Nový počítač na úpravu fotek, omezený rozpočet

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Žvel 13. 10. 2016 09:06

Ahoj, nedávno tu proběhlo téma nového počítače, ale doporučené sestavy byly výrazně nad můj rozpočet. V současné době upravuji 12mpx jpg v Zoneru na cca 8 let starém notebooku(monitor mám připojený externí) a výkon mě omezuje i při poměrně drobných úpravách je znatelná odezva a do úprav RAWu se radši ani nepouštím. Během cca roku plánuji upgrade těla na 16mpx model, takže počítač by měl mít výkonovou rezervu aby v pohodě zvládal 16mpx RAW. Kromě úpravy fotek bude mít počítač jen běžný kancelářsko domácí užití. Rozpočet je max 15 000 Kč.
Co říkáte na tuto sestavu? https://www.czc.cz/hp-pavilion-550-138n ... 38/produkt

Dík za tipy
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atrsakr 13. 10. 2016 09:54

Dle mého nedává smysl, protože AMD A10 nese vcelku výkonnou integrovanou grafickou kartu, a oni do toho cpou ještě dedikovanou kartu, která tomu zhola nic nepřidá.
Sám mám druhou generaci A10 doma, upravuji na ni RAWy z CANON 5D MKII v lightroom 5.6. Procák stíhá vcelku ok, když člověku nevadí trochu delší čas na importu.
Mám katalog i fotky na stejném plotnovém disku, bez problémů. Systém běží na SSD.
Můj počítač jsem poskládal za 7-8 tisíc. S kvalitním 400W zdrojem a 8GB paměti. A normální skříní - za cca 1t.
Tady tyhle HP a Dell a já nevím co všechno mi přijde akorát nakulený na ceně.
atrsakr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flayer 13. 10. 2016 10:23

Viděl bych to takhle: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... TF0137MM02

Ještě bych dokoupil 1TB plotnový disk na data (+1500kč) + licence na Win (pokud nemáš).
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Žvel 13. 10. 2016 10:31

Děkuji, takže je lepší s komp sám postavit? Zatím moje maximum bylo že jsem přidával ramku :-). Nechybí v seznamu grafická karta?
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 10. 2016 10:33

Souhlasím s tím co píše Flayer.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 13. 10. 2016 10:39

Žvel píše:Děkuji, takže je lepší s komp sám postavit? Zatím moje maximum bylo že jsem přidával ramku :-). Nechybí v seznamu grafická karta?


treba sa poobzerať po rodine a známych, každý máme v okolí nejakého skladača, prípadne Ti to chlapi niekde určite zmáknu za mierny peniaz, ak si na to sám netrúfaš a nikdy si to nerobil. Nejaký schopný stredo, vysokoškolák so záujmom o techniku iste pomôže. Ja som takto do rodiny skladal 5 kompov a nejaké upgrade. Spravidla za lepšiu flašku.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atrsakr 13. 10. 2016 11:27

Pěkná sestava.
Grafika nechybí použije se integrovaná v procesoru.
Jedinou věcí bych si nebyl jist a sice Kingston SSD, mám doma 2x jejich řadu V300 té bych se vyhnul co to jde, protože má dokryplený řadič.
atrsakr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 13. 10. 2016 11:45

Taky snad všechny velký shopy ti vybranou sestavu i postaví, kdyby se ti to nechtělo řešit.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 10. 2016 12:54

Zostava v Intel sa mi paci asi trocha viac... mozno by som zmenil SSD za nejaky Samsung ci Intel ak sa daju zohnat za rozumnu cenu. Aj 128GB by postacilo ak by to bolo nad limit (aj ked 250GB je za malicky priplatok a casto su vykonnejsie).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flayer 13. 10. 2016 13:02

atrsakr píše:Pěkná sestava.
Jedinou věcí bych si nebyl jist a sice Kingston SSD, mám doma 2x jejich řadu V300 té bych se vyhnul co to jde, protože má dokryplený řadič.


KC400 řada je entry enterpirse, takže oproti consumer V300 má vyšší výkon a je stavěná na vyšší zátěž :)
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 13. 10. 2016 20:25

Toto téma mne velmi zajímá. Píšete tu, že se to už řešilo ty výkonné sestavy. Kde bych to našel, potřebuji PC i na úpravu 4k videa?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 10. 2016 22:25

http://www.svethardware.cz/doporucene-p ... 16/41733-7

...Ale i ta sestava od Flayera bude v poho, jen bych přidal RAM na 2 x 8GB a podíval bych se na SW, pokud podporuje akceleraci přes GPU, hodila by se aspoň nějaká základní grafická karta. S Windowsy už se ale pak nevejdeš ani do 20 tisíc. Taky už jedu na pěkně starým HW, ale počkám si do jara, co se vyvrbí z nových AMD Zen a jestli to trochu nepohne s cenami, protože teď jsou fakt hrozný.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Žvel 14. 10. 2016 07:39

Dík Flayerova sestava se mi líbí, grafiku a ramku dokoupím až došetřím peníze. Můžete mi prosím ještě hodit odkaz na nějaký HDD, který by byl vhodný do zvolené sestavy. Ještě dotaz k software, do teď jsem pro úpravy používal Zoner, rád bych přešel na Lightroom, je u něj dnes ještě možné koupit krabici a nic neřešit, nebo budu nucen platit předplatné? Dík
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 14. 10. 2016 09:56

LR je možné koupit v krabici, jen se to blbě na stránkách Adobe hledá. LR je každopádně možné vyzkoušet na 30 dní zdarma - je to CC verze (ta co je jako s předplatným) - -po skončení trialu by se zadáním klíče měla změnit na standalone.

Pokud jde o grafickou kartu, tak je potřeba počítat s trochu větší sumou. Levnější dedikované grafické karty nemají dostatečnou podporu pro akceleraci PS a LR. Uvažuj minimálně s verzí 60 od nVidia - 960, 1060 apod. OpenCL podpora je první, co výrobci odstraňují, když dělají budget verzi (750, 950, 1050 apod.)

HDD nějaký WB nebo Seagate v "modrém" provedení. Nekupovat "zelené" - spoří tím že jsou líné. Doporučuji 7200 táček (ne 5400) a cache ideálně 64MB.

verze pro malý rozpočet
https://www.alza.cz/western-digital-cav ... d=18851840

tuhle ve verzi 3TB používám k plné spokojenosti já
https://www.alza.cz/western-digital-red ... d=18851840
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 1. 2018 19:09

Kedze ostavam zatial pri starom LR a aj "starom" PC (2013), tak som urobil posledny upgrade/downgrade zostavy - klasicke HDD WD Black (1TB+2TB) isli von z PC, zostali tam uz len 2 SSD disky, kable som schoval za dosku a trocha to vsetko vyfukal, lebo pocitac vyzeral ako z muzea 8-S
Cely pocitac je vdaka vyhodeniu HDD vyrazne tichsi a vyfukanie bordelu mierne znizilo teplotu. Mozno este spodny disk trocha dvihnem, nech ventilator fuka priamo nan. Snad to bude este dlho fungovat :)
Zostava k A7R2: i5 4670, 16GB RAM, 250GB SSD + 2TB SSD, integrovana grafika

edit: dalsia bedna a doska budu uz mensie - maximalne mATX
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron