Kupa starsieho iMacu

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grent 21. 8. 2018 17:54

Ahojte, ako fotograf som stale len skor nadseny amater, fotky robim pre seba a pre znamych zdarma. Uvazujem vsak ze by som si zaobstaral nejaky imac, nakolko moj ntb s win uz nieje moc dobry a celkovo by som rad presiel na osx. Moj budget je tak do 1000€, cital som ze aj starsie macy si vedia urobit stale dobre svoju pracu. Pocitac pouzivam z 90% len na filmy a lightroom. V tomto budgete to asi nebude na 27" model ale len na 21,5, naklko teraz upravujem len na monitore ntb tak aj to by bol posun, mam aj druhy monitor ale to je len tn s hroznymi farbami.
Mam taku dilemu, najradsej by som bol keby je tam retina, 8gb ram a nejaky ssd disk.
No zvazujem aj model s iba FHD, teoreticky by na moje potreby zatial stacil a daju sa zohnat za fakt slusne ceny. S vekom by bol som bral najradsej asi model 2015 late a novsi ale vraj aj starsie vydrzia dost len sa obavam ze tam je uz o dost vyssie riziko poskodenia niecoho.
Momentalne fotim na Olympus omd ale uvazujem ze prejdem spat na Nikon a radsej by som tam investoval viac do FF systemu ako do pocitaca.
Budem rad za kazdu radu s mojou dilemou :)
Grent
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 21. 8. 2018 18:42

Za ten lesklý panel bych kopal inženýry Applu do *****, díky tomu mi nikdy nesmí přes práh.

Ad investice: buď z eBay repasované Mac Pro 5.1/Mac mini s quad i7 a 16GB RAM nebo zkus počkat, jestli bude v září uveden nový Mac mini. Stávající Mac mini s 8 GB RAM používám, ale na Affinity by to chtělo 16 GB, naopak dvojjádro mě až tak neomezuje, export dělám dávkově a při tom u počítače ani nejsem.

Subjektivně si myslím, že je OSX už několik verzí optimalozován na SSD, s klasickým rotačním diskem budeš trpět jako zvíře, takže z tohoto bych neustupoval.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrsek 21. 8. 2018 20:46

Stejne jako chodec byck koupil nějaký Mac pro/ mini a k tomu poradny monitor. Mít kompa soucasti monitoru je dost neprakticky.
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grent 22. 8. 2018 05:27

Z hladiska vsetko si spravim sam asi hej, inak v tom problem nevidim .. pouziva to mnozstvo ludi co sledujem a pocujem .. Chcem sa co najmenej starat do HW, je tu moznost usetrit miesto a okrem toho je to krasny dizajnovy kusok, aj ked to je samozrejme asi subjektivne.
Grent
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Calven 22. 8. 2018 07:15

Na iMacu fungujem od roku 2009, v roku 2013 som model late 2009 vymenil za aktuálny late 2013 s i5 a 8GB RAM. Časom som vymenil HDD za SSD a ani dnes (teda v princípe s 5 ročným počítačom) nemám pocit, že by nestíhal. Samozrejme - viac je v tomto prípade vždy viac (či už RAM, alebo výkonu). Ale pri poslednom zvažovaní výmeny za nový som došiel k tomu, že výmena za aktuálny HW v novom iMacu by mi priniesla len malý nárast výkonu a tak som sa na to to vyprdol a stále spokojne fungujem na iMac late 2013.
Jediná vec, ktorá ma možno zlomí na nákup nového iMacu je retina.

Jo a samo - ten tenký iMac je krásny kus železa...
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 22. 8. 2018 10:19

Calven: no ten nárůst výkonu by byl větší než jen “malý”, nove iMacy jsou děla. Nevýhoda je nulová možnost pozdějšího upgradu a neskutečného průvanu v peněžence ;-).
A ten displej, brrr :-(. Nedávno jsem kupoval známé k Macbooku 27” IPS Della U2715H a obraz super i bez odlesků.

Grent: pokud jsi nikdy s OSX nepracoval, moc peněz bych do toho nedával. Ne každému jiný styl ovládání vyhovuje. Na originál klávesnici se pracuje lépe jak s obecnou Win klávesnicí (ale stojí raketu), gesta na Magic mouse jsou návyková (když si je dokonfiguruješ přes utilitku) a Automator, to je něco, co mi na Windows dodnes chybí.

Na druhou stranu, za těch 10 let jsem instaloval OSX jen 2x a to spíš ze zvědavosti, Timemachine (rozdílové zálohy) fungují super.
chodec80
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků