Nový počítač na úpravu fotek, omezený rozpočet

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 1. 2018 19:25

Zálohuješ? Bál bych se mít fotky na SSD. Když umře, budeš mít horký chvilky z něj ty fotky dostat. Krom toho nepoužívaná informace na SSD degraduje rychleji než na HDD a časem ji nemusíš přečíst. Jsou na to dostupné testy, bohužel mimo ty běžně dostupné, kde se sleduje jen výkon. Já bych v PC aspoň jedno HDD nechal a hned po upravení bych fotky kopíroval na něj, nebo jiný způsob záloh.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 1. 2018 19:53

Vzdy zalohujem, to je samozrejmost u kazdeho fotografa. Predtym mi prave na to sluzili klasicke disky (+ext. zaloha), no dost hucali a boli neuveritelne lenive,...
Zivotnost dat na nepripojenom SSD je niekolko rokov, takze to nebude problem. Rovnako aj mnozstvo prepisov, ktore nedokazem vyuzit. Vyhoda klasickeho HDD je v tom, ze ked uz ide umriet, tak da dopredu slusne vediet.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 1. 2018 20:12

Viděl jsem testy, kde se ztrácela data na nepřipojeném SSD už po několika měsících. U velkých souborů jako fotky to může být problém. Pak je tu potíž s rozkládáním souborů do více bloků na SSD. Když některý blok odejde, můžeš přijít o větší množství informací než velikost bloku, protože nekompletní soubory jsou ti na nic. ...Už pomalu vycházejí zkušenosti z datacenter. SSD jako takové vydrží funkční stejně nebo víc než HDD, ale narozdíl od HDD dochází při chybách k nevratným ztrátám informace (pokud není zálohovaná ještě jinde).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 10. 1. 2018 10:22

Ja bych si vybral tohle. Je to mirne nad rozpocet, ale tohle ti bude litat s upravami jak zbesile oproti tomu vsemu co tady bylo. Navic AMD bude na tom socketu podporovat nove procesory az do roku 2020, co u intelu nebudes mit sanci na nejaky upgrade pripadne za 2 roky, protoze Intel bohuzel meni sockety jak ponozky.

Cena: 18 234,- Kč
Procesory - 6x jadrovy (HT 12x) - lepsi nez tady uvedene intel i5 alternativy
Pamet 16GB ( dalsi dva volne sloty na doplneni na 32GB pri zachovani stavajichc pameti)
SSD disk -256GB - Rychlost čtení až 2,050 MB/s, Rychlost zápisu až 700 MB/s - na system + programy
+ 1TB pevny disk -na foto

https://www.alfa.cz/basket.php?eid=104140

Alternativa - Pripadne o neco snizena pamet a procesor.

Cena: 15 215,- Kč
Procesory - 4x jadrovy (HT 8x) -
Pamet 8GB (+ dalsi dva volne sloty na doplneni na 16GB pri zachovani stavajichc pameti)
SSD disk -256GB - Rychlost čtení až 2,050 MB/s, Rychlost zápisu až 700 MB/s - na system + programy
+ 1TB pevny disk - na foto
https://www.alfa.cz/basket.php?eid=104140


Navic v unoru ma prijit Ryzen APU s integrovanou grafikou, takze bych pockal do unora. Da se usetrit na te grafice navic pak. A ten Ryzen bude taky 4x fyzicke jadro a 8xHT (8 logickych jader) do stejneho socketu.

Doufam, ze se to tady nezvrhne v AMD vs. Intel.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 1. 2018 10:33

Devil: Košíky máš prázdný a dotazy na sestavu jsou přes rok starý :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 10. 1. 2018 10:41

Boze, chce to jeste jedno kafe dneska :D
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 3. 2018 12:51

Neviem ci tu niekto porovnaval vykon stareho vs. noveho, tak som narychlo zbuchal grafy podla testov na pugetsystems (porovnavaju PC podobnou metodikou uz dlhsiu dobu)

Islo mi o porovnanie mojho sucasneho PC s LR 6.14 (cervena) s dvoma moznostami upgradu:
- upgrade PC za zostavu s i7 8700K (cca 800-1200€) a ponechanie si Lightroomu (modra)
- upgrade PC za zostavu s i7 8700K a upgrade Lightroomu na predplatne (145€ rocne)
Trocha sa z toho da odvodit aj to, ako by vyzeral len pripadny upgrade LR, no nejak vyznamne by to nezlepsilo samotnu pracu s fotkami, takze som taku moznost vylucil...

PC LR6 vs LR7.jpg

Grafy orientacne ukazuju dlzku jednotlivych cinnosti, tj. priblizny pomer vykonu.
Mozno to niekomu pomoze pri vybere :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 3. 2018 14:59

Také bych rád během tohoto jara, léta něco nového pořídil. Mám hotovou sestavu v košíku, nicméně je poskládaná opět na několik let dopředu a je drahá. Proto přemýšlím o cestě nejlepší poměr/cena a jestli se vůbec vyplatí investice do toho relativně nejlepšího, co teď trh nabízí.

Proto otázka, existuje nějaký web, kde fotografové sdílejí svou konfiguraci PC, kde dají takový reálný test výkonu importu/exportu z LR a vůbec celkově práce v programech LR, PS, Aphinity, C1, Nik Software apod. Vím, je to hodně individuální, ale myslím, že by to mohlo být pro zájemce o PC zajímavé. Tak nějak si myslím, že rozdíl mezi středním, vyšším a TOP segmentem nebude pro nadšeného amatéra dramatický, ale vidět to exatně v číslech by možná stálo za pozornost.

Pro zajímavost, stále fičím na Phenomu 720BE s taktem 3,4GHz a 8GB RAM a GTX 1050Ti 2GB (využití PS).
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 3. 2018 16:05

Ja uz od r.2014 frcim na notebooku Lenovo: i7-4710 - 2,50GHz, 16GB Ram, 250 GB SSD, Win 10 Home. Pouzivam LR 6.14. Subjektivne LR nie je ziaden rychlik, ale nemam to s cim porovnat. Snad len, ze PS CS6 je omnoho rychlejsi oproti LR.
Tiez koketujem , ze to obnovim (uz ale skladacku, nie notebook), ale hlavne kvoli disku, kedze 250GB SSD je uz malo.
Ale zatial sa na to asi vyprdnem...ked si pedstavim tie znovuinstalacie programov, tak ma hned prejde chut na upgrade :-\
landov
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 16. 3. 2018 20:01

Já teda kdybych chtěl dneska upgradovat, tak počkám až na nové Intely bez chyb :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 17. 3. 2018 16:18

A jak dlouho by zhruba musel člověk čekat na ty nové procesory? A co AMD? Tam jsou tuším ty chyby taky. Je to tak?
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 3. 2018 20:53

Každý procesor v historii má nějaké chyby, ale současné AMD jsou na tom z hlediska bezpečnosti lépe než Intel procesory. ...Dokud se něco neobjeví;-)

Stan35, takový všeobjímající test s různými aplikacemi (a ne jen LR a Photoshop, které Adobe optimalizuje jen pro Intel) by mě taky zajímal. Nicméně loni jsem po cca 8 letech měnil PC za nový na Ryzen 1600X (6C/12T, 4,1 GHz v boostu) a nic mě nebrzdí, LR 6, PS Elements, Affinity, Nik pluginy,... vše běží jak z praku. Nemám vůbec pocit, že bych někde na něco čekal. Podle mne, pokud nejsi profík, který šetří každou minutu a hrozně mu záleží na tom, aby dávková konverze dojela do 10 hod a ne do 10:10, protože může odeslat práci a jít spát, nemá smysl kupovat to nejvýkonnější. Praktický přínos při mírnějším využití je pochybný. Na šoupání posuvníky v LR má dost výkonu kterýkoli dnešní stroj.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 18. 3. 2018 21:06

S těma chybama jsem to myslel tak, že ty momentální patche snižují výkon. Samozřejmě záleží jak akutně někdo potřebuje upgradovat.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 3. 2018 10:55

"profik" exportuje alebo robi nahlady v noci, lebo ma tichy pocitac :D (tak nejak pracuje moj i5 (2013) s fotkami zo 42Mpx snimaca).
Co sa tyka LR a PS, tak je rozdiel medzi Intel a AMD zatial pomerne velky, skoda, ze Adobe neprisposobuje produkty lepsie (aspon ze zacal po rokoch s optimalizaciou na sucasny HW).
Dlhodobejsie testy HW na pracu s PS, LR a videom s podobnou metodikou som nasiel zatial iba na pugetsystems https://www.pugetsystems.com/all_articles.php
Metodiku vraj coskoro zmenia (najma velkost spracovavanych fotiek), tak to bude o nieco lepsie - no aspon na priblizne porovnanie vykonu je to fajn.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 3. 2018 11:15

U sestav v podobné ceně a bez taktování (+spotřeba, teploty, hluk, u Intelu výrazně vyšší cena za top modely + top desky) jsou rozdíly nezajímavé a podle mne se vyplatí jít do toho s větším celkovým výkonem díky vyššímu počtu jader/vláken, což jsou momentálně AMD procesory. Když se podívám na staré PC ve svém okolí doma a v práci, vždycky o zastarání/použitelnosti víc rozhoduje počet jader než malé rozdíly výkonu na jádro.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků