Kalibrace monitoru - kontrast

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 3. 2015 16:40

Nedávno jsem nahradil starou kalibrační sondu za Spyder 4 PRO a od té doby mam pocit, že mi nějak nesedí barvy. Na mém monitoru ( klasika Dell U2412 ) vypadá vše OK, ale když na to mrknu jinde (klasika ntb, nekalibrovaný monitor - prostě to co mají ti, co na fotky koukají), tak jsou barvy takový "šedý" bez kontrastu. Se starou sondou jsem tenhle problém neměl. Na druhou stranu stará sonda během kalibrace řešila i kontrast, nová tenhle parametr zcela ignoruje a neřeší jak je nastavený na monitoru. Máte s tím někdo zkušenosti?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 3. 2015 17:56

Hm, nastavit kontrast na monitoru jak chceš a pak teprve rovnat barvy? Možná je ta sonda vyrobená na určitý specifický kontrast?

Jinak jo problém to asi bude, protože jsou tyhle veličiny jaksi spojené (barvy/kontrast). Trošku mě překvapuje, že to ta sonda neumí..

Jak vypadaj ty tvé "šedé" barvy?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 21. 3. 2015 19:06

No já nevim, jestli to ta sonda neumí, o tom dost pochybuju. Jen že se na nic takového neptá, takže jsem předpokládal, že to řeší automaticky (nebo sem jen někde něco neaktivoval v SW, ale nic jsem nenašel). Narozdíl třeba od brightness, kde je klasické nastavování "dokud neni ukazatel uprostřed".

Vzhledem k tomu, že je tenhle monitor celkem běžný - na kolik na něm kdo máte nastavený kontrast? P
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod cz.charlie 22. 3. 2015 22:22

Prvně se zeptám - na tvém monitoru jsou fotky OK ve všech aplikacích? Takto se projevuje pokud fotky zpracováváš v barevném prostoru aRGB, ale prohlížíš v aplikaci, která aRGB nepodporuje a očekává sRGB (tedy všechny aplikace typu internetový prohlížeč, prohlížeč obrázků ve Windows atd.). V editoru, který colormanagement podporuje jsou pak obrázky v pořádku.
Při kalibraci si kalibrační SW řekne o korekci jasu, kontrast potom upraví v ICC. Případně můžeš zkusit BasICColor display, má víc možností než SW dodávaný se sondou. Na vyzkoušení stačí trial.
cz.charlie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 3. 2015 09:23

Jojo u mě na monitoru je to ok všude, barevné prostory souhlasí. Přijde mi spíš, jako by monitor po kalibraci ukazoval fotky kontrastnější a barevnější, než je pak vidím jinde (výjjimka je asi mírně přibarvující oled na mobilu).

Ten BasICColor funguje se Spyderem?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod cz.charlie 23. 3. 2015 11:20

No je to trochu nezvyklé... Zkus nastavit původní profil (předpokládám, že SW sondy je inteligentní a zálohoval ho) jako výchozí jestli se něco změní. Ovšem v každém případě by fotky zpracované před kalibrací měly nyní být kontrastnější a přesaturovanější než dříve pokud je na vině kalibrační sonda nebo špatně provedená kalibrace.
U basICColor dislpay 5 je uváděna kompatibilita s Datacolor Spyder 2 a 3.
Edit:
A teď koukám, že nově i Spyder 4
cz.charlie
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků