Nový počítač na úpravu fotek, omezený rozpočet

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 3. 2018 20:44

Dolgor: Já se rozhoduji mezi Intel i7 8700K a Ryzen 1800X, potažmo 1600X. Kdybych nehleděl na cenu, tak je pro mě asi Intel jasný vítěz, neb LR i PS jsou optimalizovány na max. výkon na jádro a momentálně to tak je. Schválně vybírám s tím, že budu chtít taktovat, protože budoucí sestava bude sloužit opět na větší pětiletku.
Bohužel cena procesor + deska je u intel dražší než to samé pro AMD. Bavím se o 1800X. Ale i tak mi to pro běžného smrtelníka přijde pro mé účely naddimenzované a osobně neřeším import/export, kde bude pětiminutový rozdíl. Celkově očekávám on-time práci při vlastní editaci, vykraslování, aplikaci úprav apod. Když už dám fotky do exportu, tak to neřeším.

Co jsem slyšel, tak i když LR a PS jsou nyní optimalizované pro Intel, do budoucna se mají zaměřit právě na využítí více vláken než 4. Tudíž věřím, že ať už stávající Ryzey nebo nové, co mají brzy přijít budou lepší volba. Pro mě tedy počkám, chci taktovat. U stávajících se to vzhledem k malému zisku moc nevyplatí a jít do AMD má smysl jen kvůli ceně základních desek.

Ale u mě je to o to složitější, že zamýšlené PC bude sloužit i jako herní. Tak i proto čekám. Cena GK je peklo.

Jinak u PS, který dokáže využít hardwarovou akceleraci GK, tak už tak ani nezáleží na procesoru pokud vezmu Cofee Lake a Ryzen, ale největší benefit se získá u RAM, kde se doporučuje id. 32 GB (a ceny DDR 4 jsou taky děsné)

Proto ten můj povzdech, že všude se všechno točí okolo výkoných intelů a všichni to doporučují a píšou o tom, že bez nich to snad ani není možné.

Kdyby někdo chtěl, jsem ochoten na nějakém vzorku (dejme tomu 50 Rawů z D7100) pro ostatní poskytnout osobní zkušenost na mém stávajícím HW v LR a PS plus Nik.
C1 má snad být optimalizován na využití více jader (nemám zkušenost). V brzké době se chystám vyzkoušet 3D LUT Creator. Opět na 9 let starém PC.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 3. 2018 22:05

Měnil jsem loni v květnu nebo červnu, kdy ceny RAM ani GF ještě nevyběhly tak vysoko. Dnes je to s cenami děs a asi bych taky čekal, pokud není výměna urgentní.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 3. 2018 06:53

Prave ta optimalizacia v spolupraci s Intelom je trocha zadrhel - verzia 7.2 uz je vyznamne rychlejsia na modernych 8-16C CPU,...
Zrejme ale pockam na novsiu (opravenu) generaciu Intel a druhu/tretiu generaciu modernych CPU od AMD a budem dufat v trocha vacsiu konkurenciu.

U mna je to zatial jednoznacne i7 8700K + 16GB RAM + 250GB NVMe disk, no skusim este asi rok potiahnut a potom sa rozhodnem aj ci ist do Adobe vypalneho...

edit: najvacsi benefit sa ziska pri RAM do 16GB, potom je rozdiel uplne minimalny - obrovska RAM sa hodi skor na Photoshop, skladanie panoram, spracovavanie videa a podobne. Vo verzii LR 7.2 bola nejaka optimalizacia, ktora dokaze rozumne vyuzit aspon tych 12GB (celkovo v PC), no samozrejme, hodi sa mat vacsiu rezervu... aj ked to vidim skor ako miesto na usetrenie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 10. 5. 2018 21:10

Ahoj mám postarší PC s těmito komponenty:
- Intel® Pentium® Processor G3240T (3M Cache, 2.7GHz), Intel HD Graphics
- 2.5" SATA: SATA 500GB 7200rpm
- RAM 4GB DDR3
- WIN 10 PRO

Teď testuji DxO Photolab a sice to jede, ale mohlo by to být svižnější... Zoner 18 zatím jede svižně...
Jde mi čistě o grafické programy, na vše ostatní mi současná konfigurace stačí...

Myslíte, že by nějak "znatelně" pomohlo kdybych RAM 4GB vyměnil za 8GB a HDD vyměnil za SSD 500GB?

Přeci jen by šlo o investici cca 5tisíc, tak bych nerad aby se to výkonově zvedlo jenom na papíře...
Předem děkuji za názory...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 5. 2018 21:26

Projevit by se to mělo. RAM jen někdy, efekt SSD uvidíš skoro všude.
Podle mne by stačilo i menší 250GB SSD jen na systém a instalace programů a fotky nechat na HDD. Pokud je HDD jen na fotky, je i načítání z něj výrazně rychlejší než z HDD se systémem.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 11. 5. 2018 20:57

Díky, to s tím ponechat hdd jako další disk mě nenapadlo, protože PC je takové pidi (lenovo tiny M73) a má jen jeden slot na hdd a i na ram...
Asi půjdu do toho 512GB, přeci jen nechci mít druhý disk přes usb. To by asi moc svižné nebylo...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků