Foto ve špatném světle

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DanMars 11. 2. 2017 19:13

Dobrý den, prosím o radu začátečníkovi. Fotím Olympusem (crop faktor = 2) na pevné sklo, 45 mm, clona 1.8, priorita clony.
Problém je s nedostatkem světla. Fotak mi přepočítává čas na 1/20 - 1/60. Výsledné fotky jsou pak mázlé. Chtěl bych se zeptat, jaký čas ještě udrzim v ruce a co udělat, abych měl čas optimální světelným podmínkám? Pouze zvedat ISO? Nebo existují i jiné možnosti nastavení? Děkuji.
DanMars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 11. 2. 2017 19:58

Nenapísal si aké máš telo, čo fotíš, čo statický alebo pohyblivý objekt.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DanMars 11. 2. 2017 20:25

Jedná se o Olympus OMD EM10. Fotil jsem neteř, která pořád někde pobíhá.
DanMars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 2. 2017 20:56

Buď zvedni iso, nebo ho dej automatické s limitem 1600, nebo rozsviť :-)

-- 11. 2. 2017 21:58 --

A jestli ti neteř pobíhá, tak musíš mít aspoň 1/100 ale spíš ještě rychlejší čas
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 11. 2. 2017 21:03

Prečo, ved hlavný nefotograf Cvach hovoril, že stačí 1/60 + stabilizácia :-P
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 2. 2017 21:24

DanMars píše:pevné sklo, 45 mm, clona 1.8, priorita clony .. Fotak mi přepočítává čas na 1/20 - 1/60.
Pri clone f/1.8?
To fotíš v dosť zlých podmienkach .. alebo máš nastavené príliš nízke ISO (ako spomínal Davidof).
Ja mám bežne nastavené Auto ISO na 200-3200 (a to mám ešte starší model, s trošku slabším procesorom).

Ono je aj dobré vedieť, že na nepohyblivé veci je tá 1/20 sekundy vďaka stabilizácii fpohode, no na pohyb treba ten čas kratší (alebo si počkať, kým sa fotený objekt bude hýbať menej {to sa oplatí naučiť}; alebo využiť pohyb na efektné rozmazanie {vygoogli "panning"}; fotiť na priorite času, .. možností je veľa)

Davidof píše:nebo rozsviť :-)
alebo :-)
(dokúpiť výkonnejšie žiarovky)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DanMars 11. 2. 2017 22:19

Takže jedině zvednout ISO za cenu větší zrnitosti? Jak nastavím to automatické ISO v intervalu? Lze to nálezt v nastavení?
Někde jsem se dočetl, že když fotím na 45 mm ohnisko, tak udrzim v ruce 1/45 teoreticky...tedy nejbližší 1/60. Lze se tímto řídit?
DanMars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 11. 2. 2017 22:40

Poučka o udržitelném ohnisku platí pro kinofilmové okno, pro Olýka by teoreticky měla mít dvakrát kratší čas (1/90). Je to ovšem silně individuální, dost pomáhají stabilizátory. Na pohyb ovšem nepomohou. Takže je-li to jen trochu možné, zvednout hladinu osvětlení. V případě nemožností (tedy vysokého ISO) pak jít na z nouze ctnost a obraz převést do ČB verze, kde šum (zrnitost) tolik nevadí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 2. 2017 22:51

Davidof píše:A jestli ti neteř pobíhá, tak musíš mít aspoň 1/100 ale spíš ještě rychlejší čas


Cas muze byt kratky ci dlouhy. Spojeni rychly cas je nesmysl.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 2. 2017 23:21

DanMars píše:Jak nastavím to automatické ISO v intervalu? Lze to nálezt v nastavení?
Ja to mám v menu 3 => EXP/ISO => ISO auto set => High limit (max ISO) a Default (najnižšie ISO)

DanMars píše:když fotím na 45 mm ohnisko, tak udrzim v ruce 1/45 teoreticky
to by bolo 1) bez stabilizácie a 2) bez crop factoru (teda pre Oly je to ako spomína Puntík 1/90s)
No aj tak je to len všeobecne odporúčaná hodnota; vďaka stabilizácii stačí menej .. a tiež závisí aj od počtu megapixelov (čím ich je viac, tým viac sa prípadné roztrasenie prejaví).

Najlepšie je vyskúšať si (napr. na priorite času), aké časy dokážeš udržať a aké už nie.
Ono vlastne treba skúšať a skúšať: časom sa naučíš ako neroztriasť záber aj na kratšom čase; ako fotiť práve v tých momentoch, kedy sa fotený objekt čo najmenej hýbe (a najlepšie vyzerá); ako využiť dostupné svetlo; ...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2017 06:08

Jo a ještě jedna finta - foťák nastavuje čas na hodnotu, která odpovídá převrácené hodnotě ohniska. Jde to zkrátit, ale ne přímo. Musíš nastavit v menu hodnotu pomalého času pro blesk - typicky 1/60. Když tam nastavíš třeba 1/125, tak foťák začne zvyšovat hodnotu auto-iso už pokud podkročí tu 125. Takže pomalejší čas nedovolí, dokud nenarazí na horní limit iso.

Druhá možnost je dát preferenci času a auto iso. Když ale objekt vběhne na světlo, tak foťák bude zvedat clonu, což změní snímek - stoupne hloubka ostrosti.

Poslední možnost je nastavit manuálně čas i clonu nechat jen to auto iso, ale počítej s tím, že s těch limitů snadno vylítneš ...
(Pro PL - to vylítneš je samozřejmě jen obrazně ... nikam nepoletí, to by byl nesmysl :-) )

-- 12. 2. 2017 07:11 --

Jinak ale Petr L má pravdu. Bohužel my v Plzni takto s časem zacházíme.

Naše - přidu dýl ... - dráždí každého, kdo se s tím setká ... :-)

-- 12. 2. 2017 07:39 --

Jo a ještě jedna věc - ta finta s bleskem nefunguje pro elektronickou závěrku, jen pro klasickou. Pro elektronickou je limit 1/60.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DanMars 12. 2. 2017 14:02

Děkuji za rady. Zkusím je postupně všechny a zjistím, co mi bude nejvíce vyhovovat. Taky jsem zjistil, že pro Olympusy je F1. 8 asi (rozumné) minimum. Sklo s lepší světelností jsem nenašel.
DanMars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 2. 2017 14:17

Na děti používám 1/160 s a kratší casy a i to je casto kompromis. Pokud dokážou zapozovat, da se jit na delší. Na Fuji a Nikonu používám AutoISO - kde lze nastavit také nejdelsi cas závěrky. U E-m10 jdi pres prioritu času + Auto iso.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2017 14:19

Jestli fotíš rodinu apod, tak 1,8 (1,7) je rozumné minimum, to je pravda.

Jsou skla s F 1,2 ale ty jsou 4x dražší ...

A dají ti 2x kratší čas nebo poloviční ISO ...
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tajnik 12. 2. 2017 17:47

Ganec píše:Ono vlastne treba skúšať a skúšať: časom sa naučíš ako neroztriasť záber aj na kratšom čase
Zase blafuješ? Nevíš, a radíš...
tajnik
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků