Proč nejde snížit clonu

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod shockwave 8. 11. 2017 13:57

Ahoj, mám zrcadlovku Canon 1200D a chtěl bych fotit s polem ostrosti. Narazil jsem ale u sveho objektivu na problém, nejde mi snížit clonu pod 5.6 je to chyba nebo u meho objektivu 18-55mm je to limit pro manuální režim M. Má někdo zkušenost prosím, případně jak to pořešit? Pokud fotím objekty z blízka, krásně jde videt pole ostrosti, pokud ale zkusim vyfotit objekty více v dálce, tak i s nizkou clonou je vše ostré:( a bylo bz potřeba zvolit nizsi clonu myslim. Děkuji za pomoc a radu.
shockwave
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 8. 11. 2017 14:22

Mas asi objektiv, ktery umi jen clonu 5.6 a vetsi na danem ohnisku ..
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 8. 11. 2017 14:23

Tvuj objektiv je zrejme nejakou variantou z Canon 18-55mm f/3,5-5,6 - to 5,6 na konci znamena, ze pro ohniskove vzdalenosti 55mm (tj. "nejvetsim priblizeni", jake ten objektiv umoznuje) je minimalni konstrukcni clona 5,6. Suma sumarum, tak je ten objektiv postaveny. Neni to chyba ani to neni omezenim rezimu nebo nastavenim fotaku.

Pokud bys chtel pracovat pri stejnem ohnisku s mensi clonou, musis si poridit jiny (lepsi) objektiv, ktery umoznuje pouziti mensi clony. Ale ten bude vyrazne drazsi, protoze z fyzikalnich a optickych duvodu musi obsahovat vetsi a lepsi cocky a nektere z nich mozna budou i ze specialnich extra drahych materialu. (coz ti samozrejme nebrani koupit si takovy objektiv treba z bazaru nebo si ho pujcit - oboji muze byt velmi rozumna volba).

Co se tyka hloubky ostrosti "v dalce", tak to zalezi jak na pouzite clone tak na vzdalenosti ostreneho objektu od pozadi. Cim vetsi odstup od pozadi (a cim mensi clona), tim vetsi sance, ze pozadi bude rozmazane. Taky existuje neco zvane "hyperfokalni vzdalenost" - pri nejake clone je u zaostreni do na daleky predmet vse za nim uz ostre. Existuji na to tabulky a vypocty, ale tim se tady nebudeme trapit ;-)
JirkaVejrazka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 8. 11. 2017 14:28

Kúp si za babku 50/1,8 STM a budeš mať rozostrené... ;)
bob222
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků