Správné nastavení barevných profilů ICC a módů na monitoru

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod magovec 7. 7. 2014 23:46

Zdravim,

prosím znalé, aby mi pomohli osvětlit, jak správně nastavit ICC pro několik scénářů.

Situace: Mám wide gamut monitor, kalibrovaný s vlastním ICC profilem. Monitor umí simulovat sRGM, Adobe RGB, svůj native režim.

Cíl: Dosáhnout správného řetezce úpravy fotografií, aby nedocházelo ke špatné interpretaci barev z důvodů převodu mezi prostory.

Otázka 1 - zobrazení na monitoru: Zrcadlovka pořídí v sRGB -> Otevřu v editoru, nechám profil sRGB -> upravím -> uložím jako sRGB s embedovaným profilem. Monitor má nastaven vlastní ICC kalibrovaný profil v OS. Jaký režim nastavit na monitoru? sRGB?

Otázka 2 - tisk na profi tiskárně (mám přesný ICC profil): Zrcadlovka pořídí v sRGB -> Otevřu v editoru -> převedu na profil tiskárny -> upravím -> uložím s embedovaným profilem. Monitor má nastaven vlastní ICC kalibrovaný profil v OS. Jaký režim nastavit na monitoru?

Otázka 3 - tisk na domácí tiskárně (nemá ICC): Zrcadlovka pořídí v sRGB -> Otevřu v editoru -> nechám profil sRGB(? nebo dát CMYK?) -> uložím jako sRGB s embedovaným profilem. Při tisku dávám buď editor převede barvy (pak volím režim a na jaký profil převést) nebo nechávám na tiskárně. Monitor má nastaven vlastní ICC kalibrovaný profil v OS. Jaký režim nastavit na monitoru? sRGB?

Celý zmatek mám v tom, jak se postavit k možnosti ICC profilu monitoru, který se přiřazuje v OS a k režimu, jak monitor zobrazuje (nastavuje se v menu monitoru). A jak se k tomu postavit, pokud výsledný profil není ten, který monitor umí simulovat (tedy například konkrétní tiskárna)? Co když tedy budu mít např. sRGB na monitoru a dám tisk? A i v případě, kdy mám přesný ICC pro tiskárnu, tak ale monitor to nemá, tedy co se stane s barvama, když na sRGB monitoru budu zobrazovat obrázek, který budu chtít tisknout v CMYK?

Díky moc
magovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 8. 7. 2014 07:55

Pokud máš monitor, který pokryje Adobe RGB, tak foť do Adobe RGB a dělej úpravy v Adobe RGB prostoru. Nicméně pro prezentaci na webu budeš muset výsledek převést na sRGB. Stejně tak pro tisk v běžných fotolabech. Pokud by šlo o nějaké velké tisky v profi fotolabu vzal bych to s sebou v Adobe RGB a 16bit Tiff a doladil to s obsluhou tiskárny. Jinak pokud máš ICC profil tiskárny, tak např. Photoshop a dobré graf. programy umí tzv. soft proof náhled, kde se ti zobrazí fotka i s barevnými odchylkami tiskárny.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod magovec 8. 7. 2014 09:37

Další myšlenak, kterou mi zkorigujte, pokud se pletu.

Pořídím v AdobeRGB, informace o profilu je embeded. V editoru (který přečte profil) pracuji v Adobe prostoru. Ale monitor má svůj kalibrovaný ICC a nastaven sRGB prostor. Tedy dojde k převodu barev (pro zobrazení), protože monitor zobrazuje sRGB. Ale jelikož má správně nastaven profil je automaticky barva převedena na sRGB (jen pro zobrazení) a tedy by měly být barvy "správné"? Tím správné myslím, žeby němelo dojít k tomu, co nastane běžně, kdy pokud člověk zobrazí AdobeRGB obrázek na sRGB monitoru a neví o tom, že to je Adobe (nemá u sebe profil) tak jsou barvy špatně. Samozřejmě se barevná informace ztratí, ale jelikož sRGB je podmnožinou Adobe, tak červená zůstane stejnou červenou, pouze se ztratí některé odstíny.

Myslím si to správně?
magovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 7. 2014 09:48

otázka 1: neměl bys mít na monitoru nastaven ten kalibrovaný profil?

Poznámka k tisku, pokud nemáš sondu na kalibraci tisku z domácí tiskárny, je to díra v řetězci a výsledek je spíš dílem náhody.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 8. 7. 2014 10:05

Ano. Pokud pracuješ v aRGB, ale monitor zobrazí jen sRGB, tak by to mělo být v pořádku. Jen zkrátka neuvidíš některé odstíny barev. Takže na svém stroji by se zobrazování neměl být problém. Jen je třeba myslet na to, že pro prezentaci na webu, a pro běžné fotolaby je aRGB problém. Spíš je otázka, jestli to má smysl si to takhle komplikovat a nepracovat čistě v sRGB. U těch domácích tiskáren je to bez kalibrace docela problém, určité řešení je používání originál inkoustů, papírů a k tomu mít alespoň tovární ICC profil.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod magovec 8. 7. 2014 20:32

Lotrandor píše:otázka 1: neměl bys mít na monitoru nastaven ten kalibrovaný profil?


Kalibrovaný profil je ICC. To nastavím tak, že hjej přiřadím monitoru v OS (systému). Simulace profilu je ale něco, co mi umožňuje monitor, kdy v OSD menu můžu zvolit, že chci zobrazovat v sRGB například. To s ICC nemá co dělat, jak to tak chápu.

Pro mě platí, že nejvěrnější zobrazení dostanu tak, že v OS ma aplikovaný kalibrovaný ICC a v OSD monitoru nastaven požadovaný režim.

Na celém mě zaráží, že léta jsem pracoval s několika monitory sRGB. Nyní když dám simulaci sRGB prostoru na mém wide gamut aRGB monitoru tak barvy jsou výrazně jiné, než jsem byl zvyklý. Buď je to tím, že všechny ty staré monitory byly nekvalitní a zobrazovaly něco jiného než sRGB nebo je něco špatně :-)
magovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 7. 2014 21:10

Aha, tak to jsem neřešil, mám zkalibrovaný normální monitor.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků