Jak na víceřádkové panorama

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tučňák 24. 7. 2014 21:36

Ahoj,

zkusil jsem si poprvé nafotit víceřadé panorama. Konkrétně jde o panorama složené z 8 snímků (4 ve dvou řadách). Bohužel není to úplně ono a já teď nevím jestli je chyba už při pořizování podkladových fotografií nebo při pozdějším zpracování v počítači. Neřeším teď kompozici, expozici, kácení linií, atd. Jde mi čistě o to, složit to v pořádku dohromady.

Tady je pořízená (zmenšená) fotka:

Obrázek

V červených rámečcích si můžete všimnout, kde se spojení nevydařilo. Použil jsem Hugin na Mac OS. Přičemž jsem nic nenastavoval ručně, ale využil průvodce, který je zde k dispozici. Co se týče překryvu jednotlivých snímků tak si myslím, že to bylo ok (cca 20% - 30% horizontálně i vertikálně).

Jde o něco co jsem schopen ovlivnit v počítači při post procesu nebo jsem udělal nějakou chybu už při focení? Samozřejmě jsem použil stativ. :-)

K samotnému focení ještě jedna otázka co mi vrtá hlavou. Při focení spodní řady mám foťák kolmo ke scéně. Jenže jak fotím druhou případně třetí řadu, foťák musím naklonit objektivem vzhůru, tím pádem měním i perspektivu, ne? Je to správný postup. Není mi jasné, jestli když potom snímky složím dohromady do nebude patrné nebo je potřeba udělat něco v editoru a opravit to.

Díky za postřehy :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 24. 7. 2014 21:41

Takhle se projevuje chyba paralaxy, která vzniká tím, že nemáš střed otáčení v uzlovem bodu.

Pokud jde o to zkreslení perspektivní, tak máš pravdu, od toho maj slušný programy několik projekcí aby jsi si vybral tu správnou.

Pro začátek bych začal se snímání nějakých vzdálenějších objektů, architektura je pro tohle zrovna celkem slušná porce.

-- 24. 7. 2014 21:42 --

Takhle se projevuje chyba paralaxy, která vzniká tím, že nemáš střed otáčení v uzlovem bodu.

Pokud jde o to zkreslení perspektivní, tak máš pravdu, od toho maj slušný programy několik projekcí aby jsi si vybral tu správnou.

Pro začátek bych začal se snímání nějakých vzdálenějších objektů, architektura je pro tohle zrovna celkem slušná porce.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 24. 7. 2014 22:06

Přesně jak radí kolega Callgaro, bacha na chybu paralaxy a jít (někdy to nejde, nebo to není ono) dále od objektu. Automaticky docela dobře spojuje mrkvosoftí ICE, někdy i líp než automatika v PS. Rovnání a korekce se stejně neubráníš. Jen bacha u architektury z podhledu na příliš otrocké srovnání vertikálních lini, fotka pak působí jakoby opačně " kětináčovala" u záběru z větší vzdálenosti už to tolik nevadí. Osobně se při korekci řídím vlastním citem jak bych to nakreslil ve skice. Takže ať se daří :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 25. 7. 2014 08:27

Dyt to je dobry vysledek .. 5min rucnich oprav a mas to hotovo. Aneb fotografie neni jednoducha a fotka se sama neudela ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 25. 7. 2014 10:04

Díky moc. Jak se tedy vyvarovat té chybě paralaxy? Moc nerozumím tomu co znamená, že nemám střed otáčení v uzlovém bodu.. :hm Co je myšleno uzlovým bodem?

Co se týče perspektivního zkreslení, tak i Hugin nabízí několik projekcí, jen jsem nevěděl, která bude nejlepší, tak jsem to nechal na něm. :-)

Zkusím si i něco jednoduššího než je architektura..

@chel:

Já právě nevím, jak bych opravil tu střechu/věžičku, kde ty linie jsou uskočené.
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 25. 7. 2014 10:20

Daj si do google nodal point...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chel 25. 7. 2014 10:48

Tučňák píše:@chel:
Já právě nevím, jak bych opravil tu střechu/věžičku, kde ty linie jsou uskočené.

1/ razitkem Otevres fotku v Photoshopu, vytvoris novou vrstvu nad fotkou, zmacknes klavesu S = stamp = razitko, nahore by melo byt nastaveno pruhlednost 100%. Zmacknes alt a klines na misto odkud chces brat texturu a pak kliknes na misto kam ji ches kopirovat. atd.
2/ pomoci laso tool, asi lepsi nez razitko.
otevres fotku vytvoris novou vrstvu znova kliknes do prvni vrstvy a vyberes laso tool .. nevim pismeno ... oznacis cast strechy kterou chces posunout nahoru strechu a zmacknes ctrl-c pak kliknes do nove prazdne vrstvy a das ctrl-v oblast se prokopiruje. Zmacknes "V" a posunes oznaceny kousek vrstvy kam potrebujes. Pak pomoci "E" erase odmazes co se ti spatne prekryva. Atd dokud nejsi spokojeny.
3/ pomoci vrstvy originalni fotky
otevres slozenou fotku + otevres zdrovovou fotku ve zdrojove das ctrl-a (oznaceni cele plochy) a ctrl-c (kopirovani) prekliknes na slozenou fotku a vytvoris novou vrstvu kliknes na ni a das ctrl-v .. vlozi se do ni. Snizis pruhlednost na 50% a zmacknes ctrl-t to udela ze fotku muzes zmensovat zvetsovat presouvat cokoliv a napasujes ji na misto ktere potrebujes preplacnout. shizena pruhlednost ti umozni videt kam to vkladas az skoncis zmacknes enter. pomoc "E" erase promazes nepotrebne prekryvy.

-- 25. 7. 2014 12:00 --

Jde o to dostat texturu s linii o na spravne misto.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 7. 2014 19:07

Tučňák píše:já teď nevím jestli je chyba už při pořizování podkladových fotografií nebo při pozdějším zpracování v počítači
Samozrejme v spracovaní .. keďže Hugin ti to spojil...
(pri fotení si vždy treba nechať trošku rezervu aby sa zábery prekrývali, ale v tom by nemal byť problém)

Tučňák píše:Použil jsem Hugin na Mac OS. Přičemž jsem nic nenastavoval ručně, ale využil průvodce, který je zde k dispozici. .. Jde o něco co jsem schopen ovlivnit v počítači při post procesu
Môžeš manuálne navoliť body (medzi rôznymi zábermi), keď sa ti náhľad nebude pozdávať.
V tej streche sa asi autopanu ťažko hľadajú rovnaké body, skús sa s tým trošku pobaviť...

Ja som naposledy sprievodcu nepoužil (asi preto že mám len onboard grafiku a staršiu dosku tak mi nefunguje OpenGL náhľad), no v podstate som tiež nič nenastavoval, len poklikal na buttony "vytvoriť kontrolné body" => geometriu "vypočítať" => fotometriku "vypočítať" => náhľad {kde som to zarovnal} => a potom som už len poklikal na buttony v lepičovi .. a celkom dobre to spojilo (chybu som nenašiel)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 25. 7. 2014 19:56

Tohle je foceno dost z blízka a asi na široké ohnisko, takže pokud nemáš panohlavu seřízenou na uzlový bod, tak se tohle stává. Chyba paralaxy je pak výrazná a neporadí si s ní ani jinak výborný Hugin. Můžeš se pokusit to v Huginu nějak vymaskovat, ale nejspíš to nebude ono. Pro příště pokud nemáš panohlavu, tak musíš fotit co nejvíc z dálky a ideálně co nejdelším ohniskem, pak je chyba paralaxy zanedbatelná a programy s tím nemají problémy.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tučňák 28. 7. 2014 06:46

@chel:

Díky za výborný popis! PS sice nemám, ale mám Pixelmator, který umí pracovat s vrstvama, takže stejný postup by měl jít aplikovat i zde.

@Ganec:

Zkusím si projít nastavení v Huginu a něco upravit, třeba to spojí lépe, pokud mu zadám nějaké body.

@Daf:
Je to foceno 30mm ohniskem (crop 1,5) vzdálenost byla odhadem nějakých 15 - 20m. Panohlavu nemám vůbec, jen klasický stativ :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 28. 7. 2014 18:39

Na to ohnisko a vzdálenost by ti to ani bordel dělat nemělo, 1/3 až 1/2 přesahy, žádná 1/4 ( Já byl v poho s 50mm, 75 po přepočtu na více než poloviční vzdálenost). Máš pak dost informací pro program.
Navíc mě se osvědčil Kolor Autopano...
Navíc tyhle chyby se dají velice lehce opravit.
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 7. 2014 19:44

Tučňák: ešte môžeš niekde švacnúť tvoje zdrojové fotky a môžme tu vyskúšať či to náhodou dáky program nespojí lepšie.
A ja sa môžem skúsiť pohrať s Huginom: akurát pred týždňom som čosi spájal (síce len 1 radu zo 4 záberov) tak by mi to nemalo dlho trvať a mohol by som si na to nájsť trošku času ;-)

PS: môj pokus z 13 záberov (výsledok bol zrejme len z 10-tich)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků