Má rychlá úprava portrétu přes Efex Pro 4 filtr smysl?

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 08:57

Vzal jsem jednu testovací neupravenou fotografii z testování Carl-Zeiss Sonnaru 135/2 a kladu si otázku, zda použití elektronického filtru snímek vylepší nebo zda je to jen elektronické *****ítko, kterému je lepší se zdaleka vyhnout.:

Obrázek

a použil jsme na ní filtr z Nik Collection, konkrétně Vignette filtr z Efex Pro 4 s tímto výsledkem:

Obrázek

Umělecky by mi to jakýsi smysl dávalo, zdůraznit ten obličej, který je z hlediska záběru podstatný, zatímco okolí je nepodstatné. Mizí tím úplně ten docela pěkný bokeh toho 135mm objektivu. jaká je Váš názor? Má tahle 20s úprava smysl? nebo byste na to šli s úpravami úplně jinak? Jiný filtr? Nechat bez úprav?

Je to rychlé, je s tím méně práce než s vymaskováním pozadí, ale to pozadí prakticky celé zmizí. Nebo to nastavit jen s menší intenzitou? Používáte někdy tyto elektronické filtry? A nebo si myslíte, že je to k ničemu? Mne na tom láká ta "bezpracnost", ale žádný oběd není zadarmo. Je to hodně vidět?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2014 09:04

Vinetaci Nikem nepridavam, maximálně ve viveze v color efex stojí za prd. Color pouzivam u portrétů na cross proces, jemně glamour glow, pěkný jsou nástroje napodobující různé kinofilmy. U krajin používám polarizaci, sky light, color contrast a opatrně občas detail extractor, ten ale musíš vymaskovat z oblohy.
Dobrý je, že se daj filtry vrstvit na sebe.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 09:10

Takže raději nechat originál?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2014 09:12

Z cvaku bez kompozice a světla prostě žádným filtrem nic nedohonis. Takže filty v Niku maj smysl, ale ne tady. Večer ale budu mít čas, tak to zkusim domrnit taky :-)
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 09:39

Světla to má relativně dost, klasické denní světlo, mírně pod mrakem, bez blesku, bez odrazových desek a jiných pomůcek, ideál to není, je to na balkóně ve Foto Škoda směrem do nějaké zahrady, byla to testovací fotka na barevné podání, ostrost a bokeh, kompozice je standardní, tj. objekt zájmu doprostřed a okolí je rozostřené, je to sice manýra, ale takhle fotí 99% fotografů, testování není o kreativitě :)

Dnes jsem jí vzal a zkusil několik filtrů, u kterých je napsáno "na portrét", zkusil jsem, když už je mám, jestli z toho něco vyleze, obličej to vytáhlo, ale jinak nic moc. Je to asi jako když můj kamarád malíř rozmazával pozadí toaletním papírem, on to ale asi dělal lépe, na AVU to mělo úspěch. :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 27. 9. 2014 09:56

Ta vinětace je moc, třeba ta brada. Jestli chceš vinětaci tak bych ubral, pohraj si s tím, pak se to snad dá i uložit. Je to auto úprava tak si jí musíš přizpůsobit konkrétní fotce.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 10:18

Přes Viveza 2 jsem spodní část obličeje trochu zesvětlil, aby ta vinětace nebyla moc, trochu tím zaniká oblast očí, ale stále si kladu otázku, jestli tyto rychlé úpravy snímku pomáhají, nebo ho ničí. Ten filtr by šel samozřejmě i zjemnit, dal jsem docela "volume doprava", aby vynikl rozdíl mezi těmi snímky.

Obrázek

Asi to smysl nemá.
Naposledy upravil pemar dne 27. 9. 2014 12:06, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 9. 2014 11:59

Vylepšit se to imho dá, ale ani sebelepší úpravy z toho bomba fotku neudělají. Hlavně světlo je tam nijaké.
Přílohy
portret.jpg
Naposledy upravil Flor.cz dne 27. 9. 2014 12:33, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 12:07

Flor: No to mne pobavilo :-)

Zkusil jsem ještě jednou rychlou variantu, jmenuje se to Portrait Pro 12.2:

Obrázek

Co tomu říkáte? To nevypadá vůbec špatně. Pracnost do jedné minuty (žádné velké nastavování jsem ale nedělal) a výsledek můžete posoudit sami.
Naposledy upravil pemar dne 27. 9. 2014 12:35, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 9. 2014 12:08

Co je na tom tak vtipného? :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 27. 9. 2014 12:11

pemar píše:Umělecky by mi to jakýsi smysl dávalo, zdůraznit ten obličej, který je z hlediska záběru podstatný, zatímco okolí je nepodstatné...


Ja jsem treba presvedceny o tom, ze prave pozadi a nejake emoce nebo vhodny moment dela z obycejneho potretu porter vyjimecny. Jinak je z toho jen sterilni fotka do obcanky.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2014 12:38

Takže

Vinataci nemá smysl přidávat, tady nefunguje. Použil jsem:
1) film efext:modern, film fuji supreme 200 či jak jmenuje a přidání kontrastu.
2) reflektor light pro vytvoření dopadajícího světla na vlasy
3) když máme ten podzim tak teda ještě indian summer :-)

Po uložení jsem lehce stáhl saturaci a hlavně orizl na čtverec, ten obdélník s 1/2 bokehu mi vážně drásal nervy :-)

1.jpg
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2014 12:42

cport: Určitě. proto jsem hned na začátku psal, že takhle fotka je čistá manýra,není tam ani náznak pokusu o umění, ale takhle jich na flickru vypadá 99%. Ten filtr je jen pokus, když už ho mám, jestli by se nedal nějak smysluplně použít. Zatím se mi to nedaří.

Ten druhý pokus je o snížení pracnosti. Ty možná vylepšení jdou samozřejmě ve Photoshopu také, ale tenhle program je umí dělat s minimální pracností a rychle (a ten program je hodně levný, tak proč to nezkusit).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2014 12:43

Ještě k tomu světlu, ono se píše sice vpouckach že měkké difusni světlo od oblačnosti je pro portrét ideální, ale většinou je nudné a bez doplňkového světla nefunguje.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 27. 9. 2014 12:48

pemar: no ale kdyz tohle vis, tak nechapu, proc se o to snazis u tehle fotky. Prijd s jinou, kde to treba (byt jen pro Tebe) bude mit smyl ...
cport
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků