Jak na sport za špatného osvětlení?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Cookiesek 22. 3. 2018 20:59

Zdravím,
už nějakou dobu se snažím fotit amatérské hokejové zápasy a bohužel v těchto halách není nikdy vůbec dobré osvětlení.
Pročetla jsem si předchozí témata, kde se řešily stejné či podobné situace, ale i po vyzkoušení nastavení fotoaparátu jsem nedosáhla kvalitnějších výsledků. Mám canon 100d a objektiv canon ultrasonic 75-300 f/4;5,6. Vím, že objektiv není moc (vlastně skoro vůbec :-D ) světelný, proto jsem zkusila fotit pouze na 75 se clonou 4. Iso 3200 a čas 1/500. Zkoušela jsem zkrátit čas, tím i snížit ISO, ale to už byly fotky rozmazané. Lepší výsledky jsem dosáhla se setovým objektivem na 55 se clonou 5,6, časem 1/500 a ISO 6400 8-D :-D

Moje otázka tedy přesněji zní, zda se dá s nastavením foťáku nějak víc pohrát a vykouzlit méně šumu (světlo i pohyb jsou takhle v pohodě), nebo jestli byste mi někdo poradil nějaký cenově "né tolik" náročný světelný objektiv. (pokud nějaký takový existuje :-D )

Pár fotek z posledního hokeje: http://ivca-kuki.rajce.idnes.cz/21.3.2018_Origins/ .. prosím o kritiky, rady, nápady, .. :-)
Děkuju mockrát za každé reakce :oboze 8-P
Cookiesek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 22. 3. 2018 21:10

Aký máte cenový strop? Bazar ano alebo nie?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 22. 3. 2018 21:43

Máš bohužel nereálné požadavky. Ve špatném světle (a ještě při tak rychlém pohybu) nároky na techniku rapidně vzrůstají a s tím i cena. Tahle sestava je na tohle dost nedostatečná, to je na fotkách ostatně vidět, že je to už přes limit (šum). Potřebuješ nižší ISO (nebo paradoxně přeexponovat a pak stáhnout expozici v editoru) a nebo světelnější objektiv. Ideálně aspoň f/2.8 a nejlépe i full frame tělo. Zní to nekompromisně, ale nemá cenu si něco nalhávat :)
Canon má levný bazarový 70-200 f/4, ale světelnost je na tohle pořád slabá. V kombinaci třeba s bazarovou 6D už by to ale šlo, ve stejných podmínkách by ti to pak při ISO 6400 šumělo jako 100D na ISO 1600. Ale pořád to bude vlastně na hraně > slabá světelnost objektivu a 6D nemá úplně top ostření na pohyb. Záleží na nárocích. Další věc je fotit ideálně do rawu a rozumně odšumět v postprocesu.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2018 09:58

Skus napr. 50/1.8 STM za par korun - ten ti da uz aj pri f2.2 velmi kvalitny obraz a dostala by si sa na cca ISO 800 s lepsim casom, nez 1/500s.
Na jednoduche fotenie hokeja to s rezervou staci (pokial nemas snahu odfotit vsetko co sa hybe). Ja pouzivam 90% casu pevny 85/1.8 (na FF snimaci) a zda sa mi to byt OK.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 3. 2018 11:03

Jak psal Ondrej, chce to neco s lepsi svetelnosti.

Objektiv
- Ja bych se podival po Canon 85/1.8 USM verzi ( na APSC tele z toho bude mit 135/1.8 a ma rychly ostrici motorek ) a ze zahranici se da sehnat za cca 8.5-9 tisic (ano, na takove podminky to chce investice bohuzel). Nebo sehnat z bazaru tento objektiv primo, kde se cena pohybuje kolem 6-8 tisic.
- 50/1.8 STM se da koupit za par korun, ale bohuzel slaby dosah na hriste podle me.
- Pripadne 70-200/2.8 pokud by si chtela dosah, ale to chapu, ze bude mimo cenovou hladinu.
Prip

Zmena nastaveni
- Fot jen na stredovy bod, ktery ma extra sensitivitu od 2.8 az budes mit ten lepsi objektiv.
- Fot na RAW at z tech snimku dostanes co nejvice a pak poupravit v nejake RAW editoru (da se z toho obcas dostat jeste neco navic). Canon v te zakladni rade nema moc vykonny procesor a tudiz JPEG pri horsim osvetlenim neni zrovna idelani.

Jinak na tom snimaci moc lepsiho sumu nedosahnes bez svetelnejsiho objektivu. Je to celkem dost vybehovy snimac bohuzel. Canon ho dava do tel uz nekolik let (od roku 2010) a nebyl to zrovna prebornik i v ramci konkurence uz kdyz se poprve objevil. Promin, jeslti ti prijde, ze ti to nejak hanim, jen jsem chtel dat situaci do spravne perspektivy.

Jak fotit
- snazit se zachytit blize akci/nejaky akcni moment (nemusis mit vsechny v zaberu). staci treba jen 2 hrace co mezi sebou bojuji o puk apod. Ale s tim souvisi, ze potrebujes mit nejaky dosah s objektivem.

[url]
https://www.google.co.uk/search?rlz=1C1 ... NJPvltBEQo[/url]

https://www.eglobalcentral.eu/canon-ef- ... enses.html
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 3. 2018 13:27

Vyměnil bych Canon 100d za něco méně šumícího. Dohánět zastaralý snímač světelnými objektivy mi nepřijde jako dobré řešení.

Důležité je fotit do RAWu, kde se dá šumu efektivně zbavit a obrazová kvalita je pořád slušná.
Takto vypadá ISO 3200 na Sony A6000, foceno v úplné tmě na 30s expozici,
odšumněno v RAWu - https://www.flor.cz/foto-polarni-zare-zacatek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 23. 3. 2018 14:06

Flor, ale svetelny objektiv na ten hokej v takovych podminkach bude potrebovat tak jako tak.
Jinak s tebousouhlasim, ale holcina ma asi urcite dost omezeny rozpocet, tak bude lepsi to zkusit se svetelnejsim objektivem a pak se rozhodnout. Staci pro me vyuziti / nestaci a musim koupit lepsi telo.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2018 14:46

Novy 50/1.8 STM stoji asi 1/2 toho, co bazarovy 85/1.8 - a ma aj mierne lepsi obraz, no pomalsi AF, takze je to take lacne a este dostatocne ucinne riesenie pre fotenie od mantinelov. Navyse ten 50/85/100 moze posluzit aj neskorsie na FF alebo lepsom fotoaparate, prip. sa da predat prakticky bez straty.
85mm na APSC je trocha tesnejsi od mantinelu, no v pohode tam vojde cela branka aj s par hracmi okolo. Na fotenie z hora to chce minimalne 100/2 alebo aj dlhsie sklo....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cookiesek 23. 3. 2018 20:39

Děkuju moc všem :) Jsem si vědomá toho, že potřebuji světelnější objektiv. Proto zatím zvolím nejlevnější variantu 50/1.8 a to i proto, že mám možnost fotit přímo ze střídaček. Pokud mi délka objektivu nebude stačit, ale světelně to s nižší clonou bude vyhovovat, kouknu po delším :). Pokud by objektivy k ničemu nevedly, popřemýšlím, a začnu šetřit na nové tělo :) .. Co se týče focení do RAWu, zkoušela jsem upravovat RAW v editoru, ale jsem pořád jen lajk a musím se toho dost naučit ještě :D :)
Každopádně děkuji všem za rady, za pomoc. Určitě mi pomohly v rozhodování co a jak dál :) A určitě to jen tak nevzdám :P :D
Cookiesek
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků