ISO 400, foceno canon 750D). Můžete mi vysvětlit, proč tomu tak je a jaké to má případné důsledky? Dělá mi to docela problém, protože jednak se fotka špatně upravuje a jednak se bojím, jak bude poté vypadat při tisku.
aluvi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 11. 2016 22:28

V jpegu přímo z foťáku bývá defaultně odšumováno. V základním nastavení LR je odšum na nule, mělo by stačit mírně odšumět v položce Noise Reduction - Luminance, případně si pohrát s dalšími posuvníky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aluvi 9. 11. 2016 22:40

Dobrý den, děkuji za reakci. Omlouvám se, ale zapomněla jsem zmínit, že jsem fotila do RAW. Platí to co píšete obdobně? A odšumujete tedy jako první než začnete dělat úpravy? Jelikož nějaké detailní retuše, kdy právě používám velké přiblížení, se právě špatně dělají, když je tam šum.

-- 9. 11. 2016 23:43 --

Jinak jsem takový šum při takové hodnotě ISO nečekala :( Tak si říkám, jestli třeba nemám něco nastavené blbě při importu fotek do Lightroomu, co by mi zhoršovalo kvalitu?
aluvi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 11. 2016 23:09

Ano, platí to pro RAW. LR vyvolává raw po svém, bez vylepšení naprogramovaných výrobcem foťáku. Pokud máte na importované fotky aplikovaný defaultní profil Adobe Standard, je obrázek zpracovaný velmi konzervativně - minimální odšum, doostření, kontrast, saturace atd. Obvykle vypadá jinak a šumí víc než jpeg z foťáku, který u Canonu bývá silně odšumovaný.

Některé vaše úpravy také mohou šum zvýšit nad únosnou mez, např:
- expozice, shadows nebo blacks silně do plusu
- silné doostření

Na pořadí úprav v LR nezáleží, aplikuje je automaticky v pořadí, které dopadne nejlépe pro výsledný obrázek, a udělá to až při exportu. Jinak obecně platí, že odšumování a doostření se dělá nakonec, protože jsou to destruktivní úpravy - zhoršují možnost editace fotky. Pokud vadí šum při retuších (např ve Photoshopu, Gimpu...), asi bude lepší rozumně odšumět (ale minimálně doostřovat) raw v LR a exportovat fotku jako 16bit Tiff. Po dokončení retuší pak doostřit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aluvi 9. 11. 2016 23:40

Děkuji moc za vysvětleni. Takže pokud to dobře chápu, zatímco u JPG je větší odšumování defaultně nastaveno, u RAW je to minimální a hlavní odšumění musím provést až já pomocí Noise Reduction, že?

Můžu se ještě zeptat, jestli z toho zle nějak vyčíst, do jaké velikosti mohu fotku vytisknout, aniž by s mi tam projevil šum? Například při zvětšení 1:4 žádný šum není vidět, ale při zvětšení 1:2 už ano, pokud bych neodšumovala nebo už to nešlo zcela odšumit (např. abych neztratila nějaké detaily), tak mohu z toho nějak určit, co je ještě bezpečná velikost pro tisk?
aluvi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 11. 2016 08:38

Ad odšum - ano.
Ad tisk - te nelze říct bez vyzkoušení. Různí lidé mají i různé nároky. Obecně ale platí, že na výtisku se šum ztrácí. Co nevypadá na monitoru moc dobře, může být jako výtisk velmi pěkné. Záleží i na technologii tisku a materiálech. Hrubší materiály (plátno, baryt papíry, matné papíry) snesou víc než běžný lesk.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 10. 11. 2016 08:48

Hlavně je důležité pochopit, že nikdo neuvidí fotku ve 100% přiblížení. Po zmenšení na web většina šumu zmizí. Při tisku pak tolik nevadí a hlavně na velké formáty nikdo nekouká z 5cm s lupou v ruce.

Takže bych to s tím odšumováním zase tolik nepřeháněl. Pokud nejde o barevný šum, tak to většinou ničemu nevadí. Případně se dá pomocí štětce v LR odšumět třeba jen určitá oblast, což se může hodit na situace, kdy člověk potřebuje třeba lehce odšumět jen pokožku focené osoby...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 10. 11. 2016 08:51

aluvi: Lightroom nechává ve výchozím stavu luminance noise reduction na nule nezávisle na ISO a k tomu celoplošně doostřuje (hodnota sharpening 25). To někoho může zmást, protože doostření bez odšumu zvýrazní samotný šum snímače. Dá se případně nastavit pro každé ISO výchozí hodnota.

Ta druhá otázka je trochu složitější > jak už zaznělo, spíš se ztratí. Ideální by bylo si vyzkoušet tisk na potřebnou velikost a podle toho nastavit, nebo zvolit nějaký kompromis. Někdo odšumuje víc, někdo míň atd. Taky doporučuju si pohrát s posuvníkem masking, ten podle síly doostří jen hrany. Když podržíš Alt a hýbneš posuvníkem, uvidíš jak to funguje. Masking problém se šumem částečně řeší a přitom hlavní motiv zůstává doostřený.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 11. 2016 10:58

jj, já třeba v LR neodšumuju skoro nikdy nebo jen mírně Luminance - Nikon D750, Fuji X-E1.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 10. 11. 2016 11:03

Já taky skoro nikdy, jen občas u snímků na ISO 6400. Většinou ale ještě do fotek šum přidávám (grain v lightroomu)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 10. 11. 2016 11:49

Souhlasím, neodšumovat a v doostření posunout masking někam nad 90. Tím se doostření vyhne velkým plochám a tím i doostření šumu. Po exportu - přepočtu - docela dost šumu zmizí prostým zmenšením. U vysokých ISO hodně závisí na motivu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 10. 11. 2016 12:56

Já třeba když fotím pro někoho za peníze, tak se chci vyhnout tomu, aby pak náhodou nebyl někdo nespokojenej s technickou kvalitou a neřekl že to šumí apod. Fotím často ve všelijakých podmínkách a u lidí nikdy nevíte, i když šance je teoreticky malá. Taky občas hýbnete s expozicí atd. Příklad u maturáku jsem měl kvůli pozadí ISO 1600-2000 + blesk. A odšum v LR na dejme tomu 15. U 6400 mám 20-25. A když pak odevzdáváte vysoký rozlišení, tím spíš to může být vidět. Ale dělám to ve finále asi jen pro pocit. Taky je pravda, že jsem nikdy masking takhle nahoru nedával, většinou kolem 50-60.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 11. 2016 10:13

Já jsem na doostření opatrnej. Jednak se to doostří zmenšením, druhak při exportu, tak dávám v základu doostřit jen hlavní motiv (přes ALT je krásně vidět, čeho se maska dotkne). Samozřejmě to chce i trošku pracovat s radius a detail, podle potřeby každého soudruha. Lokálně doostřené oči, řasy apod. Mluvím o portrétu., větší motiv.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků