Jak udělat domácí ateliér

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 18. 12. 2014 11:38

snopa: dobry tip.) ja mam z barevnych folii home-made filtry na blesk.)

je fakt, ze ted mam nejaky softboxy (neco DIY, neco koupeny). do "atasu" dobry, ale na venkovni cvakani jsem premyslel o mobilnejsi a pohotovejsi variante z destniku (tusim to tu ukazoval i Petr Lunak a vysledky me prisly ok.) http://www.phototools.cz/destnikovy-sof ... m/d-70526/
jeste me zajima, jak velky efekt ma treba vostina (a jestli ji dat az na konec sestavy - vnejsi clen softboxu nebo hned na blesk), nebo jestli je lepsi svetlo usmernit vic vrstavama platna (standardne jsou v softboxu 2, tak jestli treba jeste nejaky predrazeny pred softbox apod.)
mozna by nakonec bylo nejjednodussi si na hodinu dve pronajmout profi atas, a vsechno si to vlastnorucne ohmatat a ozkouset.. ale to se zas clovek pripravi o to poteseni z kutilstvi a trnitou cestu pokus-omyl.))))
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 18. 12. 2014 12:53

Shoehardt R. : Ty plátna jsou v lepších softboxech 2 kvůli většímu (rovnoměrnějšímu) rozptylu, ne usměrnění, k tomu jsou naopak "mřížky" (nehodlám zkoumat, jak vzniklo slovo "voština", ale nemám ho rád).

Pokud jde o různé softboxy, reflektory a komínky, jejich poměrně nemilá vlastnost je, že jsou dělané na studiové blesky, což komplikuje jejich použití, pokud máme jen blesk systémový (který je na většinu interiérového focení dostatečný, ba dokonce mnohem vhodnější, necloní-li někdo jak smyslu zbavenej).

Reflektor s voštinou ve třech situacích během jednoho cvakání:
da-1.JPG

da-2.JPG

da-3.JPG


Na blesk jsem si udělal "rukáv", kterej se jinak prodává za nesmyslný peníze, mě vyšel asi na 50 Kč a není třeba mít extra šikovný ruce. Dovoluje výrazně zmenšit a dokonce i částečně tvarovat kužel světla. Akorát je třeba si s tím trochu hrát, aby člověk vychytal ten správný rozsah, kdy to osvětluje co má a neosvětluje co nemá. V ukázce je tedy použit venku za dost nepříznivého odpoledního světla, ne v interiéru, ale určitou představu to dá.
da-4.JPG
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 18. 12. 2014 15:06

t-lama: diky za odpoved a ukazky. o vyrobe rukavu jsem premyslel pri pouziti na blesk k nasviceni pozadi (a vlastne to dokonce provizorne i zkousel - cerny papir + gumicka)).
videl jsem prodavat redukce na softboxy (apod.) pro blesk a prumerne sikovnej nasinec se s tim i popere (sam jsem predelaval uchyceni softobxu pro svetla na blesk).
ona by ta mrizka (vostina)) vlastne mela uplne stejne fungovat i na tom reverznim destniku (ala softbox), ze? http://www.phototools.cz/destnikovy-sof ... m/d-70526/
jeste si lamu hlavu s dvema verzemi vostin, co jsme videl - jak hned za svetlo tak az za softbox a premyslim, jestli v tom bude nejaky viditelny rozdil. tohle byhc ais prece jen spis koupil, nez vyrabet, i kdyz uz i na tohle jsem videl home-made trik z urezanych slamek.))
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 18. 12. 2014 16:36

Já vím, že se prodává redukce na Bowens bajonet, ale mám značné obavy z vyvážení takové sestavy na běžném lehkém stojanu pro blesky.
Ten deštníkovej softbox (už samotnej název skřípe) dá měkčí světlo než samotnej odraznej deštník, ale úhel pokrytí tím světlem bude brutální a mřížka na to nejspíš nebude, nebo se bude dost špatně přichycovat (oktaboxy jsou na to uzpůsobené a mají o kus širší okraj se suchým zipem).

Jinak pokud světlo nejdřív rozptýlíš (plátno) a pak usměrníš (voština), měl bys získat ostřejší přechod mezi osvětlenou a neosvětlenou částí scény, než pokud to uděláš naopak.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 19. 12. 2014 11:12

T-lama: jo, stabilita asi problem bude, doma v zavetri je to v poho, ale jak zafouka, mam strach ze to poleti (stativy mam taky z phototools a neco stojany na stavebni halogeny, ven asi ideal nekoho na drzeni nebo poradne zatizit), ale co jsem ruzne cetl, tak se stabilitou svetel v exterieru se asi bojuje celkem bezne (reseno nekym kdo drzi nebo ruznym zatezovanim sutrama, petkama s vodou,..). s tim usmernenim svetla me jeste napadly klapky (po obvodu reflektoru), ale to je vpodstate principielne asi jen jednodussi vostina (zas jsou vetsinou delsi, co jsem videl).
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 19. 12. 2014 11:15

Denni svetlo zezadu, do obliceje destnikovy softbox se systemakem. Foceno tuto stredu.
Obrázek
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 19. 12. 2014 12:18

)))) tak po problehle debate jsem se na ty "destnikovy SB" chtel vyprdnout a ted zas Chel nahraje tohle. zacinam z toho byt zoufalej.))
stran praktickych zkusenosti, ma (v ramci jednodussi manipulace a stability systemu stativ+sb v exterieru) nejaky smysl nahradit 2 softboxy (octabox tusim 120 a ctverec asi 60x90) tema otocenejma sb destnikama? (cca 1200 CZK za ty dva destniky me nezruinuje)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 19. 12. 2014 12:48

chel píše:Denni svetlo zezadu, do obliceje destnikovy softbox se systemakem. Foceno tuto stredu.
Obrázek

jaaa hnidopich
z vrchu cca 3 mm odrezať
a modelku odpotučiť mne na ùstny pohovor :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 19. 12. 2014 15:25

Shoehardt R. píše:)))) tak po problehle debate jsem se na ty "destnikovy SB" chtel vyprdnout a ted zas Chel nahraje tohle. zacinam z toho byt zoufalej.))
stran praktickych zkusenosti, ma (v ramci jednodussi manipulace a stability systemu stativ+sb v exterieru) nejaky smysl nahradit 2 softboxy (octabox tusim 120 a ctverec asi 60x90) tema otocenejma sb destnikama? (cca 1200 CZK za ty dva destniky me nezruinuje)

Kup si jeden destnikosoftbox a dva systemaky.
Destnikem do ksichtu a druhym zezadu na obrys pokud tam nebude slunko, nebo jiny zdroj. Pohodove se to prenasi.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 19. 12. 2014 18:05

chel: diky diky. co jsem studyroval ruzne fotky, tak tohle jsem zatim vykoumal jako asi idealni zakladni sviceni (a i na par svych pokusech). asi si jeden ten destnikoSB nadelim pod stromek. stejne ted na foceni moc neni cas, ale kdyz nahodou bude chvilka.. ted se jeste naucit aranzovat ty baby, aby to vypadalo trochu esteticky, to bude horsi. pocitam par umornych let.)))
Shoehardt R.
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků