Co vás nejvíc posunulo vpřed?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 5. 2017 18:14

Souhlas. Ani já nechápu, co kdo může mít proti tomu, že nejlepší, co může začínajícího (nejen) fotografa potkat, je dobrý učitel. Snažit se studiem cizích fotek dopátrat určitých (i staletí) známých vztahů..... :-) Jen když to jinak nejde, protože takovouto cestou to snad ani nejde. A kdo to má od boha, nemusí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 5. 2017 18:36

Alešak píše:snopa: asi opravdu nechápeš, já chelovi neříkám, co udělal, nebo dělá špatně. To je jeho věc.
To spíše on mě už po několikáte nabádá a radí k tomu, abych pozoroval a učil se, jak to dělají jiní
"skvělí" fotografové co fotí to samé co já, ale mají skvělé výsledky. Ale jak mám poznat kdo je "skvělý"
fotograf, a kdo už ne. Existují na to nějaké tabulky či směrnice? A kdo rozhoduje, že je někdo "skvělý"
fotograf a jiný ne? Sedí někde nějaké komise či poroty? A nebo stačí zveřejnit své portofilio a nechat
si fotky řádně olajkovat od (ne)fotografické veřejnosti? Bude to stačit na titul "skvělý fotograf"? Nebo
bude stačit nafotit a prodávat nástěnné kalendáře s krásnými slečnami? A nebo snad vydat nějakou
fotopublikaci se "skvělými" fotkami. Opravdu si s tím nevím rady. Ale co vím, tak že já zůstanu u toho
svého, co mi vyhovuje a uspokojuje, a to že se ze mě nikdy nestane "skvělý" fotograf je mi naprosto
šumafuck... :D

Ja treba poznam co se mi libi :D A dokazu se i rozhodnout napr. ktera z 10 fotek se mi libi nejvice. Pokud ty to tak nemas, tak je mi te lito ;) Vyber bot v obchode musi byt pro tebe peklo, to bych nechtel zazit :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 14. 5. 2017 18:40

chel píše:
landov píše:BigglesO27 ma predbehol, aj v tom baraku sa dá urobiť fotka, ktorá môže byť lepšia ako ta zo zámku...len treba vedieť ako ;-) ale nie je to o vybere miesta, skôr o myšlienke.

Ja dobrou fotku v rozborenem baraku nevidel ... ukaz treba neco najdes.


Jezisi, to je debata jak s Cvachom, to, ze si nevidel predsa neznamena, ze neexistuje...
Přílohy
house.jpg
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 5. 2017 18:46

chel, nezlob. :-) :-) Co se komu líbí, to snad pozná každý. Ale co udělat, aby se mu líbilo zrovna tohle, když je v úplně jiné situaci, než jeho velký vzor....... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 5. 2017 18:47

Puntík píše:Souhlas. Ani já nechápu, co kdo může mít proti tomu, že nejlepší, co může začínajícího (nejen) fotografa potkat, je dobrý učitel. Snažit se studiem cizích fotek dopátrat určitých (i staletí) známých vztahů..... :-) Jen když to jinak nejde, protože takovouto cestou to snad ani nejde. A kdo to má od boha, nemusí. :-)
Zdravím

Taky nechapu co kdo muze mit proti tomu mit skveleho ucitele ktery tomu opravdu rozumi. Ale problem bude spise v tom ze ten ucitel musi mit prakticke informace a tim padem i dobre fotky a kdo velmi dobre foti, nebude mit pravdepodobne cas se venovat nekomu dalsimu dlouhodobe. Takze ano sezen si fotografa a ten te to nauci ... ale kde ho vzit? Rekl bych, ze zde je zakopany pes.
Jiste jsou workshopy ale ty stoji penize .. sledovani cizich fotek a jejich rozbor nic nestoji a lze to delat dlouhodobe.

-- 14. 5. 2017 19:49 --

Puntík píše:chel, nezlob. :-) :-) Co se komu líbí, to snad pozná každý. Ale co udělat, aby se mu líbilo zrovna tohle, když je v úplně jiné situaci, než jeho velký vzor....... :-)

Zdravím

Ale on pise doslova "Ale jak mám poznat kdo je "skvělý" fotograf, a kdo už ne. Existují na to nějaké tabulky či směrnice?"
Z toho usuzuju ze to nepozna, kdyz se na to pta.

-- 14. 5. 2017 19:50 --

landov: jo to jde, ale mohl tam trosku pozametat :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 5. 2017 19:12

Já vůbec nepopírám, že sehnat dobrého fotografa - učitele je problém. Workshopy raději nebrat, to je o tom, jak to dělá on. Já chci jako já. A rozbor fotek ? Na to už musí být sakra teoret. výbava. Pokud to nemá být jen - ".. a v levém rohu vidíme."..... :-)
Informace jak dobře kde po světě hraje který hráč potřebuje jen agent - nákupčí. Ale to už jsme u toho, že studují nejen budoucí umělci, ale i budoucí kritici, budoucí historici..... Těžko může stát v pozici historika umění člověk, který přišel o práci ve výrobě lahůdek, a po odborníkovi na gobelíny také nikdo nechce, aby je uměl i tkát, protože o této branži má perfektní přehled. Vážně po fotbalovém soudci nikdo nechce, aby byl současně i špičkovým hráčem. :-) Není tedy nutné znát fotky všech špičkových fotografů, je důležité znát/vnímat soudobý vývoj.
Jen jestli jsme se už nedostali do situace, která nikomu nic nepřinese. ;-) :-D

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 14. 5. 2017 19:23, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 5. 2017 19:20

Nejde jen o teoreticky rozbor fotky, ale hlavne o to jak se k tomu vysledku dostat a to je to hlavni. Teoretik mi sice sdeli ze pouzival dish a jeden softbox a pouzil photoshop ale pokud je jen teoretik tak uz mi neukaze co si u sviceni muzu nebo nemuzu dovolit abych to v photoshopu dokazal zpracovat bez vetsich potizi. Potrebujes k uceni praktika. Teoretik je k nicemu. Protoze si muze myslet ze to chape, ale nikdy si to prakticky nevyzkousel a tudiz ani neoveril ;) Teorie je fajn ale pak prijde realita .... Samozrejme je lepsi neco nez nic a lze o tom diskutovat a pak po rozvaze neco nafotit a pak se ukaze jestli to funguje nebo ne ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 14. 5. 2017 19:29

Milý Chele, to jsi teda zase vedle. Můžeš si být jistý, že i já poznám která fotka se mi líbí,
a nemusí být jen moje. A boty si dovedu také vybrat a koupit sám :D .
Ano, psal jsem, jak poznám kdo je "skvělý" fotograf ? Myslíš, že když se mě líbí něčí fotky,
a někomu jinému ne, tak je to už "skvělý" fotograf ? Dám ti příklad, jedna moje spolužačka,
když ukázala své první fotky, tak se na to nedalo dívat, prostě nic. A když vidím její snímky
nyní, tak je to 100% zlepšení, jsou plné emocí a děje, nádhera. A to si žádné "skvělé" fotky
neprohlížela. Takže jak ? Její snímky se mi hodně líbí, takže je to "skvělá" fotografka?
Jistěže není. Ale podle tebe, když se na to ptám, tak to nepoznám a nemůžu to nikdy zjistit
a jsem navždy v uvržen do nevědomosti a ubohé podprůměrnosti... :roll:
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 5. 2017 19:47

chel, asi máš trochu zkreslený pohled, ten kantor - teoretik bývá doplněn atelierovou praxí. Stejně jako (předpokládám) i ten dobrý učitel, který zase tou teorií zpravidla asi nijak nehýří. Ale v případě toho prvního se studentík ještě dozví co kdy bývalo a na čem staví současnost. A díky praktickým úlohám pak nebude s vážnou tváří psát hlouposti třeba o koláži, ona ta wikipedie také není co by měla být. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 14. 5. 2017 19:55

Chel většinou docela trolí a jen málo lidí tu má extremnější názory, ale tady mi to přijde úplně v relaci. Všichni se učíme z fotek kolem sebe ať už jak to dělat, nebo nedělat. Ať vědomě nebo nevědomě.

To že se dívám na fotky jiných snad neznamená, že jsem odsouzený ke kopírování. Asi chápeme, že každá fotka je v lepším případě soubor nějakých lépe, či hůře využitých obrazových prostředků. Sledováním toho jak to, dle mého názoru, dělají dobře ostatní si můžu pomoct, abych stejné prostředky využíval ke svému prospěchu. Pokud to člověk neumí využít, tak je jedno jestli mi to do hlavy cpe mentor nebo je to samostudium a naopak.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 5. 2017 20:17

Alešak píše:Milý Chele, to jsi teda zase vedle. Můžeš si být jistý, že i já poznám která fotka se mi líbí,
a nemusí být jen moje. A boty si dovedu také vybrat a koupit sám :D .
Ano, psal jsem, jak poznám kdo je "skvělý" fotograf ? Myslíš, že když se mě líbí něčí fotky,
a někomu jinému ne, tak je to už "skvělý" fotograf ? Dám ti příklad, jedna moje spolužačka,
když ukázala své první fotky, tak se na to nedalo dívat, prostě nic. A když vidím její snímky
nyní, tak je to 100% zlepšení, jsou plné emocí a děje, nádhera. A to si žádné "skvělé" fotky
neprohlížela. Takže jak ? Její snímky se mi hodně líbí, takže je to "skvělá" fotografka?
Jistěže není. Ale podle tebe, když se na to ptám, tak to nepoznám a nemůžu to nikdy zjistit
a jsem navždy v uvržen do nevědomosti a ubohé podprůměrnosti... :roll:

Nevim jestli to mam s tebou dal hrotit ... posledni otazka ... Dokazal by jsi najit nejakeho skveleho svetoveho fotografa na internetu, ktery foti to co by jsi fotil i ty a jehoz umeni by jsi sam rad umel? Popr treba dva? Predpokladam ze pokud by jsi takoveho nasel urcite by byl nekde uplne jinde nez tva spoluzacka. Pokud minis pokracovat v dalsich debi_lnich dotazech, tak uz beze me. Bud trolujes a to beru ;) nebo jsi ztraceny pripad.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 5. 2017 20:27

chel nehroť to. Jen si řekni, zdali bys našel nějakého skvělého autora špičkové, světově významné stavby, který by toho dosáhl jen tím, že by chodil ulicemi velkoměst a díval se po průčelích. Vždyť i ten projektant rodinného domku musel na VŠ studovat dějiny architektury. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 5. 2017 21:42

Ono je pri "pozorovaní druhých" asi najdôležitejšie to poznanie, že tí dobrí sú dobrí práve preto, lebo si našli nejaký štýl (v ktorom boli výnimočný) a tento sa snažili dotiahnuť do dokonalosti. Alebo proste vymysleli niečo nové, čo dovtedy pred nimi nikto nevymyslel. A to nie je len tak.

Napríklad (voľakedy) najdrahšia fotka na svete:
Obrázek
Spočiatku som bol naštvaný prekvapený .. veď také čosi by som dokázal nafotiť aj ja .. ale potom som sa nejako doklikal až ku tvorbe jeho autora (Andreas Gursky) a videl jeho ostatné fotky. A pochopil som, aká je vlastne skvelá.
Lebo on má všetky "také"...

Inak aj to ma trochu "posunulo vpred": začal som sa zamýšľať nad vlastným štýlom, no (bohužiaľ) uvedomil som si aj, čo to všetko obnáša .. že fotky ako on nikdy nenafotím, lebo to vyžaduje príliš veľa cestovania a hľadania.
Začal som si pozerať staršie fotky a hľadať "svoj štýl" .. v čom som výnimočný .. a zistil, že skôr v tých veciach týkajúcich sa foťákov ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 15. 5. 2017 05:05

Chel: opravdu už s tebou nemíním debi*ně diskutovat a hrotit to, jak sám moudře říkáš.
Nemám to zapotřebí, diskuze s tebou mě fakt "dopředu neposunula".
Jen ti odpovím na tvou poslední otázku. Samozřejmě, že dokáži na netu najít fotografy
známé a zvučných jmen světového formátu. Ale určitě nepociťuji pražádnou potřebu
jejich umění umět. A jestli jsem, nebo nejsem "ztracený případ", prosím nechej na mě,
protože to samé bych si mohl myslet já o tobě. Ale zatím si to nemyslím, protože tvé
názory a tvůj přístup ti neberu, je to tvoje věc...
Mike: samozřejmě, tím že si prohlídnu něčí fotky neznamená, že je budu kopírovat.
Ono to snad ani nejde se vážněji věnovat fotografování a nevidět jiné fotky, jen jejich
cílené napodobování s pocitem, že je budu dělat podobně opravdu nemusím. Fotky si
prohlížím hlavně v kamenných galeriích a na výstavách a ne v galeriích diskuzních fór...
Hezký den všem :-).
Naposledy upravil Alešak dne 15. 5. 2017 13:57, celkově upraveno 1
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 15. 5. 2017 13:02

Neměli byste tip na nějakou dobrou knihu o kompozici nebo obecně (užitečné) teorii fotografie?

Už si radši nechám radit, protože poslední knižní kauf mě moc nepotěšil - koupil jsem si Expozice - problémy a řešení od Bryana Petersona, která by s podtitulem "nastav clonu f22, když nic jinýho nezabírá a nenech se od toho odradit" už nemusela mít žádné další stránky.

Jinak, co postoval Ganec je zajímavé - vypadá to, že ty drahé a ceněné fotky jsou vždycky (?) cenné jen v kontextu jiných. Ale i tak je otázkou, proč tohle uspěje a podobná tvorba jiných autorů zapadne. Tohle vědí asi jen sběratelé umění sami.

Jinak díky za reakce, pěkně se to tady rozjelo.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků