Ve skalách - dyn.rozsah, perspektiva, ....

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kelav 29. 8. 2014 20:45

Ahoj Tomáši, už dlouho sem nepíšu, ale fórum čtu. Nemá to totiž moc cenu řešit, dřív jsem sem chodil každý den, řešil techniku, focení atd. Teď na to kašlu a radši fotím...

No zpět k věci, Tvoje vlákno ohledně focení ve skalách jsem pročetl v podstatě celé, k rovnání horizontu a jiným tématům se vyjadřovat nebudu, jediné s kým se ale stotožňuji je Oldbas, který Ti píše ohledně relativně velkých zásahů do fotky (kontrast a saturace) a já to tak vidím též. Tvoje fotky vypadají na mém monitoru (sondou zkalibrovaný IPS panel) přesaturovaně a velmi kontrastně. Nic proti gustu, každý to máme rádi jinak :-) ale na mě je tam těch barev a kontrastu taky moc.

Skládání expozic je sice hezká věc, taky to tu sem tam ve Photoshopu zkusím, ale raději si s sebou vezmu obyčejný přechodový filtr a fotím jen za pomocí přechoďáku. Ještě poznamenám, že fotím Canonem 550D, který má proti Nikonům daleko mizernější dynamický rozsah.

Dám sem pár odkazů na ukázky, třeba toto bylo foceno jen za použití přechoďáku Cokin, samozřejmě úpravy v Lightroomu: https://www.flickr.com/photos/bretavalek/9370757749/

Stejně tak tohle: https://www.flickr.com/photos/bretavale ... otostream/

Tady je můj photostream na Flickru (mám tam svý povedenější fotky), jen pro porovnání barevnosti a kontrastu: https://www.flickr.com/photos/bretavalek/
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 30. 8. 2014 19:14

Ahoj,

já bych to viděl asi takto
Přílohy
DSC_5233.jpg
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2014 22:51

Jak jsem slíbil, udělal jsem test a nafotil jsem pískovcové skály (tentokrát z rodinných důvodů v Broumově) kvalitnějším objektivem a tohle je výsledek. Fotografie jsem protáhl standardní úpravou přes DxO Optics 9, který teď používám místo Nikon Capture NX-2 nebo NX-D, srovnal jsem zkreslení a vyvážení bílé a podle svého vkusu jsem některé ořízl a doostřil). Zapomněl jsem je resamplovat na 6 Mpix (což je u mne opět standardní postup, kvůli kapacitě uložiště). Fotografie stejně nejsou s těmi fotografiemi z Nikonu 18-105 nebo s těmi od FotoABC přímo srovnatelné, jsou focené jiný den a na jiném místě, jiným objektivem, ale fotili jsme stejné, pro mne překvapivě těžké téma a světelné podmínky byly podobné.

Kromě objektivu je mezi fotografiemi z Nikonu 18-105 a 14-24 jeden docela podstatný rozdíl, a to je nastavení vyvážení bílé. Děkuji za tu poznámku, já jsem zpracování těch prvních fotografií docela odfláknul, vyvážení bílé bylo úplně špatně a u fotografií z 14-24 by to dopadlo stejně, po vyvážení vypadají fotografie o hodně lépe, automatické WB sice normálně funguje dobře, ale ne na pískovcové skály, tam jde opravdu hodně do studena.

Netahal jsem se se stativem, to by ty výsledky byly o řád jinde, byl jsem tam s rodinou, která byla nervózní z toho, že se zastavuji a občas nejdu s nimi a neříkám jím kam jít, abychom nezabloudili (úplně zbytečně, když je jedna trasa vedoucí dokola).

Jsou to momentky, chybí tam ten čas, aby se člověk mohl zastavit a popřemýšlet nad tím, odkud jde světlo, co s kompozicí, jak to vypadá s perspektivou atd. - to by ty fotografie také ještě hodně pozvedlo.

Takže tohle jsou fotografie z Nikkoru 14-24/2,8:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takže, můj závěr je jasný, asi ho ani nemusím psát, že?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 8. 2014 16:20

Tady jsou 2 fotografie v RAWu, pokud se chcete podívat na originály a nebýt pod vlivem toho, jak volím vyvážení bílé, saturaci a doostření (doostřuji hodně):

http://ulozto.cz/xAi8tYFt/dsc-8157-nef
http://ulozto.cz/xR9H5dfL/dsc-8190-nef
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2014 18:20

Stejně si myslím, že pro Tomáše i pro nás je toto vlákno trochu zavádějící, neb ne každý máme kalibrovaný monitor a každému se proto můžou zdát jednotlivé úpravy jinak.

Pokud by si měl z toho někdo něco vzít, bylo by potřeba zaslat nejenom RAWY, ale v případě práce v Adobe i jednotlivé xmp soubory k nim.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 8. 2014 18:51

Tak to bohužel nemohu sloužit, produkty od Adobe na svém počítači totiž nepoužívám. Zkalibrovat monitor by nemusel být zase tak velký problém, v nejhorším přes kalibrační fotografii od Foto Škoda.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2014 19:03

Nejde o mě. Já měl za to, že Tomáš se chce inspirovat ostatními nad jím dodaným RAWem.

Nicméně co on vidí subjektivně u sebe, já nemusím vidět stejně ( mám IPS, ale nekalibrovaný) a naopak. Takže pro něj si myslím by byl přínos jen s konkrétním nastavením. Ostatní se můžem inspirovat stejně jako když prohlížíme miliony fotek jinde.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 31. 8. 2014 20:50

Pemar: Zkusil jsem upravit Tvoji první fotku (v ACR) a výsledek je zde:

https://www.dropbox.com/s/7n5bzwxgxsjmt ... v.jpg?dl=0
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 8. 2014 21:42

Kelav: je to pěkné, živé, přitom ještě přirozené. Je na tom vidět zkušenost s grafikou a barvami. Líbí se mi ta tráva a světlé skály, je tam více kontrastu a dynamiky.

Ty méně projasněné stíny bočních skal tomu určitě dávají větší dynamiku. Nikde mne neruší nějaké hrany nebo artefakty, není tam vidět nějaká do očí bijící neostrost.

Ten přechod mezi tmavým a světlým je výrazný, trochu to na mne působí jako soft HDR. Té zelené svědčí projasnění. Ta moje verze je výrazně smutnější, usedlejší, sice je docela přirozená, ale bez umělecké nadsázky, hned mám tip, co by se s ní dalo dělat. Díky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kelav 31. 8. 2014 22:32

Pemar: Díky, takový chvály snad ani není třeba :-) Byla to rychlovka, pět minut úprav. Jinak já se obecně peru s vyvážením bílé, když fotím stinná a prosluněná místa najednou, viz Tvoje fotka. V takových případech dost často sahám po lokálních úpravách pomocí štětce v ACR.

Problémem je většinou teplota barev. Celá scéna totiž nemá stejnou barevnou teplotu. Ze zkušeností pak trávu ve stínu většinou musím korigovat lokálním štětcem s nastavením hodnoty Hue do teplých odstínů a oblohu za se do studených.

Zrovna takové focení ve skalách, to je jasný příklad, kdy fotky relativně hodně upravuji, ale nikdy nejsem moc spokojen :-)
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 8. 2014 22:43

Obrázek
Obrázek
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 9. 2014 04:57

Vyvážení bílé je z mého hlediska problém, tady je pomůcka, šedá tabulka:

http://ulozto.cz/x2f6wirQ/dsc-8189-nef

-- 1. 9. 2014 05:29 --

Jinak tu první fotku, co upravoval kelav, tu vidím na relativně velké úpravy v PP nebo na koš. V reálu to vypadalo zajímavě, ale když jsem to vyfotil, tak se kouzlo ztratilo, buď je chyba v D7100 (dynamický rozsah, přenos barev), nebo u mne (kompozice, perspektiva, světlo, volba záběru atd.) a nebo je to kombinace.

Přes všechny chyby ale vidím, že ty fotografie ze 14-24 jsou oproti 10-24 někde jinde, dá se s nimi snadněji pracovat. A asi by pomohl nějaký high-endový FF stroj, tady by se větší DR mohl projevit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 1. 9. 2014 07:22

Ono by také šlo dát D7100 na stativ, počkat až tam nebude žádný turista s batůžkem, použít expoziční bracketing a pak to složit třeba přes Photomatix. To je levnější, i když časově náročnější řešení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 1. 9. 2014 08:04

pemar: asi to chtělo trochu podexponovat.

WB jsem odhadoval na základě jiných obrázků, zdá se že vychází většinou šedá skála, ten "pískovec" jsem dal jen pro ukázku, jak to vidí AWB v LR5, možná by šlo přidat i nějaké podvečerní "světlo", aby ta žlutá byla věrohodnější, ale to už by byl digital art a ne fotografie :)

Stativ by určite pomohl, nejen k větší ostrosti, ale právě k tomu tolikrát omílanému "zpomalení". S rodinkou je to ale těžký, to chápu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 9. 2014 08:37

Můj závěr z těch dvou dnů je, že fotografování pískovcových skal je podstatně náročnější na techniku i fotografa, než to na první pohled vypadá. Navíc to svádí k tomu, netahat se s těžkou výbavou a vzít si plastový seťák, což je podle mé zkušenosti špatná volba.

První problém, na který jsem narazil, je mikrokontrast. Skály mají spoustu drobných detailů, které rozmazaně vypadají blbě. Jako rychlé řešení jsem to zkusil přebít přehnaným ostřením, ale nefunguje to dobře, zvýrazní se druhý problém, a tím je viditelnost optických vad. Dalším "rychlým" řešením byl upgrade objektivu.

Tím zmizel problém s mikrokontrastem, ale zůstaly některé optické vady, na těch skalách je všechno vidět!

Je to strašně citlivé na vyvážení barev a doladění světla, stíny a světlo jsou problém, dynamický rozsah je krizový. Od tohoto momentu jsou všechny úpravy umělé. Selektivní úprava oblohy, trávy a skal, někde projasnit a jinde pomůže studený odstín, zvýšení dynamického rozsahu.

Podstatné lépe vypadají světelně jednolité skály nebo menší detaily, než celek. Nemyslím si, že blejsknout to DF by vyřešilo problém. Trochu by to mohlo, ale pokud by byl záběr trochu členitější, klíč k úspěch je v lokálních úpravách jednotlivých zón, ne v tom použí předdefinované nastavení pro krajinu nebo HDR, zvýšit vibrance a ještě to doostřit. To je sice rychlé, ale výsledek nevypadá dostatečně dobře. Další možnost je přizpůsobit záběr použité technice. To jsem z toho zatím odnesl jako poučení.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků