Občasné selhání ostření

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Asanoth 10. 9. 2017 10:24

Zdravím,
i při kratších časech závěrky(např 1/400-1/3200) se mi občas stává, že je fotka celá neostrá. Jako kdyby byl AF o kousek nedotažený nebo přetažený.
Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Předpokládám chybu fotografa a doufám, že to nebude závada techniky. Název tématu je asi příliš dramatický, ale nějak jsem nevěděl co jinak napsat. :D
Nikon 5100+Nikkon DX 16-85mm, nafoceno asi 38 000.
Pár příkladů včetně exifu:
https://drive.google.com/open?id=0B5bdq ... jcxdzZyTFk
Ten DSC_377 je spíš vyjímečný případ a bude to asi něčím jiným.
Díky moc za všechny podněty.
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 9. 2017 11:24

No, nevím jak moc dobře tenhle objektiv reportuje zaostřenou vzdálenost (může se lišit model od modelu), ale v exifu je u většiny focus distance pod 1 metr. max. je tam 5 metrů.
Takže tě to v těch případech ostřilo hodně dopředu, ale z jakého důvodu..těžko říct. Pokud jsi ostřil do dálky, něco AF zmátlo. Nemusel jsi např. zaostřit na dostatečný kontrast. Chce to vysledovat. Jak ostří objektiv na nekonečno, jestli má front/back focus, atd. Je možné, že objektiv není úplně v pořádku.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 10. 9. 2017 11:40

Obrazky som nestahoval, ale moja skusenost s 16-85 nebola pozitivna. Mal som nejaky posahany kus, ktory mi s D7100 nepodaval vobec dobre vysledky. Zaroven som mal na jednom konci FF a na druhom BF. Aby toho nebolo malo, tk s priclonenim sa kresba zhorsovala. Nieco podobne mal aj Makofoto v recenzii.
http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/ ... 0aspol.htm
Teraz mam 16-80/2,8-4 ( ale uz na D500) a to je ine kafe.
Takze moja rada je poriadne otestovat objektiv a potom riesit dalej.

P.S.: uz len cakam kedy nastupi Cvach na scenu so svojimi "mudrami/vycteninkami" :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 10. 9. 2017 12:23

Zkus ještě nastavit prioritu na zaostření nikoliv spuštění, tím by se mohla vyloučit chyba obsluhy.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 10. 9. 2017 13:28

Díky za odpovědi. Prioritu zaostření mám nastavenou.
FF/BF otestuju, co se týče ostření na nekonečno: Když jsem v poušti fotil hvězdy, musel jsem z nekonečna ostření posunout trošku "blíž", aby to bylo ostré. Na nekonečno(tj. symbol nekonečna na rysce) to bylo už hodně rozmazané.
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rammstein 10. 9. 2017 19:15

To je normální. Na hvězdy se ostří "kousíček před nekonečno".
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 10. 9. 2017 19:44

na rychlo som preletel fotky. ako casto ti to takto zle zaostri? toto nebude tvoja chyba, ale techniky.

v prvom rade si urob update na novsi firmware 1.02, mas teraz 1.01. mne sa obcas stavalo (iny fotak, ale to je jedno) ze mi zaostril nevyspytatelne dopredu, ako to vidim na tvojich fotkách. novsi firmware mi to dost polepsil.
http://downloadcenter.nikonimglib.com/e ... fw/20.html

druha vec, ze som si vsimol, ze tvoj objektiv asi nebude uplne v poriadku. totiz v rovnakej vzdialenosti zostrenia ma lavu cast fotky menej ostru ako pravu. to znamena, ze je decentrovany, vidno to aj na fotkách na clone f8, co by rozhodne nemalo byt. zvlastne je, ze na par fotkách je ale ostry po celej ploche kde je ostrene. tak neviem...

minimalne si urob update fotaku na novsi firmware. potom uvidis co dalej. ci das fotak spolu s objektivom do servisu na nastavenie. ale nepocul som moc chvaly na Nikon servis v Prahe. ale podla mna ti nebudu stelovat fotak/objektiv na front/back focus, ale skor na to ze objektiv moze byt decentrovany. a teda Nikon D5100 samotny nema az tak velmi spolahlivy autofocus.

PS: znamy ma iny objektiv, teda Pentax 18-135WR a tiez mal lavu stranu fotky menej ostru, skusal som ten objektiv na mojom fotaku aby to mal overene. dal ten objektiv na reklamaciu do servisu nastavit, nieco mu s nim urobili, ze ho skusili "vycentrovat" ale uplne to nepomohlo. tak to reklamoval druhy aj treti krat. dostal taky isty druhy novy objektiv. ze je to uz lepsie, ale stale nie tip top. kasle na to a foti.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 18. 9. 2017 10:00

Dal jsem to minulý týden do servisu.

Ještě důležitá příhoda z historie: v roce 2015 jsem fotil něco z okna jedoucího autobusu, ten přibrzdil a klepnul jsem pravým bokem objektivu o hranu okna. Pak mi to neostřilo na nejširší ohnisko tak do 17, možná 17,5mm(jako vůbec, prostě nezaostřil, jen točil). Dal jsem to do Nikon servisu, ten problém vyřešil.

Teď jsem ještě prolézal fotky a všiml si, že ten problém s ostřením je výlučně na fotkách pod 18mm(prostě na nejširší ohnisko, neověřoval jsem hranici). Ty přiblíženější už jsou bez krásně ostré. Asi tam bude nějaká souvislost.
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 21. 9. 2017 19:15

Dneska jsem se telefonicky optal, jak to s tím teda vypadá, a prý na to ještě nekoukali, ale když jsem to popsal, řekli, že je možný, že by bylo potřeba vyměnit optický členy, který se prodávají jen jako modul a stojí skoro půlku toho, co nový objektiv. Což nedává tak ouplně smysl kupovat. Ale že to proměří a uvidí, zatím to byla asi jen případná psychická příprava :D .
Nesetkali jste se někdo s tímhle(tj. potřebou výměny čoček)?
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 13. 10. 2017 15:30

Bylo to v nějaké elektronice, opravil pan Přívozník skrze Bé Foto, celková cena 1500. Jako bonus mi ten foťák vyčistil, takže vypadá jako nový a rozhodně ne, jako že jsem ho práve vytáh z hromady písku jako předtím :D .
Asanoth
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků