práce s náhledy LR

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod m.cerny 21. 7. 2016 19:47

Dobrý den,

Prosím o pomoc.

Potřeboval bych vědět, jestli je možné nějakým způsobem pracovat s náhledy fotografií v LR 6.0,
které jsem omylem smazal. Vím, že náhledy nejsou nijak extrémně kvalitní, bohužel nikde jsem
nenašel, jestli lze tyto náhledy uložit popř. s nimi pracovat.

Je to stav nouze. Jak se říká, "tonoucí se stébla chytá".

Děkuji za připadné rady.
m.cerny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 7. 2016 20:10

V adresáři, kde je LR katalog, je adresář s názvem "něco Smart Previews.lrdata". V něm jsou v podadresářích náhledy, které LR používá při editaci.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.cerny 21. 7. 2016 20:40

moc děkuju.
m.cerny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 7. 2016 22:13

Fotky kde chybí originální soubor a je náhled (smartpreview?) jdou i vyexportovat.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 22. 7. 2016 07:34

Lotrandor: tam jsou ulžené jen smart previews - to znamená zmenšené dng soubory určené k úpravám. Běžné náhledy jsou v adresáři previews.lrdata. Jsou ale v nějakém interním formátu .lrprev. Tady se to třeba řeší a doporučujou tam nějaký nástroj na konverzi do jpegu: http://photo.stackexchange.com/question ... n-they-are
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 7. 2016 09:04

Já vim, ale nechtěl jsem to tazateli komlipovat. Pro tisk na bežné formáty lze přesně jak píše Mikeczcz exportovat ze smart previews. Což je asi nejlepší rada.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 22. 7. 2016 09:57

Tak to by mě zajímalo kolik lidí vytváří smart previews. Tak 1%?

Smart previews třeba osobně používám jen když mě čeká práce třeba ve vlaku a nechce se mi celou cestu mít připojený disk..tak si vytvořím smart previews pro fotky co chci upravit a pracuji s nima bez nutnosti mít připojené originály. Po dokončení dané práce smart previews odstraním...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 7. 2016 11:49

Měnil jsem teď kompletně workflow, tak jsem trošku googlil.

Ber to tak, že klasické preview slouží výhradně pro práci v modulu Library (standard, 1:1). Pro práci Develop modulu se využívají něco jako smart preview. Pro export pak originály(zdroje, nebo smart preview, podle toho co je dostupné. Hodně lidí si myslí, že když vygenerují 1:1 preview, že se jim zrychlí editace, což není pravda (a dá se to snadno ověřit). Preview 1:1 se při generování náhledu pro Develop modul použije jen asi z 10%, zbytek si develop modul stejně vytvoří ad-hoc. Tam pomáhá hlavně veliká cache (jako že třeba 100GB na rychlé disku, osobně mám 50GB na SSD a je to znát).

Já mám katalog na SSD v PC, případně na přenosném SSD disku. Katalog má vygenerované Smart Preview. Zdrojové fotky jsou na NASu na síťové cestě (Synology dává až 80 MB/s). Jsem pak v podstatě schopen plynule přecházet mezi PC/NTBK, nebo přes LR mobile editovat na tabletu, pracuje se totiž vždy jen se Smart preview. Pro normální export (já nevim 1024 long edge, tisk 10x15) ani nepotřebuju pouštět NAS, není to bezpodmínečně nutné.

Zatím tohle uspořádání testuju. Výhodu je opravdu velké zrychlení práce LR a omezení nároků na velikost rychlých úložišť. Smart preview jsou malinké, velké NEF soubory jsou na klasických discích a v RAID 1.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 22. 7. 2016 12:52

Lotrandor, dotaz: jak znepristupnujes nas aby se pracovalo jen se smart previews, to ho vypinas? A jak resis pc/ntb co se tyce katalogu? To ho jen kopirujes, nebo export? Predpokladam ze ho mas primarne na tom internim ssd. Jenom ze zvedavosti:)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 7. 2016 13:41

Vygeneruj smart previews, vo windows premenuj zlozku s fotkami (daj tam napr. o pismenko viac) a v LR pracujes uz iba so smart previews.... pred exportom vrat meno zlozky na povodne a exportujes plnu velkost fotiek.

Dost to vie urychlit zivot najma ak je mnozstvo fotiek, ktore treba upravovat trocha vacsie...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 7. 2016 15:13

hoax: jo, vypínám. když ho zrovna nepotřebuju. Navíc jsem si všimnul, že když není dostupný zdroj, je celý LR o dost rychlejší, přesně jak píše Ondrej. Katalog mám synchronizovanej přes SyncBack, jeden job a ten pustim. Ještě vymýšlím lepší řešení, ale zas tak často necestuju, takže je to spíš "pro případ".

-- 22. 7. 2016 16:14 --

P.S. btw, pokud děláte jenom změny, tak stačí kopírovat jen soubor katalogu. Preview jen když přibudou fotky.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 22. 7. 2016 16:25

Ondrej: jj tohle vim..
Lotrandor, ok diky.
Ja jsem si zase vsiml, ze plny dng z rawu jsou pri nacitani jeste naopak pomalejsi nez puvodni rawy. Smart previews zatim nepouzivam, ale vyzkousim si to trochu vic. Ja mam pri editaci vyply panel detail, ktery pak na export zapnu. To taky trochu pomuze rychlosti. Odsum mam podle iso, pri nejakem vetsim vytahovani expozice si fotku oznacim a zvysim pripadne odsum potom hromadne.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 7. 2016 07:42

dadajax píše:Tak to by mě zajímalo kolik lidí vytváří smart previews. Tak 1%?

Smart previews třeba osobně používám jen když mě čeká práce třeba ve vlaku a nechce se mi celou cestu mít připojený disk..tak si vytvořím smart previews pro fotky co chci upravit a pracuji s nima bez nutnosti mít připojené originály. Po dokončení dané práce smart previews odstraním...


Smart previews pouzivam uz cca pol roka na všetky fotky. Katalóg a smart previews mam v počítači na ssd disku a originál súbory fotiek na externom disku.
landov
Expert


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků