Kalibrace displeje notebook

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 31. 1. 2013 10:33

Letim na měsíc do zahraničí a nemam možnost si brát svuj LCD, tak bych aspoň rád nějak trochu zkalibroval notebook, co budu mít s sebou. Máte někdo doporučení na nějaký SW? Na shánění někoho se sondou už bohužel neni čas.. Díky
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kozakm 31. 1. 2013 11:26

Co to udělat okometricky? Dát si oba displeje vedle sebe a ten notebookový co nejvíc připodobnit stolnímu?
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gblack 31. 1. 2013 12:45

Dovedl bych si představit i to že je oba vedle sebe vyfotíš. Oba mají na display nějaký barevný textury a v nějakým grafickým programu by mělo jít najít rozdíly a ty zpětně aplikovat na nastavení monitoru. Možná pakárna, ale myslím si, že to tak lze udělat docela přesně.
D90 + NIKKOR 18–105mm f/3,5–5,6G ED VR AF-S DX
Doerr DAF-42
gblack
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 1. 2013 13:09

Co tohle? Na zakladni nastaveni jasu a kontrastu dostatecne:

http://www.lagom.nl/lcd-test/
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maraou 31. 1. 2013 22:35

Vzhledem k tomu, ze pracovne taky hodne cestuji, tak delam hodne fotek na notebooku. Jeho veskerou kalibraci jsem vsak vzdal, protoze ackoli mam primo HW sondu, tak veskere korekce jdou do kopru, jakmile naklopis display o 10stupnu jinak.
Klidne si to vyzkousej, uprav 10 fotek zavri notebook a po nejake dobe (aby sis nepamatoval nastaveni tahel a presne naklopeni displaye) uprav tch stejnych 10 fotek. Na normalnim monitoru pak budes nejspis dost prekvapeny.

Plati to bohuzel asi pro vsechny NTB bez rozdilu znacky a cenove kategorie, ja mam DELL asi za 40 tis. srovnaval jsem s HP, Lenovem, VBI... takze delam jen selekci, orez, maximalne korekci expozice. Vse ostatni necham bud nahode a nebo pak pripojim poradny monitor.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 1. 2013 23:34

To je otazka displeje, většina notebooků má mizerný TN panel, ale postupně se čím dál víc objevují notebooky resp. ultrabooky s IPS displeji. S cenou začínají tak na třiceti tisících. Zanedlouho se začne prodávat Microsoftí Surface Pro a v tom bude IPS displej za cenu lehce přes dvacet tisíc. Bez IPS bych už notebook nekupoval.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 2. 2013 11:17

Díky za rady, to s tim pohybem s displejem mě nenapadlo. Jinak notebook s IPS nemam a ani bych si ho soukromě nekoupil. Přecejenom 40t kvůli občasným cestám je dost a to bych radši koupil nějaký sklo... A ve firmě mam bohužel nějaký business notebook dle pozice (Fujitsu Lifebook za cca 30t) a co jsem koukal, tak ultrabooky nemá nikdo včetně nejvyššího vedení a kvůli zabezpečení nejsou ani v nabídce. Takže asi taky bez šance. Ale tak zkusim aspoň něco.. A nebo se dám na ČB foto :-D
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daf 1. 2. 2013 11:54

Já na notebooku občas upravuji. Souhlasím s tím, co bylo výše zmíněno. Není to moc pohodlné, protože člověk při úpravách musí neustále koukat kolmo na tu část displeje, kde upravuje. Když si na to dá člověk pozor, tak je výsledek poměrně dobrý.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pyramidak 13. 4. 2013 09:07

Na laptopech dělají kalibrační sondy největší zázraky. Je tam vždycky hodně co kalibrovat. Kalibruji po praze, 400 Kč, kontaktujte mě: http://www.jantac.net/lcd/lcd.htm
pyramidak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 21. 4. 2013 08:41

Já mám teď taky novýho Della E6320. V podstatě se vším jsem spokojen, ale displej (tn) s možnostma nastavení integrované grafiky je vedle starého NTB s nVidia VGA jedna tragedie. Abych nebyl za vola, nekupoval jsem ho jako nástroj na úpravu fotek, ale občas přijdu zvenku a na omrknutí strčím paměťovku do takřka nepřetržitě běžícího NTB...
Zkoušel jsem "zkalibrovat monitor von oko podle starého notesu. Oba vedle sebe na stole a na displeji pár stejných fotek. Když jsem upravil gamu každé barvy a zpětně na různých fotkách dokorigoval, tak jsem zjistil, že jednobarevné pozadí Aero má v sobě šmouhy a ostré barevné přechody v jemných odstínech.
Prostě je to TN šunt, displeje do NTB jsou totální odpad primárně určený k zobrazení mailu. Nevěřím na zkalibrování, je to jako chtít udělat oštěp ze sukovice...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kokynoo 1. 8. 2014 09:55

Měl bych jen dotaz. Má vliv barva stěn místnosti na kalibraci monitoru sondou ?
kokynoo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 8. 2014 10:48

Má vliv na okolní osvětlení, takže svým způsobem jo. Stejně tak má vliv jestli kalibruješ ráno v poledne nebo večer... Jiná otázka je, jak velký ten vliv je. Pokud máš sondu tak nejsnažší je, si ten vliv vyzkoušet.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kokynoo 1. 8. 2014 11:26

Sondu jsem koupil spyder 4. Kalibroval jsem monitor dle návodu a koukal jsem, že po ukončení kalibrace má monitor oproti předešlému nastavení dosti žlutý nádech.Bílá mi přinde spíš žlutá.Monitor mám v místnosti vymalované na tmavě oranžovo.Tak nevím, zda je to tou barvou pokoje a nebo byl monitor od výrobce nastaven tolik do modra, že se mi teď barva monitoru zdá tak žlutá.Vytvořený profil snad ukládám správně. Nastavím ho ve správě barev ve windowsech a také ve photoshopu.U grafiky nic nenastavuji.
kokynoo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod phamon 1. 8. 2014 12:44

kokynoo:
Nemas wide gamut monitor? Kdysi jsem kalibroval wide gamut monitor tusim se sondou X-Rite i1Display 2. Kdyz jsem kaliboval na nejakou nastavenou teplotu bile (6500K, 5000K...), vzdycky probehlo vse v poradku a po ukonceni kalibrace byla bila ruzova. Pak jsem to zkalibroval na native white a skoncilo to relativne dobre. Bila byla bila, ale nevim jakou mela ve skutecnosti chromaticnost. Divat se na to dalo. Je otazka, zda-li jsou vsechny sondy schopne zkalibrovat wide gamut monitory.
phamon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kokynoo 1. 8. 2014 15:19

Mám Dell U2412M
kokynoo
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků