jak na upravu portrétu

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2015 13:18

jj radši zainvestuji zatím do odrazky (CC již mám), ale presety od SLRLounge vypadají lákavě.

Ted mě ještě napadlo. Na koutě mám na přední sklo takovou tu odrazbou folii proti sluníčku. Ta by možná jako odrazka na zkoušku šla použít ne? (samozřejmě před koupí pravé odrazné desky) :D
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2015 13:22

Ten SLR lounge presetový systém mi přijde trochu extrém. Těch presetů tam mají snad 150 a každý dělá nějakou drobnost. Jestli není jednodušší se naučit zacházet přímo s posuvníky, než se učit kombinovat 150 presetů.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 26. 7. 2015 13:23

Hornster: samozřejmě. I když pokud je stříbrná, bude dělat moc ostrý odraz a při silnějším světle by to mohlo dělat problémy.

Jinak jako odrazka poslouží cokoliv od bílé zdi, papíru...

Jednou jsem dokonce použil při interiérovém focení takový ten malý bílý IKEA stolek. Řekl jsem kamarádce ať to drží u modelky a pohoda :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2015 14:11

Problém Lightroom presetů je ten, že když preset dělá celkovou úpravu, tak na každé fotce ta úprava vypadá jinak, protože každá fotka je jiná.

Když se udělá spousta specializovaných presetů, tak to dopadne tak, že mám preset na tónování do modra, na tónování do červena, na zvýšení kontrastu, na extra silný kontrast atd., atd. Vznikne presetový systém, který vlastně vytvoří paralelní způsob úprav a celé se to zbytečně komplikuje. Když pak Adobe přijde s novým procesem úprav, celý presetový systém je na předělání.

Z mého pohledu tudy cesta nevede, základem je naučit se pracovat přímo s posuvníky (koneckonců od toho Lightroom je). Presety s celkovou úpravou jsou dobré k tomu, že se můžu podívat, jak jsou udělané, jaké autor nastavil hodnoty a na tom se dá hodně naučit. A časem si člověk udělá svoje vlastní presety, tak jak mu vyhovují.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 7. 2015 14:45

Flor: souhlas, presne tak.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2015 15:42

jj to je asi pravda, kdysi jsem zkoušel VSCO (4 free) presety a nebyl to žádný zázrak.

Myslím, že posuvníky v Lightroomu celkem chápu a vím jak na to, ale k efektu fotek co jsem sem postoval se nějak nemůžu dostat :D
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 7. 2015 15:58

SLRLounge presety jsou o workflow, o tom že čtyřmi kliky dostanete fotku do nějaké dost použitelné podoby. Samozřejmě pak můžete doladit posuvníky. Těch hodnot, které můžete nastavit ale není nekonečně mnoho, nějakou změnu přinesou jen nastavení s určitým krokem a ty jsou v těch presetech. Druhá věc je, že nepotřebuji sliderem nastavovat 0,5 EV exposure, když to můžu kliknout preset, nebo +1, nebo +2. Další věc jsou presety tonálních křivek, které umožní jednoduše nastavit komplikované průběhy. To nějakým sliderem budu dělat těžko,obzvlášť, když je každá barva nastavená jinak. Mě to hlavně ze začátku pomohlo držet úpravy v rozumném rozsahu a vyhnout se různým extrémním etapám a obdobím. Jestli to stojí za ty peníze, těžko říct. Všechno se můžeš dlouze učit sám, nebo si zaplatit učitele. Tenhle učitel je rozhodně jeden z těch lepších.

Jiné presety mě zatím taky moc nepřesvědčili, VSCO jsem zkoušel, mají docela zajímavé profily a tonální křivky, ale výsledek mi málokdy sedí. Za ty peníze mi přijdou drahé, navíc je to naporcované do hromady balíčků.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 7. 2015 16:19

Lotrandor: jo, na tonální křivky se preset hodí. Ale zas tak komplikovaný průběh nemívají, většinou je to otázka 3, 4 kontrolních bodů.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petrsek 27. 7. 2015 10:44

Co byste doporučili pro úpravu portretu v Zoneru?
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 7. 2015 10:58

So zonerom to tiež ide, ale ako v lete na saniach. Najväčším problémom je len jedna dočasná vrstva...Výhodou je že fungujú niektoré zásuvné moduly z fotošopky, takže niektoré sa dajú aplikovať.
Navrhoval by som skúsiť napríklad photoshop elements (neviem ale ako bude pokračovať, keď veľký photoshop išiel do CC), nie o moc drahšie a má to vrstvy. A bol tuším aj v trial verzii, takže išlo odskúšať.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků