Jak udělat domácí ateliér

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sarty 12. 8. 2005 12:44

Zdravím, máte někdo zkušenosti s tím jak udělat domácí ateliér? Nebo aspoň link na stránku kde bych našel postupy svícení? U nás v knihovně nic neměli.
Jinak mám 300D black kit, dvě halogenové lampy 500W, ale nevím co by se hodilo na rozptýlení jejich světla. Někde jsem slyšel že pauzák. Taky jaké látky použít na pozadí. Vím o pár typech jako je samet, nebo koupit fotopozadí...
Taky jestli raději koupit odraznou plochu nebo vyrobit. Jaké používat rozestavení světel a svícení.
Díky všem za ochotu, pomoc a předané zkušenosti...

PS Kdyby se našel kolega z regionů Kopřivnice, Nový Jičín, Ostrava(?), Frýdek Místek(?) a okolí, mohli bychom prohodit pár slovíček někde na kafe. Zatím Dík

// adamek.jan - editoval jsem nazev threadu
Sarty

Odeslat příspěvekod MirekE 3. 10. 2005 14:06

Přimlouvám se za odpověď od zkušenných....
Kdesi jsem slyšel že není nad záblesková světla, ale zatím nemám zbytečných 30.000,- :-)
Takže... zajdu do OBI, koupím 2x 1000W lampu na stavbu, nějaký pauzák nebo prostěradlo a začnu si hrát... Mohu dosáhnout nějakých dobrých výsledků? Nebudou to vhozené peníze???Nemám si koupit raději dvě různě silné halogenky než dvě velmi silné????
Poraďte prosím...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 3. 10. 2005 17:13

Toto take neni muj obor, jen me napadlo...
koupím 2x 1000W lampu na stavbuu/quote]

nebude pritom problem s barevnou teplotou svetla ? :wink:
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 3. 10. 2005 17:42

Halogen jako halogen nebo snad ne? Případně dodám pár filtrů z plexiskla :-) Já nevím.. prostě... poraď kdo můžeš :-)
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KArellian 3. 10. 2005 17:53

Se dvěma (nebo raději třemi) halogeny se nadělá spousta zajímavých fotek. Je ale potřeba myslet na ty složitější věci - stojany pro světla, stojany pro odrazné plochy a rozptylové plochy. A taky to chce místo, spoustu místa, pokud nebudete fotit mobily, tak aspoň tak 5 × 5 m. Ale nic z toho není nepřekonatelné.
KArellian

Odeslat příspěvekod Pavel Staněk 4. 10. 2005 21:17

ne, že bych byl expert...

ale párkrát jsme zkoušel s podobnejma věcma, co si fotit:-)

a zkušenost?

Samozřejmě zablekový věci má jednu velkou výhodu a to, že netopí...


ale pro amatéra myslim, že opravdu postačí halogeny(ja měl 500W), díky tomu, že to pořadně topí je trochu problem čim to rozptýlit... pauzák, polopruhledna folie rozptylujou velmi dobřě ale při upevnění přímo na ty zahradni světla začali hořet/kroutit se. tkaže to chce vymyslet jinak. Pokud se budou kombinavot světla různé teploty je potřeba přesně vyvážit bílou nejlíp na nasvicenej bilej papír.

a jak to všechno nasvítit?

http://www.fotoaparat.cz/article/3336/1

až to projdete budete vědět vše podstatné...
Pavel Staněk

Odeslat příspěvekod Pavel Staněk 4. 10. 2005 21:18

A držaky na ty světla se nechaj taky sehnat v OBI / Baumaxu....
Pavel Staněk

Odeslat příspěvekod mafoto 6. 10. 2005 19:51

Před časem jsem to řešilo tady. Nakonc jsem si podle návodu udělal "stan" a v něm pro klientovu spokojenost nafotil asi 500 drobných předmětů do katalogu.
http://forum.grafika.cz/read.php?42,403 ... msg-403269

Zdraví

Martin
mafoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod buteo 6. 10. 2005 20:58

pozri http://www.digi-foto.sk super stranka - najdes tam aj veci o svetelnom tuneli (stane)
buteo

Odeslat příspěvekod randolf 14. 10. 2005 20:55

No tak zamachruju :) Koupil jsem si 2 blesky co umi Nikon Creative Lightning system, odrazny destnik a drzaky, mame jsem zlikvidoval jeji oblibeny destnik s motivem 101 dalmatinu - az na cerne fleky je bily a prusvitny :) Vysledek - softbox+odrazny destnik. Zbyva koupit jeden stojan, misto druheho pouzivam stativ. Vysledek - absolutni pohoda, jenom chybi stale svetlo, takze je treba zkouset... ale u digitalu to neni problem :)
randolf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MirekE 14. 10. 2005 21:49

... a jak to pereš?? :lol:
a propo.. spíš by mě zajímalo, kam se s tím vejdeš...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod randolf 15. 10. 2005 09:17

Neperu, zatim :) Uz jsem chtel vybelit ty dalmatinovske fleky savem a pak mi doslo, ze by to na tu umelinu asi nebylo moc dobre :)

Cele se to vejde do jednoho fotobatohu. Presneji v tuto chvili ne, prooze mam Lowepro Micro trekker 100 a to je takova vetsi damska kabelka na zada, ale do obycejneho vpohode.. neni to velke. A do mistnosti to taky vejde :)
randolf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MirekE 15. 10. 2005 09:41

Takže.. máš systémový blesk na aparátu, pak dva další... (a propo, co je to Nikon Creative Lighting system - já jedu v Canonech, takže tohle označení nějak neznám), celkem 3 blesky... jedním deštníkem uděláš softbox nebo odrazný deštní, záleží kudy k němu přistoupíš.. je tak??... Stojany??? Tys vzal kde??? Kde se dají koupit... za kolik??...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod randolf 16. 10. 2005 22:59

Mno D70 ma vestaveny, ktery umi na dalku odpalovat systemove od Nikonu.. ty mam 2. Jeden jsem dal na stativ s destnikem, drzak od fy. Adorama (*****, ale funguje dobre). Druhy na maly stojanek na zem odrazem od stropu pripadne od steny dela druhe svetlo. Destnik muzu otocit na obe strany. Az prijde i druhy destnik - tentokrat opravdu fotograficky - tak koupim nejaky stojan na svetla..anebo ten nejlevnejsi stativ, co se da sehnat. Funguje to hezky.. :)
Jenom mi chybi treti svetlo na nasvetleni pozadi a modelu zezadu, fakt tam chybi, na zdi/pozadi proste zustavaji stiny, i kdyz slabe.

Nikon CLS je docela chytry system, kdy blesky jsou rozdeleny do 4 skupin - M, A, B a C, kdy M je Master flash, A,B,C jsou jine blesky. nastavim si v menu toho masteru, v jakem pomeru maji ty skupiny blyskat a ono uz jim to pomoci TTL samo nastavi intenzitu.. docela sikovne.. jenom je skoda, ze to nejde s tim vestavenym bleskem, ten umi ovladat jenom jednu skupinu. Da se koupit i jenom krabicka, ktera se pripoji k jakemukoli blesku a ten jde pak taky pouzit. Krasne je, ze je to cele bezdratove, cele si to povida kratkymi slabymi zablesky :)

popis napr. zde: http://www.pcworld.com/reviews/article/ ... 040,00.asp

lepsi jsem nenasel.. funguje to ale prakticky tak, ze blesky nekam polozim, nastavim libovolnou zaverku a clonu a zmacknu spoust. Ono uz si to parkrat predbleskne a pak bleskne poradne. A je to akorat :) Samozrejme to umi i manual a podobne, vse nastavitelne z hlavniho blesku ci menu fotaku.
randolf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MirekE 19. 10. 2005 11:02

Tak to má Canon vlastně také. Já mám Speedlite 580 EX... umí se chovat jako Master i jako Slave. Umožńuje řídit další blesky, může být řízen... jenže dávat za další blesky 13.000,- tak jako za tenhle.. to se mi moc nechce.. :-) Mohl bych koupit nějaké s menším směrným číslem.. (tenhle má 58)... stejně se to užívá na osvícení scény která většinou není dál než 10m (a to počítám i s odrazy).
Musím nastudovat jak se to šteluje s těmi deštníky. Vůbec nemám představu. Musím se někam mrknout jak to udělat, abych případně dokoupil pár věcí.
MirekE
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků